top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marek Čumpelík

Autor(ka):

fakulta:

Marek

Čumpelík

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marek je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marek

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University ofJyväskylä

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marek hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první mě napadne klid, prostor a sníh. Jyväskylä, ale i celé Finsko na mě působilo uklidňujícím dojmem. Všude bylo spousta místa. Prostory byly různé. Hodně z nich bylo zmodernizovaných. Některé byli starší. Všechny však byli udržované. Co se týče vybavení, které bylo moderní a plně funkční.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia je trochu jiný. Ve Finsku mají také dva semestr. Každý je však rozdělen do dvou period. Některé předměty trvají jenom jednu periodu. Některé celý semestr. Způsob zkoušení je trochu jiný. Je to více o samostatné práci a psaní. Nejsou zde skoro ústní zkoušky. Přístup učitelů k zahraničním studentů je velice přátelský. Vše se snaží všichni vyřešit ke spokojenosti všech stran-
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě funguje dobře. Každá fakulta má svůj spolek. Volitelných předmětů je dostatek. Jen je potřeba je správně vyhledat v systému. Práce s ním je ze začátku složitější, ale po seznámení s ním je to už v pohodě.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala v angličtině. Požadavky jsou relativně náročné, ale je to spíše o zvyku, protože všechna komunikace je mimo mateřský jazyk, takže s tím se člověk setká kdekoliv na Erasmu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město na mě působilo klidně a příjemně. Je zde spousta přírody. Asi nejvíce je zde příroda. je všudypřítomná. Spousta zákoutí a klidu. Ve sněhu je vše ještě hezčí. Oblíbená místa byli všechny tracky v přírodě, běžkařská trať. Nádherné byli i všechny jezera a cestičky kolem nich.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud se budeme bavit o nákladech pouze na život a základní potřeby, tak Erasmus stačí. Záleží však na to, jaké ubytování člověk sežene. Pokud by ubytování spolklo více než polovinu měsíční taxy, tak to moc nevidím. Určitě bych doporučil si něco málo předem našetřit, aby si to člověk užil se vším všudy. Ceny jsou zde obecně asi o něco vyšší. některé věci jsou levnější, ale většina je spíše malinko dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit, asi nejvíce tím, že pokud člověk bydlí v dochodové vzdálenosti od školy tak chodit pěšky. Druhou možností je pořídit se levné kolo z druhé ruky. Doprava na kole je zde běžná a všudypřítomná. Šetřit se dá trochu koukáním po slevách a využívat supermarkety. Super jsou i menzy, restuarace, které mají velice přívětivé ceny na obědy.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování, které mi bylo přiděleno, tak jsem s ním byl spokojen. Pokoj pro sebe, sauna v rámci ubytování a necelé dva km do školy. Do obchodu 10 min chůzí a do přírody pár kroků. Zkrátka ideál. Jednalo se o ubytování pod názvem KOAS, kterých je po Jyväskylä hodně. Cenově jsou na tom dobře a neslyšel jsem žádný velký problém s ním.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Byl jsem v Norsku, kde to bylo nádherné. Doporučuji sledovat levné letenky a zjišťovat slevy. Nejlepší zážitek asi Holmenkolen.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala v angličtině. Požadavky jsou relativně náročné, ale je to spíše o zvyku, protože všechna komunikace je mimo mateřský jazyk, takže s tím se člověk setká kdekoliv na Erasmu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Proč Jyväskylä? Nádherné místo, není to tak známé místo jako hlavním města. Je to klidné. Ale mezi studenty je to velice oblíbené a známé. Pokud máte rádi přírodu, klid ale i super školu, kde je teda fakt potřeba máknout je Jyväskylä právě pro Tebe.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více teplého oblečení
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak to bylo super.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
První dny, než jsem si tam zvykl.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University ofJyväskylä

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page