top of page
Autor(ka):
Alena Fikejzová
Autor(ka):
fakulta:
Alena
Fikejzová
Právnická fakulta
rok výjezdu:
2021/2022
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Alena je k dispozici na sítích:
alena.fik
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Alena
Právnická fakulta
2021/2022
University of Aarhus
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Alena hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Pro dánské akademické prostředí je charakteristická rovnost mezi profesory a studenty. Studenti vyučující oslovují zásadně křestním jménem, na tituly si nikdo nepotrpí. Kampus Aarhus Universitet je nádherný, žebříčkem TImes Higher Education (2018) byl zařazen mezi 10 nejkrásnějších v Evropě. Hlavní kampus (kde se nachází mimo jiné právnická fakulta) tvoří velký park s jezery, po kterém jsou rozeseté budovy ze žlutých cihel, v nichž probíhá výuka. Interiér je minimalistický a funkční. Dominantu hlavního kampusu tvoří knihovna (Det Kongelige Bibliotek), která disponuje nejen obrovskou databází materiálů k vypůjčení a studijními místnostmi, ale též zázemím k trávení volného času a k odpočinku (např. stolní tenis, fotbálek, boxovací pytel, masážní křesla). V přízemí knihovny se nachází menza, která nabízí občerstvení nejen v pracovní dny, ale též sobotní brunche. Kampus tak tvoří centrum studentského života.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Způsob výuky: Vyučující přistupují ke studentům jako k sobě rovným, na žádné předměty na právnické fakultě není povinná docházka. Ve srovnání s ČR je kladen větší důraz na skupinovou práci (vypracovávání úkolů ve skupinách či peer review esejí), množství a náročnost úkolů závisí na konkrétním semináři - některé nevyžadují téměř žádnou aktivitu, jinde je potřeba připravit každý týden prezentaci. V zásadě vzhledem k dobrovolné docházce nejsou ani žádné úkoly povinné - jejich neplnění však může představovat nevýhodu u závěrečné zkoušky. Studium lze velmi dobře skloubit s cestováním (absence nepředstavuje problém, výuku lze "dohnat", jelikož veškeré zdroje jsou dostupné online).
Způsob a náročnost zkoušení: Způsob zkoušení je překvapivě velmi podobný právnické fakultě UK - většina předmětů je zakončena ústní zkouškou, založenou buď na zkouškových otázkách, či na zpracování případu. Druhou nejběžnější formou zkoušky je "7-day take-home assignment", kdy je online zveřejněno zadání eseje a student má 7 dní na jeho vypracování - výhodou tohoto formátu je, že probíhá zcela distančně, tudíž lze zpracovat i z ČR po návratu z erasmu. Obecně není vyžadováno zapamatování si tak velkého rozsahu informací jako při studiu práv v ČR - zkoušky jsou buď přímo open-book (7-day take-home assignment), u ústních zkoušek je většinou možné připravit si předem poznámky či nahlížet do předpisů. Pro získání nejlepší známky (12) dle mého názoru a zkušenosti většinou stačí základní práce a aktivita v průběhu semestru (pár hodin týdně) a příprava 4-7 dní ve zkouškovém období; pro splnění předmětu alespoň na nejhorší známku (2) alespoň 3 dny přípravy ve zkouškovém období.
Organizace semestru: Zimní i letní semestr začínají a končí dříve než v ČR. Uprostřed obou semestrů jsme měli jeden týden zcela volný - ideální je využít jej pro cestování. V mém případě podzimní semestr trval od 30.08.2021 do 01.12.2021, zimní zkouškové období od 08.12.2021 do 19.01.2022. Vždy je však možné zkoušky stihnout před Vánoci a poté není nutné se vracet do Århusu. Jarní semestr trval od 31.01.2022 do 12.05.2022, letní zkouškové období od 25.05.2022 do 29.06.2022 - já měla hotovo 15.06.2022, poslední zkouška však probíhala online, v Århusu bylo nutné zůstat pouze do 31.05.2022.
Přístup administrativy: Přístup studijního oddělení i správy kolejí je velmi vstřícný, veškeré případné problémy řeší rychle a efektivně.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Buddy program: Univerzita ulehčuje začátek semestru organizací buddy groups, kdy jste pár měsíců před začátkem erasmu zařazeni do skupinky tvořené 2 dánskými studenty a 6-9 dalšími studenty na erasmu. V buddy skupince trávíte čas zejména během úvodního týdne (poslední týden v sprnu), kdy probíhají různé aktivity organizované univerzitou (hry a soutěže). Tento program není nijak časově náročný a účast na něm není povinná - zapojení do buddy aktivit však doporučuji, zejména jako příležitost setkání s dánskými studenty.
