top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Pašková

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Pašková

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

bapaskova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Iceland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Všichni učitlé mi vždy vyšli s požadavky vstříc, Do školy jsem chodila minimálně, jelikož byla každá moje hodina nahrávaná a zveřejněná ihned po skončení přednášky. Učitelé zveřejnily všechny materiály vždy čas a já tak mohla lépe organizovat svůj volný čas mimo školu.
Prostory univerzity byly moderní a stejně tak jejich vybavení. Univerzita poskytovala i gym a jídelnu, kavárnu a spoustu sdílených prostorů.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Během studia na University of Iceland jsem plnila 4 předměty. Myslím, že u náročnosti předmětu to bylo velice individuální, jelikož vím o studentech, kteří museli denně plnit úkoly a psát dlouhé eseje. Já jsem to zas tak obtížné neměla. Atestace jednoho předmětu se například skládala z 2 prezentací, které jsem odprezentovala ve skupině na začátku a na konci semestru. Mezitím jsem se tak o tento předmět nemusela zajímat. Jedním rozdílem ale bylo, že se psaly různé mid-terms, tedy zkoušky uprostřed semestru, což mi vyhovovalo více, jelikož na konci semestru jsem nemusla mít takový strach, že bych něco pokazila a předmět tak nesplnila.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky tu existují, například organizovaly různé pub crawls. Mimoškolní aktivity jsme ale ve většině řešily ve skupinových chatech. Jelikož se zde nachází University of Iceland a i University of Reykjavík, spojili jsme se přes sociální sítě a organizovaly různé výlety, party a společné aktivity, kterých bylo opravdu hodně. Vím, že byly organizované i různé koncerty, společenské hry, bazény a sportovní aktivity.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V 99% zde všichni mluví plynulou angličtinou. S dorozumívaním tu tak nebyl problém. Při výuce jsem ale měla mnohdy problém, protože nemám tak moc odbornou angličtinu a různé odborné termíny jsem si musela dohledávat.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Hlavní město Reykjavík působí velmi klidně například oproti Praze. Centrum je poměrné malé, nachází se zde spousta street artu, kaváren, sekáčů a zajímavých míst. Já jsem se nejradši chodila dívat do přístavu a sedat si k vodě. Na Islandu je ale minimum lesů, což by možná někomu mohlo vadit. Islanďané milují bazény a sauny, proto se v centru nachází spousta takových míst k odpočinku. Večer se z Reykjavíku stává party město, je zde spousta barů a klubů.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium nevystačí mnohdy ani na pokrytí ubytování. Já platila myslím 600 eur na měsíc. Ceny jsou na Islandu velice vysoké.100 ISK= 15.67 CZK. Jíst v restaurace je luxus a ceny se pohybují tak 5x více než v ČR.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovala jsem v sekáčích a s kamarády jsme chodili kontit(dumpster diving,seženeš spoustu pečiva, zeleniny a ovoce...). Pořádat společné večeře, chodit pěšky a nebo si najít práci. Vyplatí se koupit si univerzitní gym, který platí půl roku za 1000KČ, včetně je i sauna. Je potřeba mít stranou hodně peněz a počítat s tím.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování je potřeba hledat velmi dopředu ale doporučuji se přihlásit na kolej, ikdyž jsou tam dlouhé waiting lists. Já jsem bydlela v domečku se 3 spolubydlícími a se svým landlordem, což nebyla úplně ta nejlepší možnost.
Hledat na housinganyhwere.com, facebook a nebo leiga-islandské skupiny s pronájmy na fb

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Procestovala jsem celý Island kolem dokola. Půjčovali jsme si hodně auto, což se vyplatí, když je vás více. Využila jsem i levné letenky do Budapešti a do Itálie. Mám koupenou i měsíční jízdenku, na kterou lze uplatnit studentskou slevu od univerzity. Vyjde tak na zhruba 700 Kč na měsíc. Všude se dá ale dojít pěšky, nebo jsou tu velmi populární koloběžky.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V 99% zde všichni mluví plynulou angličtinou. S dorozumívaním tu tak nebyl problém. Při výuce jsem ale měla mnohdy problém, protože nemám tak moc odbornou angličtinu a různé odborné termíny jsem si musela dohledávat.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to naprosto unikátní lokalita a myslím, že na tento zážitek nikdy v životě nezapomenu. Islandské počasí mluví samo o sobě. Naprosto úchvatné polární záře, vodpády, útesy, papuchálci a národním jídlem je shnilý žralok. Island za to opravdu stojí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Hiking boots, čelovku, nepromokvavou bundu, mikiny, rukavice, čepice, teplou bundu pokud v zimě a pohodlné oblečení
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Myslím, že jsem byla dosti připravená.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Potkala jsem tolik inspirativních lidí, které teď mohu navštěvovat po celém světě. Zjistila jsem o sobě spoustu věcí a velice mě to posunulo jako člověka a otevřelo oči. Poznala jsem různé kultury a mohla si je i vyzkoušet.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Jela jsem s minimálním očekáváním a vše bylo ještě lepší.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Iceland

Další zprávy z regionu Island

bottom of page