top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Mikušek

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Mikušek

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

ondramikusek

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University ofJyväskylä

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první mě napadne: "krásná". Zkrátka jsem miloval samotné procházení (nebo projíždění na kole) kampusem, který má dohromady několik částí, ale všechny jsou od sebe přijatelně daleko (blízko). Obzvlášť v listopadu a prosinci, kdy už byl sníh, jsem si užíval každou cestu do školy. Některé budovy vypadají historicky, většina je ale naopak velmi moderní, všechny jsou každopádně vybaveny vším potřebným, včetně knihovny, která je tak trochu centrem kampusu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zimní semestr začíná už na přelomu srpna a září a je rozdělen na dvě poloviny – zhruba do půlky října studujete několik předmětů, od půlky října do prosince pak studujete zase několik jiných. Lekce (přednášky...) kvůli tomu můžou být dvakrát týdně. Není zde žádné zkouškové období, každý předmět je ukončen už na konci oné poloviny semestru, takže už v říjnu byste měli mít několik předmětů splněných. Učitelé jsou (z mé zkušenosti) velmi ochotni pomoci či v čemkoli vycházet vstříc, komunikují rychle a jsou otevřeni diskuzi.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolků či asociací je okolo univerzity velká spousta, na začátku semestru se všechny představují během jakéhosi veletrhu. Členství v nich je nezřídka placené, ale potom tomu odpovídá úroveň jejich akcí. Velmi aktivní je třeba místní ESN – Erasmus Student Network, která funguje po celé Evropě. Studentský život zde tedy nabízí opravdu hodně vyžití, ale člověk musí být připravený za akce platit. Co se týče jazykové výuky, univerzita nabízí kurz základní finštiny či program Each one teach one, kde se studenti z různých zemí učí své jazyky navzájem ve dvojicích. Také zde existuje Local Friendship Programme, v rámci nějž si vás vybere nějaká místní rodina, s níž se během semestru budete moci potkávat a podnikat společně cokoli, na čem se domluvíte.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem v angličtině, univerzita ani oficiálně nevyžaduje žádný certifikát na určitou jazykovou úroveň. Finové obecně umí anglicky velmi dobře, takže opravdu není problém se domluvit. Když ale budete aspoň zdravit či děkovat finsky (případně se budete snažit používat jakékoli další fráze), vždy jim to udělá radost.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jyväskylä není zrovna bohatá na historii a navzdory oficiálnímu počtu obyvatel (cca 150 tis.) ani nepůsobí jako nějaké obří velkoměsto. Moderní centrum je celkem malé, vše je tedy poměrně blízko, a to včetně přírody (jezera, lesy). Je až trochu zvláštní, jak je Jyväskylä zároveň klidné město, ale přitom v centru můžete pocítit i noční život. Nejvíc ho každopádně charakterizuje slovo "studentské" – prý až třetina lidí pohybujících se každodenně v Jyväskylä jsou studenti, což na ulicích vždy poznáte. Díky tomu jsou místní na studenty zvyklí, jaksi chápající, a tak si opravdu připadáte, že tam patříte.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium ani není úplně malé, avšak zdaleka na všechno nestačí. Víc než polovinu z něj dáte za ubytování a Finsko zkrátka je drahá země. I když se tedy snažíte šetřit na všem možném, rozhodně si nemyslete, že si celý Erasmus zaplatíte stipendiem.