top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

University of Iceland

Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kristýna Tulachová

Autor(ka):

fakulta:

Kristýna

Tulachová

Fakulta humanitních studií

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kristýna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kristýna

Fakulta humanitních studií

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výborná byla organizace výuky – studijní plán byl zajímavý a výuka v rámci seminářů velice interaktivní. Uvítala jsem i možnost sledování přednášek online, což mi umožnilo studovat a objevovat Island zároveň. Prostory univerzity byly nádherné, každá budova fakulty byla něčím výjimečná a univerzita studenty zapojovala do spousty aktivit.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Měla jsem pocit, že je studentům více vycházeno vstříc a že v učitelích nebo zaměstnancích fakulty vždy najdou pochopení a následně společné řešení (tady mluvím i z vlastní zkušenosti při řešení docela vážného problému, který jsem měla jak na Islandu, tak i tady v ČR). Další rozdíl byl, že semestr nebývá ukončen zkouškami, ale více se tu píšou nějaké závěrečné práce. Z předmětů, které jsem měla zapsané, jsem psala test jen z jednoho, zato byl ale mnohem obsáhlejší, než na co jsem byla zvyklá od nás.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentských spolků je na univerzitě hodně a studenti jsou o jejich aktivitách dobře informováni. Je snadné se zapojit. Na univerzitě je pak i takový studentský bar, kde se všichni můžou scházet i po konci vyučování a o víkendech. Jsou k dispozici předměty, které přibližují jazyk a kulturu dané země – protože jsem tam přijela přímo jazyk a kulturu studovat, hodně jsem se o islandštině a Islandu dozvěděla.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině a jeden předmět jsem měla v islandštině. Univerzita nepožadovala žádnou mezinárodní zkoušku, ale je dobré, když člověk jazyk ovládá zdatně, protože Islanďané berou angličtinu jako samozřejmost. S islandštinou jsem tam začínala a jsou chápaví, když člověk neví vše a hned.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Reykjavík je pro mě ideální hlavní město – málo lidí a klid, což ostatně charakterizuje i zbytek Islandu. Sám o sobě je Reykjavík malebný a k vidění je toho tu dost – muzea, kostely, přístav. Taky tam překvapivě není nikdy mrtvo a několikrát týdně se pořádají různé akce nebo zajímavé workshopy. Výhodou je, že se o nich člověk snadno dozví, protože se o nich v tak malém městě rychle šíří zpráva. Já jsem ráda chodila k majáku, projít se podél pobřeží a do Reykjavík Roasters.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se nedá vyjít a s tím je třeba počítat. Island je hodně drahá země a ušetřit se moc nedá, ani když se zázrakem dostanete na kolej. Bohužel si už nevzpomenu, jak přesně mi stipendium vyšlo, ale myslím, že se s ním dá vyžít tak maximálně dva měsíce. Vyplatí se mít našetřeno, aby si člověk pak mohl Islandu užít co nejvíce. Stojí to za to.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na internetu se na tohle téma dá najít nespočet článků, takže určitě doporučuju to. Vyplatí se nakupovat v Bonusu nebo Kronanu, teplé jídlo (a nápoje) je se studentskou slevou nejlepší určitě přímo na univerzitě. Po zavíračce některé pekárny nechávají venku neprodané pečivo k rozebrání. Osobně jsem taky nejezdila MHD, ale chodila jsem pěšky. Na některé výlety se vyplatí složit se s pár dalšími lidmi a půjčit si auto (ve skupinách na FB se vždycky někdo našel).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Je těžké dostat se na univerzitní koleje, ale já jsem měla to štěstí a dostala se tam. Nejvíce se vyplatí samozřejmě sdílené pokoje, ale já volila vlastní pokoj s koupelnou a sdílenou kuchyní na patře. Kolej byla krásná, takže mohu jedině doporučit. Na stránkách univerzity jsou pak dobře vypsané další možnosti ubytování a tipy na to, kde hledat. Vyplatí se tam podívat. Taky tam jsou lepší a hezčí fotky koleje, já jsem pokoj narychlo vyfotila až brzy ráno před svým odjezdem.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem hodně. Přiletěla jsem na Island měsíc před začátkem semestru a trávila jsem čas na východě ve fjordech, kde jsem začala s kurzy islandštiny. Autobusem jsem byla u Esjan kousek za Reykjavíkem a potom už jsem si vždy půjčila auto a vyrážela dál. S pár lidmi jsme projeli jih Islandu a chodili po národních parcích, sama jsem v obytném autě objela celý Island dokola – to byl rozhodně největší zážitek z celého mého pobytu. Na chvíli mě navštívili rodiče, ukázala jsem jim hlavní město, nejznámější místa na jihu Islandu a kolem Reykjavíku a jeli jsme i víc do středu země a s kamarádkou jsme si už v zimě, co napadal sníh a byla většinu dne tma, udělaly výlet na západ od Reykjavíku a koupaly jsme se v horkých pramenech. Popravdě mě nenapadá nic, co bych nedoporučila. Island je nádherný.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem v angličtině a jeden předmět jsem měla v islandštině. Univerzita nepožadovala žádnou mezinárodní zkoušku, ale je dobré, když člověk jazyk ovládá zdatně, protože Islanďané berou angličtinu jako samozřejmost. S islandštinou jsem tam začínala a jsou chápaví, když člověk neví vše a hned.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Já bych asi vyzdvihla tu možnost cestování a objevování naprosto jedinečné země. Island jsem si zamilovala hned a už když jsem tam byla poprvé, věděla jsem, že se tam chci určitě vydat na Erasmus. Taková příroda nikde jinde není a Island je prostě oáza klidu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Opravdu nepromokavou bundu, boty i kalhoty.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Co je nepromokavé tady, nemusí být nepromokavé na Islandu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
administrativa po příjezdu, bylo tam pár zmatků a nešla mi připojit wifi na koleji.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Iceland

Další zprávy z regionu Island

bottom of page