top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Schubertová

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Schubertová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Filozofická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University ofJyväskylä

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je null z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Odlišný způsob výuky - jeden předmět se vyučuje několikrát týdně, je potřeba se z týdne na týden připravovat, obtížně se skládá rozvrh, je méně předmětů a více do hloubky, více se diskutuje. Prostory jsem téměř neviděla (online výuka), ale líbilo se mi, jak je fakulta moderní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná dříve, cca o měsíc a půl. Nemají zkouškové období, předměty se plní v rámci semestrů, často četbami, diskusemi, prezentacemi. Testů nebo zkoušek je minimálně a probíhají na konci výuky předmětu. Předmětů je méně a jdou do hloubky, zisk kreditů je náročnější. Učitelé říkali, že 1 kredit se rovná 27 hodinám práce studenta. Vyučující není pouhý přednášející, ale i průvodce či kouč, studenta podporuje, vychází mu po dohodě vstříc i pokud je látka náročnější. Semestr je rozdělen do dvou pod semestrů. Některé předměty se vyučují v jednom podsemestru, některé v obou. Takže se vám může stát, že první polovinu Erasmu budete mít jen jeden předmět nebo žádný a ve druhé polovině třeba 5 předmětů. je těžké vybrat si je tak, aby se nepřekrývaly. Například já jsem měla předmět, který byl 3x týdně a druhý, který byl 2x a nemohla jsem si je zapsat oba, protože se jim překrývala výuka. Tohle mi opravdu nedávalo moc smysl.
Přístup administrativy byl neskutečný. Všechny problémy se řeší hned, nabízí se řešení, na maily se odpovídá během několika minut. Všichni jsou milí a ochotní pomoci. Ve všem je neuvěřitelný systém.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky tu fungují a pořádají množství akcí. Kvůli covidu ale začaly fungovat až v posledním měsíci a půl mého pobytu a i přesto, že jsem byla členkou spolku, zahraniční studenty mezi sebe nepřizvali. Studentské aktivity, akce a výlety nebyly organizovány kvůli covidu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všichni se domluví v angličtině, i prodavačky v obchodech. Rozmluvila jsem se tady a to jsem si myslela, že má jazyková úroveň není dostatečná. Naučila jsem se základy finštiny, obyvatelé jsou rádi, když vidí, že se cizinci snaží jim být blíže. Žádné specifické požadavky od univerzity nebyly.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Studentské, klidné město se spoustou přírody, parků, nádherným jezerem v centru. Možná až moc klidné město, kterému chybělo něco výraznějšího, ale takhle vypadala i další města, která jsem tam navštívila. I když Helsinky mi nějak více připomínaly rušný domov. Krásná místa byly všechny stezky kolem jezera v centru.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Velmi špatně. Náklady jsou velké, více než polovina padla na nájem, další polovina na jídlo a dopravu. Zbytek jsem si musela financovat sama.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ani jednou jsem nebyla v restauraci. Vařila jsem si, nakupovala jen základní potraviny, chodila na obědy do menzy - tam se dalo najíst asi nejlevněji. Jinak moc možností šetřit se nenabízí, je to opravdu všude někdy až 4x dražší.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem si KOAS a byla ubytována v Toritie. Oproti českým kolejím naprostý luxus, jen kuchyně nevzhlednější. Ve druhém ubytování to vypadlo lépe, ale zase šlo o klasické koleje a ne o malé domky s vlastním vstupem, které mi přišly zajímavější a více v kontaktu s přírodou. Také zařízení jako prádelna a sauna zde bylo pro méně lidí a tak nebylo obsazeno. Bylo to takové komornější a komunitnější, ne jako klasické koleje.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všichni se domluví v angličtině, i prodavačky v obchodech. Rozmluvila jsem se tady a to jsem si myslela, že má jazyková úroveň není dostatečná. Naučila jsem se základy finštiny, obyvatelé jsou rádi, když vidí, že se cizinci snaží jim být blíže. Žádné specifické požadavky od univerzity nebyly.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University ofJyväskylä

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page