top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kristýna Tulachová

Autor(ka):

fakulta:

Kristýna

Tulachová

Fakulta humanitních studií

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kristýna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kristýna

Fakulta humanitních studií

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Iceland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výborná byla organizace výuky – studijní plán byl zajímavý a výuka v rámci seminářů velice interaktivní. Uvítala jsem i možnost sledování přednášek online, což mi umožnilo studovat a objevovat Island zároveň. Prostory univerzity byly nádherné, každá budova fakulty byla něčím výjimečná a univerzita studenty zapojovala do spousty aktivit.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Měla jsem pocit, že je studentům více vycházeno vstříc a že v učitelích nebo zaměstnancích fakulty vždy najdou pochopení a následně společné řešení (tady mluvím i z vlastní zkušenosti při řešení docela vážného problému, který jsem měla jak na Islandu, tak i tady v ČR). Další rozdíl byl, že semestr nebývá ukončen zkouškami, ale více se tu píšou nějaké závěrečné práce. Z předmětů, které jsem měla zapsané, jsem psala test jen z jednoho, zato byl ale mnohem obsáhlejší, než na co jsem byla zvyklá od nás.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentských spolků je na univerzitě hodně a studenti jsou o jejich aktivitách dobře informováni. Je snadné se zapojit. Na univerzitě je pak i takový studentský bar, kde se všichni můžou scházet i po konci vyučování a o víkendech. Jsou k dispozici předměty, které přibližují jazyk a kulturu dané země – protože jsem tam přijela přímo jazyk a kulturu studovat, hodně jsem se o islandštině a Islandu dozvěděla.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině a jeden předmět jsem měla v islandštině. Univerzita nepožadovala žádnou mezinárodní zkoušku, ale je dobré, když člověk jazyk ovládá zdatně, protože Islanďané berou angličtinu jako samozřejmost. S islandštinou jsem tam začínala a jsou chápaví, když člověk neví vše a hned.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Reykjavík je pro mě ideální hlavní město – málo lidí a klid, což ostatně charakterizuje i zbytek Islandu. Sám o sobě je Reykjavík malebný a k vidění je toho tu dost – muzea, kostely, přístav. Taky tam překvapivě není nikdy mrtvo a několikrát týdně se pořádají různé akce nebo zajímavé workshopy. Výhodou je, že se o nich člověk snadno dozví, protože se o nich v tak malém městě rychle šíří zpráva. Já jsem ráda chodila k majáku, projít se podél pobřeží a do Reykjavík Roasters.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se nedá vyjít a s tím je třeba počítat. Island je hodně drahá země a ušetřit se moc nedá, ani když se zázrakem dostanete na kolej. Bohužel si už nevzpomenu, jak přesně mi stipendium vyšlo, ale myslím, že se s ním dá vyžít tak maximálně dva měsíce. Vyplatí se mít našetřeno, aby si člověk pak mohl Islandu užít co nejvíce. Stojí to za to.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na internetu se na tohle téma dá najít nespočet článků, takže určitě doporučuju to. Vyplatí se nakupovat v Bonusu nebo Kronanu, teplé jídlo (a nápoje) je se studentskou slevou nejlepší určitě přímo na univerzitě. Po zavíračce některé pekárny nechávají venku neprodané pečivo k rozebrání. Osobně jsem taky nejezdila MHD, ale chodila jsem pěšky. Na některé výlety se vyplatí složit se s pár dalšími lidmi a půjčit si auto (ve skupinách na FB se vždycky někdo našel).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Je těžké dostat se na univerzitní koleje, ale já jsem měla to štěstí a dostala se tam. Nejvíce se vyplatí samozřejmě sdílené pokoje, ale já volila vlastní pokoj s koupelnou a sdílenou kuchyní na patře. Kolej byla krásná, takže mohu jedině doporučit. Na stránkách univerzity jsou pak dobře vypsané další možnosti ubytování a tipy na to, kde hledat. Vyplatí se tam podívat. Taky tam jsou lepší a hezčí fotky koleje, já jsem pokoj narychlo vyfotila až brzy ráno před svým odjezdem.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem hodně. Přiletěla jsem na Island měsíc před začátkem semestru a trávila jsem čas na východě ve fjordech, kde jsem začala s kurzy islandštiny. Autobusem jsem byla u Esjan kousek za Reykjavíkem a potom už jsem si vždy půjčila auto a vyrážela dál. S pár lidmi jsme projeli jih Islandu a chodili po národních parcích, sama jsem v obytném autě objela celý Island dokola – to byl rozhodně největší zážitek z celého mého pobytu. Na chvíli mě navštívili rodiče, ukázala jsem jim hlavní město, nejznámější místa na jihu Islandu a kolem Reykjavíku a jeli jsme i víc do středu země a s kamarádkou jsme si už v zimě, co napadal sníh a byla většinu dne tma, udělaly výlet na západ od Reykjavíku a koupaly jsme se v horkých pramenech. Popravdě mě nenapadá nic, co bych nedoporučila. Island je nádherný.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem v angličtině a jeden předmět jsem měla v islandštině. Univerzita nepožadovala žádnou mezinárodní zkoušku, ale je dobré, když člověk jazyk ovládá zdatně, protože Islanďané berou angličtinu jako samozřejmost. S islandštinou jsem tam začínala a jsou chápaví, když člověk neví vše a hned.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Já bych asi vyzdvihla tu možnost cestování a objevování naprosto jedinečné země. Island jsem si zamilovala hned a už když jsem tam byla poprvé, věděla jsem, že se tam chci určitě vydat na Erasmus. Taková příroda nikde jinde není a Island je prostě oáza klidu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Opravdu nepromokavou bundu, boty i kalhoty.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Co je nepromokavé tady, nemusí být nepromokavé na Islandu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
administrativa po příjezdu, bylo tam pár zmatků a nešla mi připojit wifi na koleji.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Iceland

Další zprávy z regionu Island

bottom of page