top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Podzimková

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Podzimková

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Pedagogická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University ofJyväskylä

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Perfektní studijní prostor v knihovně a celkově prostory univerzity - mnoho místností si může student zarezervovat zdarma pro vlastní učení/práci na skupinových projektech apod.

V knihovně je mnoho počítačů a dokonce volně přístupných monitorů s HDMI a USB-C kabely, které si lze zapojit do vlastního noťasu a pracovat tak s 2 obrazovkami naráz.

Univerzita nabízí různé zajímavé kurzy v anglickém jazyce a šlo se také připojit např. ke kurzu němčiny pro Finy, vyučující byla velmi vstřícná a snažila se myslet i na 2 z nás, které finsky neuměly. Celkově přístup pedagogů i jiných zaměstnanců byl vždy vstřícný a otevřený.

Univerzita má mnoho výborných menz, kde se student většinou výborně nají za 3 eura, a to někde až do šesté či sedmé večerní hodiny.

Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Letní semestr trval zhruba od poloviny ledna do konce dubna/poloviny května. Před ním byl organizován orientační program, pak trvalo zhruba další týden, než začala většina kurzů.

Zajímavé pro mě bylo, že kurzy časově nekorespondují se semestrem vždy tak jako u nás. Některé běží přes celý semestr, jiné ale začínají např. v lednu a skončí koncem února, jiné teprve v březnu začnou a zakončí se uprostřed května, zkrátka každý váš předmět to může mít úplně jinak. Je tedy důležité si hlídat, kdy který začíná, končí, který týden výuku nemá. Není ani výjimkou, že předměty nemají absolutní týdenní pravidelnost (ale většina cca ano).

Také zde není přímo zkouškové období, seminárky se prostě odevzdávají za chodu nebo ke konci kurzu, zkoušky a testy podobně, není na to přímo vyhrazené období (ačkoliv květen pak měl již minimum výuky a vícero zkoušek/odevzdávání).

Jo a studijní informační systém zde vždy u předmětu vyžaduje výběr "zakončení předmětu" - někde je jen jeden, ale jindy lze předmět plnit třeba buďto docházkou na hodiny a/nebo vypracováním samostatné práce atd. Každý typ zakončení může být navíc ohodnocen jiným počtem kreditů. Časté bylo, že některé kurzy byly pro anglicky mluvící přístupné jen formou samostudia se zakončením formou odevzdané práce apod.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jyvaskyla je živé studentské město. Na začátku se o Erasmáky starají tutoři, pak pro nás skrz celý leden běžely události pořádané studentskou unií, na které se bylo možné přihlásit (deskovky, ochutnávání a pečení finských jídel, prohlídka města formou hry apod.).

Dále je zde aktivní ESN - spolek pro erasmáky, skrz který mnozí jeli na výlety a pochvalovali si je, ačkoliv finančně byly za mě náročné. ESN ale dělalo i různé akcičky ve městě.

O všech ofiko studentských akcích se většinou dalo dozvědět skrz speciální aplikaci Kide app, což bylo super.

Skvělé jsou univerzitní sporty, které za cca 50 eur na semestr univerzita umožňuje studentovi chodit téměř neomezeně na nejrůznější studiové lekce i míčové a jiné sporty (jen je třeba si rezervovat vždy místo přes online systém). Nejvíc jsem si užila volejbal, badminton a historické tance, můžeš ale chodit také na skupinové posilování či sám do posilky, balanční cvičení či různé tancování (zumba, contemporary, ...).

Kulturu a jazyk může přiblížit volitelný předmět Survival Finnish a pro pedagogy Education system in Finland.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem anglicky, většina Finů (i starších), které jsem potkala, ji ovládá plynně a nebyl žádný problém. Je potřeba umět sám mluvit a psát natolik, aby ses dorozuměl, chápal pojmy studovaného oboru a dokázal napsat anglicky nějakou tu seminárku / přednést prezentaci apod.

Z Finštiny pro mě byly hlavní tři slova:
Moi! = univerzální pozdrav
Kiitos. = Děkuji (funguje i jako prosím, které nemají)
Hyva! = Dobře! (nejlepší zvolání při sportech)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Studentské město s živým centrem. Ze začátku mi po Praze přišlo fakt maličké, ale je prorostlé přírodou, vše, co člověk potřebuje, tam má, zkrátka žádný problém. A je zde mnoho přistěhovalců a mezinárodních studentů, takže není problém najít různé mezinárodní komunity.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny jsou vysoké. 2/3 stipendia mi snědl nájem na koleji (která byla ale velmi pohodlná, měla jsem pokoj sama pro sebe a kuchyň a koupelnu sdílela jen s jednou slečnou).

