top of page

.png)
.png)
Autor(ka):
Jiří Srogoň
Autor(ka):
fakulta:
Jiří
Srogoň
Přírodovědecká fakulta
rok výjezdu:
2024/2025
email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

Jiří je k dispozici na sítích:

jirisrogon
.png)
.png)
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:

.png)
.png)
Jiří
Přírodovědecká fakulta
2024/2025

University of York
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Jiří hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Katedra biologie na University of York, kde jsem vykonával svou stáž, na mě udělala velký dojem moderním zázemím a kolegiálním prostředím.
Laboratoře byly velmi dobře vybavené, zejména pro potřeby strukturální biologie. Univerzita má přístup ke lepšímu vybavení pro kryo-elektronovou mikroskopii, včetně svého mikroskopu Glacios.
Samotný kampus je krásně udržovaný, s kombinací moderních a starších budov zasazených do prostředí jezer a zeleně. Další velkou výhodou jsou socializační aktivity a všmožné spolky
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Během stáže na University of York jsem měl pocit, že jsou stážisté bráni vážně a s respektem. Od začátku jsem byl zapojen do práce výzkumné skupiny a kolegové ke mně přistupovali otevřeně a ochotně. Když jsem si s něčím nevěděl rady, vždycky se našel někdo, kdo mi ochotně pomohl nebo poradil.
Můj supervizor, Dr. Jamie Blaza, mě podporoval v samostatnosti, ale zároveň mi byl k dispozici, když jsem něco potřeboval konzultovat. Prostředí bylo přátelské, motivující a zároveň profesionální, což mi přišlo jako ideální kombinace.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Život na University of York je dost pestrý a studentům nabízí spoustu možností, jak trávit čas i mimo studium. Na kampusu funguje velké množství studentských spolků – od vědeckých a kulturních až po sportovní nebo čistě zájmové (např. deskovky, pěvecký sbor, filmový klub apod.). Člověk si tam snadno najde kmarády, kteří mu sednou. Já ale s prací v laboratři jsem zase tolik času na spolky neměl.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Většinu času jsem komunikoval pouze anglicky, občas jsem s některými Erasmus studenty mluvil i německy. Pro celou stáž i pobyt však angličtina zcela postačovala. Univerzita si ještě před mým příjezdem vyžádala jazykový certifikát na úrovni alespoň B2/C1.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
York má přibližně 140 tisíc obyvatel, takže ve srovnání s Prahou jde spíše o menší město. Výhodou ale je, že se téměř všude dá pohodlně dojít pěšky nebo dojet na kole – infrastruktura je na to více než dostačující.
Město působí velmi příjemně a malebně, celkově má spíš klidnou atmosféru, i když o víkendech bývá plné turistů. Noční život tu sice existuje, ale většina podniků a akcí končí už kolem jedné hodiny ráno.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se v Yorku bohužel nedá úplně vyžít. Nájemné je zde velmi drahé, takže celé stipendium pokrylo jen ubytování, a ještě jsem musel přidat přibližně 5 000 Kč ze svého. Veškeré další výdaje – jídlo, dopravu, volný čas a podobně – jsem si hradil sám.
Ceny potravin jsou srovnatelné s těmi v Česku. Výrazně dražší je ale například doprava – jízdenky na vlak mohou být i čtyřikrát dražší než u nás.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
V Británii si studenti mohou pořídit slevovou kartu na vlak, ale i tak bývá cestování vlakem poměrně drahé. Výhodnější je téměř vždy využít autobus. Například cesta z letiště v Manchesteru do Yorku vyjde vlakem na více než tisíc korun, zatímco jízdenka s Flixbusem stála okolo stovky.
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování na kolejích bylo většinou už obsazené, i když jsem dostal jednu nabídku, ale ta byla za zhruba 2800 liber na tři měsíce, což mi přišlo hodně drahé, a tak jsem se rozhodl pro soukromé ubytování. Podal jsem si několik inzerátů ve Facebookových skupinách, a v tomto ohledu jsem měl velké štěstí – našel jsem pokoj v domě za 400 liber měsíčně, zatímco většina nájmů se pohybovala kolem 600 liber.
Pokud jsou na kolejích volná místa, ty nejlevnější stojí také okolo 400 liber za měsíc, ale podle zkušeností mých kamarádů jsou často dost špinavé a špatně udržované.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Většinu cestování jsem podnikal po Británii – navštívil jsem jižní i severní Anglii, Wales (Snowdonia) a Hadriánův val. Většina z těchto výletů byly jednodenní túry. Z Leedsu, který je asi hodinu od Yorku, je možné letět jak do Severního Irska, tak do Irska za zhruba 10 liber, čehož jsem také využil.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Většinu času jsem komunikoval pouze anglicky, občas jsem s některými Erasmus studenty mluvil i německy. Pro celou stáž i pobyt však angličtina zcela postačovala. Univerzita si ještě před mým příjezdem vyžádala jazykový certifikát na úrovni alespoň B2/C1.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vzhledem k tomu, že se ve své diplomové práci věnuji strukturní biologii, chtěl jsem získat nějaké další zkušenosti v této oblasti. University of York je na to ideální. Velké množství laboratoří je velmi přístupných krátkodobým stažím, anglický jazyk není bariéra a Británie není kulturně zase tak odlišná od České republiky. Jediná výzva je finanční náročnost a někdy celkem zvláštní politika pro cizince.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...

Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
.png)
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
1
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Další zprávy z regionu
bottom of page