top of page
Autor(ka):
Ela Cilková
Autor(ka):
fakulta:
Ela
Cilková
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2023/2024
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Ela je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Ela
Fakulta sociálních věd
2023/2024
University of Iceland
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Ela hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
University of Iceland je moderní univerzita, většina budov se nachází v těsné blízkosti a tvoří snadno přístupný kampus. Mají zde Hámu, což je tak trochu menza a zároveň supermarket. Některé budovy jsou propojené podzemními tunely, které se zvlášť hodí za nehostinného islandského počasí. Všechny administrativní oddělení se nachází v jedné centrální budově, snadno se tak dá potřebné najít. Univerzita organizuje různé informační setkání pro zahraniční studenty a jsou velmi ochotní s čímkoli poradit.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Přístup učitelů se lišil. Všichni učitelé byli poměrně neformální a oslovovali jsme je křestními jmény. Byli vždy vstřícní, milý a snažili se nám vždy s čímkoli pomoct. Mnohdy se také snažili výuku oživit. Zkoušení se v různých předmětech lišilo, ale všeobecně nebyli požadavky tak vysoké či stresující, jako tomu bývá na domácí univerzitě, a to ani v předmětech určených pro místní studenty. Na zkoušky jsou dva pokusy, řádný termín od konce dubna a poté make up exams na konci května či přelomu května a června. Semestr zde začíná již první týden v lednu. Universita využívá elektronický systém Ugla, který je přehledný a obvykle se obešel bez technických potíží. Následně také používají Canvas, kde jsou konkrétní informace ke kurzům, dají se zde odevzdávat úkoly, najít četba k hodinám, či napsat online testy. Výuka mi celkově přišla mnohem lépe organizovaná a kurzy lépe strukturované.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Funguje zde erasmácká asociace, která pořádá mnoho akcí pro zahraniční studenty. Zároveň má škola vlastní studentskou asociaci, která je také velmi aktivní. Škola má vlastní bar/restauraci, kde se koná mnoho akcí po celý semestr. Univerzita sama pořádala různé přednášky, běh a jiné volnočasové aktivity pro všechny studenty. Více se toho děje přímo pro islandské studenty, ale pro zahraniční toho nebylo málo. Univerzita také nabízí přímo kurzy k poznání islandské kultury, či jazykové kurzy.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Všichni vyučující ovládali perfektně angličtinu a nebyl problém se domluvit. Univerzita předpokládá od studentů plynulou angličtinu, aby se studenti dokázali aktivně účastnit v hodinách. Islandštinu je možné se učit v jazykových kurzech nabízených univerzitou, ale pokud nemáte zájem se místní jazyk učit není to nutné, téměř každý tu mluví anglicky, nápisy jsou mnohdy kromě v islandštině také v angličtině či v polštině.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Reykjavík je poklidné malé město, hromadná doprava v centru je poměrně dobrá, ale dá se po něm snadno chodit i pěšky. Odlehlejší části jsou mnohem snadněji dostupné autem. Příliv turistů na sezónu je znatelný a na tak malé město jich je opravdu hodně. Město má několik restaurací, barů a kaváren, kam se dá zajít. V pátky mladí Islanďani stojí fronty před kluby a bary, jiné dny je město po večerech klidné a někdy až prázdné. Známe památky jako Hallgrímskirkja nebo Sun Voyager jsou rozprostřené po městě a jsou snadno přístupné. Město je obklopené mořem s výhledem na hory. Překvapivé pro mě po celou dobu bylo, jak pozdě vše otevírá a jak brzy zároveň zavírá. Například supermarket Bónus otevírá v 10h ráno a zavírá již v 20h.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Island je velmi drahá destinace. Samotné stipendium nestačilo ani na pokrytí bydlení. Celkově pokrylo zhruba 40% výdajů. Měla jsem vlastní naspořené finance a podporu rodiny, jiní měli brigádu. Vyjít pouze se stipendiem je zde nemožné. Nejdražší je bydlení, ale v zásadě je drahé všechno.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Je možné si zažádat o benefity na bydlení, je potřeba k tomu mít kennitalu a ideálně islandské číslo. Dá se to poté vyřešit online, kdybych jela znovu určitě bych si o něj zažádala. Jídlo ideálně nakupovat v Bónusu nebo Kronanu. V porovnání s jinými supermarkety či potravinami jsou nejlevnější a mají dobrou nabídku. Ohledně bydlení se vyplatí hledat brzy, je ho nedostatek a je ceny jsou hrozné. Já jsem bydlela přímo na kampusu, ve srovnání s českými kolejemi je to luxusní ubytování za poměrně dobrou cenu na islandské poměry a je to hned vedle školy. Je třeba se registrovat a dostat se na čekací listinu, opět je důležité zažádat si včas. Vyplatí se ale hledat na více místech najednou. Na mnoha místech se dá využívat studentské slevy.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje, ubytování na kampusu. Nabízí několik variant, ať už samostatné apartmány nebo sdílené kuchyňky a vlastní pokoj s koupelnou, všechno ubytování je pěkné a dobře dostupné. V apartmánech je třeba si obvykle pronajmout nábytek a jsou obecně dražší. Sdílená kuchyň je levnější a vše je dobře vybaveno. Univerzita má na stránkách uvedené stránky, na kterých doporučují hledat, a kde se také registrovat na bydlení na kampusu.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, ve volných chvílích jsme s kamarády cestovali po celém ostrově. Island nabízí úchvatnou přírodu a výhledy, které se rychle mění a neomrzí. Výlety v zimě nebyly tak dobré tím, že vše bylo pokryté sněhem a vodopády zmrzlé, ale zároveň žádní turisti. V průběhu semestru byl jejich příliv znatelný jak v Reykjavíku tak mimo něj.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všichni vyučující ovládali perfektně angličtinu a nebyl problém se domluvit. Univerzita předpokládá od studentů plynulou angličtinu, aby se studenti dokázali aktivně účastnit v hodinách. Islandštinu je možné se učit v jazykových kurzech nabízených univerzitou, ale pokud nemáte zájem se místní jazyk učit není to nutné, téměř každý tu mluví anglicky, nápisy jsou mnohdy kromě v islandštině také v angličtině či v polštině.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Island je země ledu a ohně a Islanďani jsou potomci vikingů. Počasí umí být zrádné a rychle proměnlivé, vítr je někdy velmi silný a studený a nikdy není úplně teplo. V zimě je skoro pořád tma a v létě nezapadá Slunce. Přes to všechno je to úžasná země s krásnou přírodou, moderní země, která si zároveň váží svých tradic. Univerzita je příjemným místem, které je radost navštěvovat.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
naopak bych některé věci nechala doma
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
není taková zima, jak všichni tvrdí.
Nejvíc mě překvapilo, že...
šetření energií a vodou neexistuje, výbuch sopky je na denní bázi a teplá voda občas má zápach síry
Nejtěžší pro mě bylo....
vrátit se domů.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Iceland
Další zprávy z regionu Island
bottom of page