Studentské spolky: Pro Dánsko je charakteristické organizované, skupinové a aktivní trávení volného času - existují zde spolky téměř pro vše. Největším studentským spolkem v Århusu je Studenterhus Aarhus, který sdružuje všechny studenty ze zahraničí (nejen erasmus, ale též full degree studenty či stážisty). Studenterhus pořádá nepřeberné množství akcí od pub quizes po parties, od prohlídek města po výlety po krásách Dánska. Zejména pro začátek poskytuje Studenterhus skvělou příležitost seznámit se s ostatními studenty. Pro účast na jejich akcích není vyžadováno členství, ale doporučuji si členství zřídit, a to hned na začátku - poplatek 99 DKK / rok se vám několikrát vrátí ve formě slev na výlety či na pivo ve Studenterbaren. Pokud se chcete seznámit s místními studenty práv, největšími spolky jsou Juridisk Selskab a ELSA Aarhus, tvoří je však téměř výhradně Dánové a pro studenta ze zahraničí může být obtížné se na jejich akce dostat.
Jazykové kurzy: Studenterhus poskytuje též jazykové kurzy dánštiny, které rozhodně doporučuji. Po 1 semestru výuky oficiálně dosáhnete úrovně A1, po 2 semestrech (v případě ročního pobytu) A2. Tyto kurzy navštěvují pouze studenti a náročnost není nijak vysoká - zejména v případě 1. semestru je neabsolvování závěrečné zkoušky téměř nemožné. Kurzy jsou v podstatě zdarma - při podání přihlášky se sice platí záloha 2000 DKK, tato je však po úspěšném absolvování závěrečné zkoušky vrácena (jedná se o způsob motivace k dokončení kurzu).
Předměty přibližující místní kulturu: Při studiu práv je možné zapsat si předmět "Danish Society A+B: Culture, Institutions and Markets with an International and Comparative Perspective", v rámci kterého student získá základní povědomí o dánské společnosti (a 10 ECTS). Osobně bych jej však volila spíš jako záložní možnost, zdejší právní předměty jsou rozhodně přínosnější a zajímavější.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Výuka probíhá zcela v angličtině. Požadavky univerzity nejsou nijak přehnané - já měla C2, ale domnívám se, že by stačila i B2. Všichni Dánové mluví skvěle anglicky, tudíž znalost dánštiny není nutná, ale rozhodně doporučuji jazykové kurzy viz výše - i při jen několikaměsíčním pobytu je vhodné naučit se základy místního jazyka.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Aarhus je studentské, kosmopolitní (1 z 10 obyvatel Aarhusu pochází ze zahraničí) středně velké město (cca 370.000 obyvatel, zhruba jako Brno). Populace v Aarhusu je nejmladší ze všech dánských měst - více než 50 % obyvatel je ve věku 20-30 let. Také se mu přezdívá "město úsměvů" (city of smiles), atmosféra města je příjemná a pozitivní.
Místní společenský život je bohatý, v centru se nachází spoustu kaváren, hospůdek, barů a klubů. Must-see jsou místní galerie moderního umění ARoS (vyplatí se předplatné, už jen kvůli výhledu z její střechy), jelení park (Dyrehave), botanická zahrada či muzeum Den Gamle By. Osobně doporučuji archeologické a etnografické Moesgård Museum. Mými oblíbenými místy však byly rozhodně pláže - v teplejších měsících jsou skvělým místem pro koupání, piknik či večerní táborák. Nejkrásnější je pláž Bellevue, blíže centru se nachází Den Permanente či Marselisborg Strand. Les Risskov pár kroků od centra města je skvělým místem pro běhání či procházky.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pouze se stipendiem by šlo vyjít těžko, mně pokrylo cca 70% výdajů, a to když nepočítám cestování do zahraničí, tudíž rozhodně doporučuji mít vlastní úspory. Případně je možné si na místě najít brigádu, většinou v pohostinství. Dánsko patří k nejdražším zemím v EU, od čehož se samozřejmě odvíjí i místní ceny. Ceny základních potravin i v menze mi však přišly přijatelné. Co se prodraží jsou restaurace a kavárny, doporučuji tedy vařit převážně doma, a pokud jako já potřebujete pravidelnou dávku kofeinu, "zainvestovat" do mlýnku na kávu a french pressu či mocca konvičky :)
Komparativně drahá je též MHD - 18 DKK za jednu cestu, nenabízí moc možností kuponů na delší časové období. To je jedním z důvodů, proč je nejvhodnějším dopravním prostředkem kolo.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Doprava: Pokud nebydlíte více než cca 7 km od centra, doporučuji MHD využívat minimálně a pořídit si kolo. Nejen, že se vyplatí finančně, ale je také mnohem rychlejší, praktičtější a příjemnější. Pro semestrální pobyt doporučuji pronajmout si kolo přes službu Swapfiets (cena aktuálně 179 DKK/měsíc). V případě delšího pobytu (2 semestry) už se vyplatí koupit si kolo z druhé ruky a to poté před odjezdem do ČR prodat.
