Vyhledat

Erasmus na cestě: Co navštívit ve Finsku

Erasmus je mimo studia o poznávání, a kde jinde s poznáváním začít než v zemi, v níž svoje zahraniční studium absolvujete? V tomto článku napíšu pár tipů na místa ve Finsku, která stojí za návštěvu.


Ålandy


Mým prvním výletem, který jsem ve Finsku absolvoval, byl ten na Ålandy (finsky Ahvenanmaa). Jde o souostroví v Botnickém zálivu nacházející se zhruba ve 2/3 trasy z Turku do Stockholmu (blíže švédské metropoli). Toto souostroví náleží Finsku, nicméně požívá poměrně široké autonomie. Zajímavostí pak je, že zde finština není úředním jazykem. Vyplývá z toho především to, že všechny nápisy jsou ve švédštině, což je minimálně zpočátku vašeho pobytu velká výhoda, jelikož švédština je germánský jazyk, tím pádem místopisné pojmy jsou našinci zpravidla srozumitelné.
Na Ålandy je nejjednodušším způsobem dopravy trajekt. Z Turku vyjíždí minimálně 2x denně, přičemž cesta zabere zhruba 5 hodin. Nejlevnější lístek vyjde na 12 €, nicméně je třeba varovat, že je to bez kajuty. Z osobní zkušenosti radím si připlatit za kajutu, 5 hodin už je poměrně dlouhá doba, během níž se člověk potřebuje někde uvelebit, přičemž v interiéru trajektu příliš možností není.


Trajekt vás doveze do místního hlavního města (spíše takového městečka) Mariehamnu. Jeho projití zabere sotva pár hodin. Můžete zde navštívit např. Námořnické muzeum nebo sídlo místního parlamentu. Nejlepší způsob, jak vidět co největší část souostroví, je půjčit si kolo a na něm jej projet. Během hlavní turistické sezony, která zde je od jara zhruba do poloviny srpna, jsou v provozu přívozy pro cyklisty, díky nimž je možné objet daleko větší část souostroví. Kolo se dá v Mariehamnu půjčit, za základní kolo bez přehazovačky zaplatíte 12 € za den. Přehazovačku zde příliš nevyužijete, jelikož terén je poměrně plochý.


Osobně jsem zvolil výlet na nějakých 63 km. Prvním cílem byla rozhledna Uffe på berget vzdálená zhruba 20 km z Mariehamnu, odkud jsem pokračoval ke středověkému hradu Kastelholm a sousedícímu skanzenu Jan Karlsgården. Poslední zastávkou na cestě pak byl místní pivovar Stallhagen, kde je možnost degustovat jak pivo, tak i typické místní produkty. Pak už zbývalo "jen" zdolat zbylé zhruba dvě desítky kilometrů, což po degustaci nebyl ten nejjednodušší úkol.
Laponsko


Část Finska nacházející se za polárním kruhem je jednou z must-visit oblastí. Jde také o jediné místo, kam se vyplatí jet organizovaně, vzhledem k tomu, že Laponsko není samo o sobě nějak extra zajímavé. Prvním místem stojícím za návštěvu je město Rovaniemi ležící přímo na severním polárním kruhu, které je též nazýváno bránou do Laponska. Odsud pocházejí jediní finští vítězové Eurovize, kapela Lordi. Ti zde mají dokonce i své náměstí. Mimo toho se poblíž nachází i Santova vesnička, kterou ocení především milovníci Vánoc.


Co dělá výlet do Laponska zajímavým, je především možnost vidět polární záři. Je ovšem nutné říci, že se musí sejít několik faktorů, abyste něco viděli. Především nesmí být oblačno, dále se musíte nacházet mimo civilizaci v místě, kde je minimální světelné znečištění. Pak už jen stačí mít štěstí, aby tento atmosférický jev nastal. Příjemným zpestřením návštěvy bývají pak aktivity jako je jízda na psích spřeženích, projížďka na sněžném skútru nebo třeba procházka ve sněžnicích.Laponsko je především ideální destinací pro lyžaře. Nachází se zde několik lyžařských středisek pro sjezdové lyžování. Díky poloze za polárním kruhem můžeme očekávat velmi dobré sněhové podmínky po značnou část roku. Samozřejmostí pak jsou i upravené tratě pro běžecké lyžování.


Rauma


Jedná se o město na západním pobřeží Finska, jehož malebné historické jádro, tzv. Vanha Rauma, je na seznamu světového dědictví UNESCO. V historickém centru nalezneme tradiční pestrobarevné dřevěné domky vytvářející unikátní atmosféru. V nich můžeme najít řadu kaváren, včetně té nejznámější zvané Kontio café, která je proslavena tradičními vanilkovými koblížky. Město je také proslulé výrobou krajky. Návštěva města zabere maximálně půl dne i vzhledem k tomu, že minimálně o víkendu se z něj okolo 3. hodiny odpoledne stává město duchů, jelikož většina obchodů a kaváren touto dobou zavírá. Ideálním dopravním prostředkem je autobus, přičemž cesta z Turku zabere zhruba 2 hodiny.

Tampere


Třetí největší finské město se nachází ve vnitrozemí mezi jezery Näsijärvi a Pyhäjärvi. Podle průzkumu provedeného mezi obyvateli Finska je toto město, kde by chtělo žít nejvíce z nich. Prvním místem stojícím za návštěvu je rozhledna v Pyynikki, která nabízí za příznivého počasí výhled na celé město. Nedaleko se nachází čtvrť Pispala plná dřevěných domků. Dalším zajímavým místem na návštěvu pak je Vapriikki, což je komplex muzeí nacházející se v prostoru bývalé továrny. Mezi zdejšími muzei najdeme např. Muzeum pošty, Muzeum her, ale také Síň slávy finského hokeje, v níž je vystaven nejen pohár pro mistry světa a medaile z MS a olympijských her, ale můžeme zde najít i informace o začátcích a vývoji hokeje v této zemi. Mimo toho si zde můžeme připomenout především MS z roku 1995, kdy Finové poprvé získali zlaté medaile. Pro ty, kteří by měli zájem ochutnat nějaký typický místní pokrm se pak nabízí mustamakkara (černá klobása). Jak už název napovídá, je to klobása podobná jelitu, a i když nevypadá úplně vábně, tak je chutná. Typicky se k její konzumaci (jako téměř ke každému jídlu ve Finsku) popíjí mléko.

Na výlet si můžete vybrat mezi cestou vlakem nebo autobusem, obojí trvá zhruba 2 hodiny, jak z Helsinek, tak z Turku. V tomto případě je nejlepší rozhodnout se na základě ceny, popř. jízdního řádu. Na výlet s přehledem stačí jeden den. Osobně bych doporučil navštívit Tampere spíše v jarních či letních měsících.


Toto byl poslední článek ze série Erasmus na cestě. Doufám, že vás články bavily a třeba někoho přiměly k naplánování návštěvy jednoho z míst, kde se odehrávaly.

16 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
  • Instagram
image_preview.png

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Hroudová 

koordinátorka

anna.hroudova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png