top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adéla Pamětická

Autor(ka):

fakulta:

Adéla

Pamětická

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2024/2025

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adéla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adéla

2. Lékařská fakulta

2024/2025

logotyp fakulty rgb1 (3).png

UKC Maribor

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má velmi pěkné prostory, nicméně tam jsem moc času nestrávila. Nemocnici bych velikostně a vybavením přirovnala asi k nějaké větší krajské nemocnici u nás.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup ke studentům se trochu liší podle oddělení a taky podle toho, jak dlouho tam student je. Doporučila bych zůstat na jednom oddělení delší dobu – člověk má pak větší šanci se zapojit. Já jsem strávila tři týdny na různých chirurgických odděleních (každý týden jinde) a k moc věcem jsem se nedostala. Oproti tomu student z Německa, který byl čtyři týdny na jednom oddělení, často asistoval u operací.

Dalších šest týdnů jsem byla na pediatrii, kde byla výuka mnohem líp zorganizovaná – hlavně díky tomu, že tam byli i místní studenti a já byla přidělená ke dvěma z nich. Měli jsme přidělené konkrétní pokoje, kde jsme dělali vizity, a potom jsme mohli chodit do ambulancí. Celkově mi přístup ke studentům na pediatrii přišel velmi dobrý.

Hodně Erasmus studentů mělo na odděleních přiděleného mentora, ale já osobně jsem žádného neměla.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky tu fungují velmi dobře a organizují jak sportovní aktivity, tak nejrůznější společenské akce. A na lékařské fakultě pro nás slovinští studenti uspořádali např. workshop klinických dovedností v angličtině.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, většina lékařů a obecně lidé ve Slovinsku umí dobře anglicky. Univerzita znalosti slovinštiny sice nevyžaduje, ale v nemocnici lékaři mezi sebou a s pacientama samozřejmě mluví slovinsky. Spousta slov je podobná češtině, takže se dá občas něco pochytit, není to ale, že by jim člověk úplně rozuměl. Když jsem se ale zeptala, tak mi pak důležité informace převyprávěli v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Maribor je celkem poklidné město, což mně celkem vyhovovalo. Nicméně akcí pro studenty, a obzvlášť pro erasmus studenty, tu studijní spolky a ESN pořádá spoustu. Celkově jsem měla pocit, že Maribor je město erasmáků.
V okolí Mariboru je pohoří, kam se dá chodit na túry a v zimě lyžovat. Ve městě je velký bazén, podél řeky ideální cestička na běhání a organizace zdrava zabava pořádá různá cvičení pro studenty zdarma. Takže i sportovního vyžití je tu dost.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se dá vyjít velmi dobře. Díky slovinskému systému studentských kuponů na stravování se dá celkem ušetřit. Na každý pracovní den v měsíci má student kupon (v aplikaci), za které může jíst v různých restauracích do 5 eur za normální jídlo (+ salát/polévka, ovoce), případně si místo toho může vyzvednout sendvič/salát v pekárně Žito (moje oblíbená), kde doplatek není žádný. To jsem využívala skoro každý den a občas jsem si zašla do restaurace na normální jídlo. V supermarketech jsou ceny asi podobné jako u nás. A je tu Lidl! :) Co se dopravy týče, ve městě dobře funguje systém sdílených kol – roční poplatek je jen 3 eura, takže ani za MHD není potřeba moc utrácet.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na nákupy je podle mě nejlepší Lidl (ve městě jsou asi čtyři), případně Hoffer. Naopak Mercator je většinou dražší, takže ten se moc nevyplatí.

Určitě doporučuju co nejdřív po příjezdu zařídit aplikaci na stravovací kupony – fakt se to hodně vyplatí!

Na dopravu po městě je super využívat systém sdílených kol nebo chodit pěšky – já jsem MHD za celý pobyt použila asi jen jednou. A na cestování po Slovinsku se dá pořídit měsíční jízdenka za 25 eur, která platí na všechny vlaky a autobusy.

A co se týče volného času – spousta akcí a sportovních aktivit se pořádá přes studentské spolky a často jsou úplně zadarmo. Stačí jen sledovat, co se kde děje!
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vzhledem k tomu, že jsem jela jen na dva měsíce a ne na celý semestr, bylo docela těžké sehnat ubytování. Koleje jsou totiž dostupné jen při pobytu na celý semestr – a navíc se platí najednou za celé období, ne měsíčně jako u nás. Musela jsem tedy hledat byt, což taky nebylo úplně snadné, protože většina pronajímatelů upřednostňuje samozřejmě studenty, kteří tam zůstanou déle.

Nakonec jsem sehnala bydlení asi týden před příjezdem (po cca měsíčním hledání). Měla jsem vlastní pokoj v bytě pro pět studentů a největší výhoda byla určitě poloha – asi 20 minut pěšky do centra, na fakultu i na místo, kde se pořádalo hodně studentských akcí (ŠTUK). Obecně bych doporučila hledat ubytování na stejné straně řeky, kde je centrum, a ideálně směrem ke ŠTUKu, kde se toho děje nejvíc.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Rozhodně, Slovinsko je nádherná země. A pokud máte možnost, určitě bych doporučila vzít si do Slovinska auto. Já ho sice neměla a dalo se to zvládnout i bez něj, ale s autem by to bylo rozhodně pohodlnější. Po Slovinsku se dá cestovat vlaky nebo autobusy Arriva, ale pokud se chcete podívat do hor nebo na méně turistická místa, může to být trochu komplikovanější. Já jsem si dvakrát auto půjčovala (doporučuji společnost ATET). A nebo je fajn si najít kamarády, kteří auto mají. ;)

Co se týče výletů, rozhodně doporučuju navštívit místa jako Velika Planina, údolí řeky Soči, přírodní rezervaci Zelenci a jezero Jasna. Krásná jsou také jezera Bohinj a asi nejznámnější Bled. Dá se zajet i k moři do města Piran – a odtud třeba na italskou pizzu do Terstu. Jeden víkend jsme si taky udělali výlet do Záhřebu na Festival of Lights.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, většina lékařů a obecně lidé ve Slovinsku umí dobře anglicky. Univerzita znalosti slovinštiny sice nevyžaduje, ale v nemocnici lékaři mezi sebou a s pacientama samozřejmě mluví slovinsky. Spousta slov je podobná češtině, takže se dá občas něco pochytit, není to ale, že by jim člověk úplně rozuměl. Když jsem se ale zeptala, tak mi pak důležité informace převyprávěli v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Slovinsko má nádhernou přírodu s spoustu míst, která stojí za to objevovat. Ve finále jsem v Mariboru strávila asi jen jeden víkend. Zároveň je to pro studenty finančně přívětivá země. Maribor je oproti Lublani menší a poklidnější město, kde se člověk všude dostane pěšky, a zároveň má vše, co potřebuje.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je dobré sledovat na instagramu ESN Maribor a následně se připojit do skupinového chatu na telegramu (odkaz pak bude na instagramu). V chatu se pak řeší všechny akce a je to takový hlavní zdroj informací. Navíc se zde pak dělají skupinky studentů podle zájmů, národností, fakult apod., tak je to fajn i na seznámení s dalšími studenty.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu

zpět na katalo zpráv

ERASMUS POBYTY

ERASMUS STÁŽE

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

Napsat nám můžete i na sociálních sítích facebooku nebo instagramu.

logo uk web.webp
bottom of page