Potraviny: Doporučuji nakupovat v supermarketech Rema 1000, Netto a Fakta; naopak Føtex je spíše dražší. Určitě se vyplatí využívat mobilní aplikaci "Too Good To Go", kde restaurace a řetězce nabízí jídlo, jemuž se blíží datum spotřeby, s výraznou slevou.
Vybavení do domácnosti a oblečení: Spíše než kupování nových věcí doporučuji stránku DBA.dk (něco jako český Vinted) nebo Facebook Marketplace. Univerzita též na začátku semestru pořádá bazar, kde je zdarma např. nádobí, povlečení a ručníky od předchozích studentů, v překvapivě dobrém stavu.
A pro ušetření za převod měn doporučuji aplikaci a kartu Revolut.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Rozhodně bych doporučila ubytování na koleji. Dánské koleje jsou skvěle vybavené, většinou s dobrou vzdáleností do centra a cenově dostupné (já platila 2.780 DKK / měsíc a před začátkem pobytu vratnou zálohu 8.190 DKK). Kolej je možné sehnat před dvě platformy - buď AU Housing, nebo Student Housing Aarhus.
AU Housing: Ubytování pro zahraniční studenty poskytované přímo univerzitou, jedná se o nejlepší možnost, avšak kapacita je bohužel omezená. Pokoje jsou vybavené. Žádost o toto ubytování je součástí úvodní přihlášky ke studiu, která se vyplňuje v dubnu. Není možné vybrat si konkrétní kolej, ale pouze typ - doporučuji typ 3: "Single room with private bathroom - Room with private bathroom & shared kitchen. Dorm." Jedná se o samostatný pokoj se soukromou koupelnou, velkou kuchyň sdílíte v 10-15 lidech. Na těchto kolejích je většinou skvělý společenský život a představují možnost seznámit se s dalšími studenty, zejména Dány. Já bohužel z kapacitních důvodů dostala nabídku pouze na bydlení bytového typu - samostatný pokoj; koupelna a kuchyň sdílená s jednou další spolubydlící (typ 4, Rosensgade Kollegiet), takže trochu komornější, ale i tak jsem byla z ubytování nadšená, lokalita přímo v centru a vybavení skvělé. Na koleji byla k dispozici společenská místnost, gril, pračka, sušička, sušárna i vysavače (❤️😄).
Student Housing Aarhus: Jedná se o kolejní službu pro všechny univerzity a studenty v Århusu, tj. nejen Aarhus Universitet. Doporučuji založit zde přihlášku co nejdřív, jako záložní možnost pokud by nevyšlo ubytování přes AU Housing. Pokoje jsou bohužel většinou nevybavené, tudíž je potřeba zakoupit vlastní nábytek, ale nabízí i pár vybavených. Nabídka kolejí je velmi široká, doporučuji např. Børglum Kollegiet či Vilhelm Kiers Kollegiet. Na Skjoldhøjkollegiet se najde místo téměř vždy, jedná se o starší kolej dále od centra, ale zato cenově velmi dostupnou, mezinárodní a s bohatým společenským životem.
