Vyhledat

Erasmus na cestě: Gdańsk

Gdańsk, přístavní město na severu Polska, v němž byly napsány významné kapitoly evropské i světové historie, se tak trochu náhodou stal další destinací mých erasmových cest. O možnosti návštěvy tohoto místa jsem se dozvěděl od svých přátel. Vzhledem k tomu, že Polsko nepatří mezi mé oblíbené země ani mezi ty, které by mi přišly zajímavé na návštěvu, jsem od tohoto výletu v podstatě nic neočekával. O to příjemněji mě pak toto město překvapilo.
Doprava a ubytování


Dostat se do Gdańsku není vůbec obtížné a už vůbec ne nákladné. Společnost Wizz Air totiž provozuje přímou linku z Turku, přičemž zpáteční letenka je k mání od 20 €. Abych byl upřímný, tak za těch 10 € za jednu cestu člověk dostane mnohem lepší služby, než by dostal za nesrovnatelně vyšší cenu u ČSA. Na dopravu po městě samotném jsou nejlepším dopravním prostředkem vlastní nohy, výjimkou je cesta z a na letiště. Na použití MHD doporučuji stáhnout si aplikaci Jakdojade, v níž najdete jízdní řády, navíc si přímo v ní můžete zakoupit jízdenky. Osobně jsem jezdil zdarma díky tomu, že jsem obdržel kredit 10 Zlotých za registraci. Jedna jízdenka vyjde na 2 Zloté (zhruba 50 centů). I ubytování se mi povedlo najít poměrně levné, když jsem za pronájem bytu v samotném centru přes Airbnb zaplatil 88 € za 3 noci.


Co navštívit


Gdańsk vytváří spolu s Gdyní a Sopoty konurbaci u pobřeží Baltského moře. Jak jsem již zmínil, odehrály se zde důležité události evropské i světové historie. Mimo jiné zde začala 2. světová válka. Ve městě je proto postaveno moderní muzeum tohoto konfliktu, které v Polsku vzbudilo krátce po svém otevření vlnu kontroverze, když došlo k zásahu vládnoucí strany do obsahu expozic muzea, aby šlo především o zobrazení války z polského pohledu.

Nicméně Gdańsk je především přístav, v jehož loděnicích vzniklo hnutí Solidarność (Solidarita) vedené Lechem Wałęsou. Toto hnutí bylo hlavní opoziční silou, která stála za koncem komunistického režimu v Polsku. Zajímavostí je, že místní letiště je pojmenováno podle stále žijícího Wałęsy. V místě bývalých loděnic je pak vybudováno Evropské centrum Solidarity. Toto místo jsem při návštěvě nemohl vynechat už jenom kvůli tomu, že město bylo protkáno různými připomínkami 30. výročí pádu Železné opony v roce '89. Mimo jiné zde nalezneme muzeum zabývající se historií tohoto hnutí, ale i disidentských hnutí, jež působila v ostatních zemích Východního bloku. Rozhodně doporučuji jít na prohlídku, která vyjde na 15 Zlotých i s audioprůvodcem. Jako bonus pak střecha této stavby inspirované vzhledem doků nabízí výhled na celý přístav, nad nímž se majestátně tyčí typické přístavní jeřáby.


Perlou Gdańsku je především staré město s příjemnou atmosférou a krásnou architekturou zastoupenou především pestrobarevnými domky. Většina těchto památek se nachází v okolí Dlugé ulice. Můžeme zde nalézt například Neptunovu kašnu, jeden ze symbolů města, vedle níž se nachází místní radnice. Na první pohled zaujme Žuraw, což je nejstarší přístavní jeřáb v Evropě. Vzhledem k tomu, že jsme v silně katolickém Polsku, nelze opomenout ani kostely. Tím největším a nejvýznamnějším je kostel Panny Marie, mimochodem jde o největší cihlový kostel na světě. Na město je dobré se podívat také z vrchu, k tomuto účelu poslouží ruské kolo AmberSky.Jakožto sportovní fanoušek jsem nechtěl vynechat návštěvu zdejšího stadionu, jednoho z dějišť EURO 2012. Tento stánek, který přijal za svůj místní klub, Lechia Gdańsk, mě svým vzhledem zaujal už při samotném turnaji. Celý design stadionu je koncipován tak, aby připomínal pro Gdańsk nejtypičtější produkt: jantar. S tím ovšem vznikl problém, jelikož zástupci klubu si nepřáli, aby stadion byl vyveden v barvách Arky Gdynia, hlavního rivala Lechie, a tak byly v ochozech místo původně plánovaných žlutých zvoleny zelené sedačky.Na prohlídku Gdańsku jako takového vystačí 2-3 dny, pokud máte více času, tak jej můžete využít k prohlídce Gdyně a Sopot nebo třeba k pouhému "válení se" na jedné z pláží na břehu Baltu.


Stravování


Jelikož poznávání pomocí chuťových pohárků považuji za ten nejlepší způsob poznávání, podělím se zde i o pár tipů, co byste určitě měli ochutnat. Vzhledem k tomu, že se nacházíme u moře, tak považuji za nezbytné zajít do restaurace na nějakou dobrou rybu. Já jsem konkrétně vyzkoušel tresku po kašubsku a mohu s chutí doporučit. Dalším typickým pokrmem, které jsem ochutnal, byl žurek, neboli polévka z žitného kvásku. A vzhledem k tomu, že jsme v Polsku, nemůžeme vynechat ani pirožky. Co pak potěší konto je fakt, že zdejší cenová hladina je v podstatě totožná s tou, na kterou je člověk zvyklý z Česka.10 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
  • Instagram
image_preview.png

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Hroudová 

koordinátorka

anna.hroudova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png