top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Štěpánka Kostinová

Autor(ka):

fakulta:

Štěpánka

Kostinová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Štěpánka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Štěpánka

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University ofJyväskylä

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Štěpánka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má hodně fakult, a ačkoliv je rozdělena do tří kampusů tak jsou všechny blízko sebe. Některé budovy byly starší, ale všechny byly moderně vybavené, a ve větších místnostech byly využívány mikrofony aby byl výklad lépe slyšet. Na kampusu bylo mnoho míst kde se dalo pracovat. knihovna byla přístupná všem studentům a stejně tak počítače v ní. Na kampusu bylo taky hodně možností kde se najíst, studentské restaurace měly výhodnější ceny pro studenty.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ve Finsku je akademický rok rozdělaný na 4 (5) období, což se liší oproti našim 2 semestrům a některé předměty tak trvají pouze 6 týdnů. Předměty se stylem výuky moc nelišily, buď měli vyučující prezentace a výklad a v některých byla potřeba větší aktivita. Často se v rámci předmětů zpracovává tzv. Learning diary, který je součástí hodnocení. potom jsem na všechny předměty psala eseje o různé délce a na některých předmětech bylo za úkol ve skupině zpracovat prezentaci, a pak se na základě této práce dostávaly známky.

Učitelé byli velmi nápomocní, speciálně s výměnnými studenty kterým se snažili vycházet co nejvíce vstříc a kdykoliv byl problém tak se stačilo jenom zeptat.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ve Finsku jsou celkově studentské spolky důležitým prvkem vysokoškolského života, a tak jich bylo hodně i na JYU. Každá fakulta měla svůj a každý spolek má svou barvu overalu, na které se sbírají nášivky když se účastníte nějaké studentské akce. Jak tyhle studentské spolky tak potom i místní ESN pořádají různé akce kterých se dá zúčastnit, někdy jsou zdarma a někdy za poplatek, záleží.
Jako výměnný student je možné si zapsat základy Finštiny na univerzitě jako plnohodnotný předmět pokud máte zájem, a jeden ze spolků pořádal několikrát během doby co jsem tam byla i lekce základů Finštiny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vše jsem komunikovala v Angličtině, a úroveň nemusela být vysoká, dalo se domluvit úplně s každým, a někdy bylo lepší využít jednodušší slovíčka pro lepší pochopení.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Klidné menší město plné studentů, všude se dalo dojít pěšky a myslím, že nebylo možné se tam ztratit. Ve městě bylo hodně přírody kam se dalo zajít, sportoviště a studentská místa. Velkou výhodou bylo množství jezer kolem kterých se dalo chodit na fajn procházky a odpočinout si tak.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Více jak polovinu stipendia jsem dala na ubytování, a tím že je Finsko drahá země tak bez našetřených peněz bych nevyšla. Potraviny jsou celkem drahé a i když se dá jíst ve studentských restauracích, tak je lepší mít peníze navíc. Pokud chcete cestovat a jezdit n výlety tak jsou peníze navíc nutností.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Co doporučuju tak je zaplatit si členství ve Studen Union protože pak máte nárok na studentské slevy, ISIC ve Finsku neberou jako doklad o studiu. Jízdenky na vlak a autobus kupovat s předstihem, jíst ve studentských restauracích a taky v Jyväskyle funguje aplikace ResQ (něco jako naše nesnězeno) kde se dá koupit jídlo z restaurací a kaváren s 50 % slevou.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Využila jsem toho že univerzita se snaží zajistit studentům bydlení a nakonec jsem přijala první nabídku a to ze studentské vesničky Soihtu. Jednalo se o sdílené byty studenty, ale v panelácích bydleli i rodiny s dětmi. Každý na bytě měl svůj pokoj a kuchyně a koupelny byly sdílené. Za sebe bych ubytování doporučila, v rámci nájmu byla i posilovna, sauna a prádelna. Jediné mínus bylo, že bylo všechno slyšet, ale dalo se na to zvyknout.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nejvíce jsem využívala vlak, ty jsou pohodlné a když se koupí jízdenka dost dopředu tak vyjde levně. Naopak autobusy na dálkové cesty nejsou moc pohodlné, není v nich moc místa na nohy a tak pokud to jde tak bych doporučila jet vlakem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vše jsem komunikovala v Angličtině, a úroveň nemusela být vysoká, dalo se domluvit úplně s každým, a někdy bylo lepší využít jednodušší slovíčka pro lepší pochopení.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Klidné studentské město nabízí dost možností jak se zabavit, a zároveň se z něj dá dobře cestovat. Škola, ačkoliv se umisťuje vysoko v žebříčcích kvality vysokých škol, není o tolik náročnější než Karlovka (někdy mi přišla dokonce lehčí) a určitě stojí za to vyzkoušet si jiný styl výuky kdy není potřeba se vše drtit zpaměti, ale je důležité umět dohledat si informace a následně je využít.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
kraťasy, tílko a něco do teplého počasí protože i když je Jyväskylä dost na severu tak tam umí být teplo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
bude Finsko (až tak) drahé.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University ofJyväskylä

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page