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Hned na začátku vám bude univerzita hodně ochotně nabízet členství (asi za 50 €) ve Studentské unii, díky čemuž získáte spoustu různých slev. Já jsem ho ale neměl a o nic jsem nepřišel. Hlavními výhodami Studentské unie mají být slevy na obědy v univerzitních jídelnách (které jsou mimochodem jednou z nejlepších a nejvýhodnějších věcí ve Finsku) a slevy na vlaky. Pro obědy je ale možné si ve škole jednoduše zařídit zdarma tzv. Kela kartičku a na cestování můžete využívat autobusy OnniBus, protože vám uznají český ISIC (ve vlacích ne). ISIC stačí i v barech, kde mají skoro vždy nějaký drink pro studenty. Zbytek slev Studentské unie je především do obchodů s oblečením, což pravděpodobně vůbec nevyužijete. Vyplatí se sledovat různé second-hand obchody (včetně Facebook Marketplace) třeba pro vybavení do kuchyně na kolej. Poslední rada: když si uděláte výlet do jiného finského města a budete se chtít naobědvat, najděte si nějakou tamní univerzitní restauraci, protože i tam vám bude platit zmíněná bezplatná Kela kartička. Díky ní seženete výborný oběd za 2,95 € i v Helsinkách, Tampere, Oulu a dalších univerzitních městech.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na koleji KOAS Ykköspesä, se dvěma spolubydlícími jsme měli společné kuchyň, záchod a koupelnu, ale každý z nás měl svůj oddělený pokoj. Kolej to byla solidní, chyběla mi tam jen rychlovarná konvice a mikrovlnka, obojí se ale dá snadno sehnat na Marketplace. Pak byla k dispozici společenská místnost, prádelna se sušárnou, posilovna a sauna. Celkově bych kolej určitě doporučil, protože právě odtamtud mám partu svých nejlepších "erasmáckých" kamarádů. Důležité ale je říct, že pokud se hlásíte na zimní semestr, tak o kolej musíte zažádat co nejdřív, protože vzhledem k obrovskému počtu studentů se nedostane na všechny. Bylo tedy několik lidí, kteří si pak museli ubytování shánět na vlastní pěst, což je přeci jen o něco složitější a dražší.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování ve Finsku není nejsnadnější kvůli tomu, že tam jsou obecně o dost větší vzdálenosti než v Česku. Doporučuji však našetřit si peníze na týdenní trip do Laponska (nejsevernější region), který pořádá každý semestr ESN. Já na tomto tripu nebyl a zpětně toho lituji, protože odtamtud všichni mají krásné zážitky a fotky – polární záře, Santova vesnička v Rovaniemi a podobné jedinečné věci.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v angličtině, univerzita ani oficiálně nevyžaduje žádný certifikát na určitou jazykovou úroveň. Finové obecně umí anglicky velmi dobře, takže opravdu není problém se domluvit. Když ale budete aspoň zdravit či děkovat finsky (případně se budete snažit používat jakékoli další fráze), vždy jim to udělá radost.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nebojte se menšího, neznámého města. Atmosféra je zde velmi přátelská a vstřícná, zároveň tady nic nechybí. Jyväskylská univerzita nabízí různé obory, včetně třeba sportovních nebo hudebních, takže se tam můžete setkat s různorodými lidmi. Zároveň se nebojte, že by "přátelská atmosféra" byla jakási zástěrka pro nudu. O zábavu rozhodně není nouze, klidně i nějakou divočejší – záleží jen na vás...

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
...opravdu pořádné zimní rukavice a povlečení na peřiny s prostěradlem.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...se není čeho bát. Ušetřilo by mi to nervozitu, kterou jsem v posledních dnech před odjezdem pociťoval. Ale troška adrenalinu není na škodu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...budou všichni až tolik otevřeni k seznamování. V Česku jsem vždycky měl problém navazovat konverzaci s někým novým, v zahraničí nad tím vůbec nepřemýšlím. V Jyväskylä jsme byli všichni na jedné lodi a člověk si nikdy nepřipadal, že někoho otravuje.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
...loučení na konci pobytu. Ani dva měsíce po návratu do Česka ze mě nevyprchaly emoce související s lidmi, které jsem tam potkal. Pardon, je to kýčovité klišé, já vím. Ale tenhle Erasmus, to bylo nejlepší období mého dosavadního života.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University ofJyväskylä

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page