top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Patrik Voříšek

Autor(ka):

fakulta:

Patrik

Voříšek

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Patrik je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Patrik

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University ofJyväskylä

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Patrik hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je moderní. Rozprostírá se na velké ploše a každá fakulta má svou unikátní budovu. Všechna místa jsou skvěle dostupná na kole a budovy nabízí spoustu školních jídelen, míst na studium a setkávání.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na univerzitě je obecně skvělý přístup k zahraničním studentům - skvěle zorganizovaný welcome week, komunikace, přehledný web... všechno info je hezky dostupné. Semestry obecně začínají asi o měsíc dřív a na univerzitě není něco jako zkouškové, studenti totiž naopak dělají mnohem více práce průběžně. Všechny mé kurzy až na jeden byly dokonce úplně bez zkoušky. Je kladen velký důraz na psaní esejí a tzv. learning logs, kam si studenti zapisují co jim daly přednášky, nad čím v rámci předmětu přemýšlejí atd... obecně je na univerzitě kladen mnohem větší důraz na samostatnou práci a prozkoumávání tématu než na nějaké memorování na zkoušku.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Co se týče spolků a aktivit, je univerzita úplně jinde než naše UK... na univerzitě má skoro každý obor svůj spolek, který velmi aktivně pořádá všemožné akce. Každý spolek je navíc spojen jednotným overalem, což je barevný kus oblečení, který si studenti berou na různě spolkové a volnočasové studentské akce. Spolky mají většinou všemožné slevy a akce v různých podnicích ve městě. I samotná univerzita nabízí různé akce - ať už celouniverzitní, pro cizince, nebo třeba v rámci ESN pro Erasmáky. Když má navíc student zaplacenou studentskou kartu (což je de facto povinnost, bez ní se nedá na uni moc existovat), tak má jako student všemožné akce skoro na všechno. V rámci poznání kultury nabízí univerzita kurzy finštiny (2 možné úrovně) a také kurz o kultuře a historii země.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Finsku umí všichni dobře anglicky, takže finštinu jsem se učil skutečně jen pro zajímavost, jinak všechna výuka i komunikace probíhají v angličtině. Požadavky na angličtinu nejsou tak velké, univerzita má myslím požadavek min úroveň B2, ale upřímně myslím, že i s lepší B1, by si člověk nějak poradil.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je oproti Praze asi 10x menší, je to studentské město plné mladých lidí, které leží mezi jezery a lesy. Ve městě je jedna hlavní ulice, kde je většina podniků a obchodů. Skoro všichni se ve městě dopravují na kole (i když je třeba -20°C). Ve městě rozhodně není tolik pamětihodností, ale určitě je super v tom, že jste obklopeni přírodou a do pár minut můžete být v lese, u jezera a máte pocit, jako byste vůbec nebyli blízko města. Blízkost přírody je úžasná v tom, jak moc čistý vzduch ve městě je, aut není ve městě mnoho a člověk se tam skutečně cítí příjemně.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem lze vyjít velmi těžko, Finsko je velmi drahá země. Pokud člověk se člověk nebude účastnit žádných akcí, platit si členství ve spolku, půjčovat si kolo a nejezdit na výlety, tak rozhodně stipendium vystačí. Ale pokud bude člověk mít zaplacené členství ve spolcích, bude se účastnit akcí a na semestr si půjčí kolo, tak myslím, že stipendium pokryje tak 70% nákladů. Mně osobně, protože jsem cestoval (Laponsko, Lotyšsko, finská města...) tak stipendium pokrylo asi 40-50% všech nákladů. Takže pokud si to člověk chce nějak víc užít, je třeba počítat s tím, že stipendium nevystačí.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě je fajn půjčit si na semestr kolo, je to levnější než autobusy a člověk se dostane všude. Ve městě existuje několik secondhandů a na fb/WhatsAppu jsou různé skupiny, kde studenti průběžně prodávají různé vybavení do bytů, oblečení a všechno možné... Nakupovat jídlo se dá taky vcelku levně, jen je třeba aby si člověk našel levnější značky (každý velký market má většinou svoje značky, které jsou o něco levnější než ty známé, velké). Pokud chce člověk skutečně ušetřit, tak bude taky muset na chvíli vypustit jídlo v restauracích, protože tam drahé snad úplně všechno a také omezit alkohol.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Univerzita zprostředkovává studentům ubytování. Jsou 2 možnosti - Soihtu Kortepohja a KOAS. Kortepohja, kde jsem bydlel, je za mě lepší volbou, protože jde o velkou studentskou vesnici, sice trochu dál od centra a univerzity, ale skoro všichni bydlí tam, je tam fajn studentská jídelna, sauny, a je to blízko přírody. Ale bydlení jak v Soihtu tak v KOAS je super, většinou jsou to moderní, zrekonstruované byty (člověk může bydlet i sám v dražším "studiu" nebo třeba jako já v bytě pro 4 - vždy má ale svůj vlastní pokoj).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Rozhodně doporučuju výlet do Laponska, zprostředkovává ho ESN. Sami jsme si potom s kamarády vyrazili do lotyšské Rigy. Viděl jsem i další finská města. Rozhodně je ale ve Finsku co objevovat... obzvlášť příroda je tam neuvěřitelná
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Finsku umí všichni dobře anglicky, takže finštinu jsem se učil skutečně jen pro zajímavost, jinak všechna výuka i komunikace probíhají v angličtině. Požadavky na angličtinu nejsou tak velké, univerzita má myslím požadavek min úroveň B2, ale upřímně myslím, že i s lepší B1, by si člověk nějak poradil.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je malá, není anonymní. Člověk má pocit, jako že ho tam lidé přijímají a cítí se tam dobře. Sice je Finsku zima, ale komu to až tolik nevadí, tak kromě zimy zažije i nádhernou přírodu, spoustu zážitků s univerzitními spolky a pozná, jak funguje finský vzdělávací systém. Bude se musit učit a pracovat trochu jinak než v Česko a to myslím, že je fakt přínosné. Rozhodně bych ale Finsko doporučil kvůli celému systému, který v zemi je. Člověk má o věcech přehled, lidé s ním komunikují, může se zeptat a super je i to, že každý Erasmák má svého tutora - finského studenta, který se o něj stará a pomáhá mu s prvním zařizováním všech nutností. Mám pocit, že ve Finsku funguje spousta věcí a služeb, o kterých my si ani nesníme.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Víc zimních věcí.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Tam je tak moc draho
Nejvíc mě překvapilo, že...
To bylo až tak úžasný
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vracet se zpátky do Česka

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University ofJyväskylä

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page