Zbylou třetinu stipendia jsem spotřebovala za jídlo (a musela přidat něco i ze svého, jinak by to šlo hodně těžce). Letenky a jiné cestování už muselo jít plně z mé kapsy.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jíst v menze, to je prostě skvělý poměr cena/výkon - vaří chutně a v ceně je zelenina, někdy i ovoce, prakticky neomezený chleba k obědu.

Jinak slušné ceny má Lidl, Prisma, někdy K-market. Levnější kosmetika cukrovinky v obchodě Normal. Pokud potřebuješ nějaký nábytek apod. zkus skupinu na FB Second hand Jyvaskyla nebo některý ze sekáčů v centru. Tyto obchody ve Finsku frčí.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji od KOAS. Pokud o kolej žádáš, máš možnost pouze uvést preferenci ubytovací společnosti KOAS/Soihtu. Soihtu je asi oblíbenější a těžší získat, ale já byla na KOASu moc spokojená - velmi moderní způsoby ubytování (klíč jsem vyzvedla pomocí PINu v keyboxu), dobrý systém prádelny a celkově různých rezervací místností, přístup do společenské místnosti na koleji i v centru města.

Vzdálenost do školy byla od mého Koasu i od Soihtu podobně velká (cca 35min pěšky) - hodí se jezdit na second-hand kole/busem.

Ubytování v soukromí by šlo také, ale asi na půl roku zbytečné starání a levnější by to asi nebylo. Případně bych asi hledala na FB skupině Foreigners in Jyvaskyla. Jo a koleje mívají v ceně i sauny

P.S. Bacha na klíče! Dveře na většině kolejí fungovaly tak, že jak se zaklapnou, musíš je zvenku otevřít vždy opět klíčem - takže mít klíč vždy mimo pokoj! Za odemčení jsou velké poplatky. Předcházet tomu lze také tak, že posuneš malou pacičku zboku dvěří (u zámku) do druhé polohy. Pak se při zavření nezamykají. Můžeš otestovat.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, trochu. Jezdit Onnibusem, když je vlak drahý. Podívat se do Tampere, v Helsinkách na Soomelinu a ostrov Seurasaari. Hezké bylo také Kuopio. Rovaniemi je zajímavé, ale na mě moc komerční a bez auta bych znovu Laponsko asi nedělala.

Autem jsme pak byli ve městě Vaasa a na Archipelagu u ní, a v národním parku Koli. Krásná místa, pokud máš rád přírodu.

Docela hezký je výlet z Helsinek do estonského Tallinu lodí. :-) (A můžeš tam udělat levnější nákup. :D )
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem anglicky, většina Finů (i starších), které jsem potkala, ji ovládá plynně a nebyl žádný problém. Je potřeba umět sám mluvit a psát natolik, aby ses dorozuměl, chápal pojmy studovaného oboru a dokázal napsat anglicky nějakou tu seminárku / přednést prezentaci apod.

Z Finštiny pro mě byly hlavní tři slova:
Moi! = univerzální pozdrav
Kiitos. = Děkuji (funguje i jako prosím, které nemají)
Hyva! = Dobře! (nejlepší zvolání při sportech)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
1) Skvělý přístup lidí, vlídnost, otevřenost
2) Super studijní prostředí
3) Super možnosti studentského (spolky, akcičky, sporty) a nočního života (párty)
4) Krásná a trochu odlišná příroda, prosinec-březen nádherná zima, jezera po kterých se chodí, bruslí, lyžuje...
5) Sauny

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
outdoorové (zimní) oblečení, sněhule
krabičku na jídlo, co mi vždy zbyde z oběda :D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se tam dá fakt skoro vše koupit
že zima fakt bude trvat dlouho
Nejvíc mě překvapilo, že...
Ve Finsku nesolí cesty, sypou jen štěrk
Že máslo je vždy slané :D
Že je pití (alko i nealko) hrozně drahé a alkohol vám v obchodě po 21h neprodají
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
naučit se nakupovat, vyznat se v produktech - doporučuju aplikaci Google Lens, kam vyfotíte název/složení a aplikace to přeloží

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University ofJyväskylä

Další zprávy z regionu Finsko

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page