Soukromý byt: Pokud preferujete vlastní klid a nemáte štěstí s AU Housing, soukromý pokoj na bytě je také skvělou možností. V tomto ohledu jsou Dánové velmi aktivní na Facebook skupinách, nájemné se pohybuje mezi 3.000 DKK až 5.000 DKK. Rizikem je však nemožnost osobní prohlídky. A pokud vám Facebook nabídky nepřijdou dostatečně seriózní, alternativou je web BoligPortal.dk, jehož využití je však zpoplatněno.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování v Dánsku: Rozhodně doporučuji několikadenní výlet do Kodaně, na ostatní dánská města (Odense, Aalborg) stačí jeden den. Všechna města jsou skvěle dostupná vlakem, avšak jízdenky doporučuji kupovat s předstihem alespoň 3 týdny, poté často rapidně zdražují a vlak obecně nepatří k nejlevnějším způsobům dopravy. Cenově výhodnější alternativou je Flixbus nebo Kombardo Express. Pokud vy či kamarádi nemáte problém s řízením, rozhodně doporučuji půjčit si auto a udělat si výlet na západní pobřeží (nádherná příroda a pláže) nebo do Skagen (nejsevernější část Dánska, opět krásná příroda a můžete tam i potkat tuleně).
Cestování do zahraničí: K cestování doporučuji využívat letiště Billund (1,5 h přímým autobusem z Aarhusu) či letiště kodaňské. Århuské letiště je poměrně malé a disponuje pouze pár pravidelnými linkami (ale je možné odsud letět např. do Milana). Občas lze najít i výhodné lety z/do Aalborgu.
Můj suverénně nejlepší cestovatelský zážitek představuje týdenní výlet do finského Laponska přes organizaci Timetravels (zájezdy pro erasmus studenty nejen z Dánska). Zažili jsme jízdu se psím spřežením, krmili soby, koupali se v norském severním ledovém oceánu a pokud budete mít štěstí, můžete i pozorovat auroru borealis.
Z Dánska je též skvěle dostupné Švědsko - do Malmö, Stockholmu a Göteborgu je možné dopravit se přímo vlakem. Pokud byste chtěli podniknout do Švédska roadtrip, můžete si půjčit auto v Dánsku a dopravit se trajektem z Frederikshavn do Göteborgu.
V podzimním semestru studentská organizace ESN pořádala týdenní výlet do Norska, na který jsem slyšela jen pozitivní ohlasy (nemohu však potvrdit osobně, neúčastnila jsem se z důvodu parlamentních voleb).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka probíhá zcela v angličtině. Požadavky univerzity nejsou nijak přehnané - já měla C2, ale domnívám se, že by stačila i B2. Všichni Dánové mluví skvěle anglicky, tudíž znalost dánštiny není nutná, ale rozhodně doporučuji jazykové kurzy viz výše - i při jen několikaměsíčním pobytu je vhodné naučit se základy místního jazyka.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud hledáte místo, které v sobě snoubí rozmanitý pulzující studentský život a klidnou atmosféru pobřežního města plného zeleně, je Århus tím pravým místem. Ve srovnání s Kodaní nabízí komornější atmosféru, všude se rychle dostanete na kole (ale je potřeba počítat s kopcovitým terénem 😅) a na ulicích potkáváte známe tváře. Nic není víc "hygge" než táborák na pláži nebo schovávání se doma před podzimním deštěm s kamarády ve světle svíček s hrnečkem kávy, čaje či gløggu. Dánové jsou proslulí dodržováním rovnováhy mezi prací a volným časem, což je tím nejcennějším, co si ze zdejšího pobytu odnáším - vědomí, že když pečujeme o sebe a věnujeme se svým koníčkům a blízkým, odvádíme i lepší a efektivnější práci.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více letního/jarního oblečení! Počasí v Dánsku není tak chladné a deštivé, jak se říká, zejména v září ještě převládá slunečné letní počasí. Pláštěnka je však nutností též.
Na veškeré koleje (včetně AU Housing) je též potřeba pořídit si vlastní peřinu a polštář.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Dánové téměř nevyužívají hotovost a všude platí kartou - nepřivezla bych si tolik hotovosti, kterou jsem před odjezdem sháněla ve směnárnách. Podle mě stačí 500 DKK "pro jistotu" na cestu, v případě potřeby lze na místě samozřejmě hotovost vybrat z bankomatu. Rozhodně doporučuji účet Revolut, nabízí nejvhodnější kurzy pro převod CZK/EUR na DKK. A pozor, v Dánsku často neakceptují karty MasterCard či Maestro, pouze Visa (Revolut karta je Visa, tudíž řeší i tento problém).
Nejvíc mě překvapilo, že...
Studium bylo překvapivě méně náročné, než jsem čekala. Také mě překvapilo, jak snadné bylo seznámit se s ostatními studenty.
Nejtěžší pro mě bylo....
Skloubení veškerých volnočasových a společenských aktivit - musela jsem se naučit říkat "ne" :)
galerie
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
6
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Aarhus
Další zprávy z regionu Dánsko
bottom of page