top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Pitterlingová

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Pitterlingová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Helsinki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Helsinkách je organizačně skvěle fungující univerzit. Kampus, kde studuješ jako student práv, je několik budov v centru, nedaleko helsinské katedrály. Místnosti, ve kterých jsou semináře, jsou dobře vybavené, některé budovy mají i dost stylové interiéry, je tam radost trávit čas. Součástí kampusu je knihovna, tam jsem trávila hodně času a příjemně se tam studuje.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je jinak organizovaný než u nás na Karlovce. Předměty mají různou délku trvání a způsob zakončení. Není to tak, že by člověk chodil např. 1-2x týdně po celý semestr na semináře a pak na konci semestru musel skládat všechny zkoušky najednou. Kurzy většinou trvají 2-3 týdny, jsou intenzivnější (někdy i každý den v týdnu), dostáváš více průběžných úkolů a jsou zakončeny esejí. Univerzitní online systém (jmenuje se SISU) je tam rozhodně funkčnější a uživatelsky přívětivější než náš SIS. Během orientačního týdne je workshop, jak si registrovat předměty, který je velmi užitečný. Celkově orientační týden byl dobře zorganizovaný.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolkový život je na University of Helsinky celkem bohatý, na začátku pobytu byl takový "veletrh" studentských spolků, kde byl velký výběr. Velmi častou aktivitou je tzv. sit sit (společenská večeře se spoustou pravidel a zpívání, to nejde úplně popsat, to člověk musí aspoň jednou zažít), pak je tady samozřejmě pro Erasmáky ESN, který má bohatý program (výlety, party, exkurze atd.). Kurzy finštiny pro Erasmáky jsou taky k dispozici, finština je náročná ale zábavná.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace v angličtině naprosto perfektní ze strany univerzity.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ač hlavní město, je to velmi kompaktní město u moře, hodně studentů, je tu v porovnání s Prahou velký klid a čistší vzduch, ale není to nudné město, naopak, pořád se tady něco děje.
Je tu velká městská knihovna Oodi, která je takovým obývákem pro všechny, hlavně v zimních měsících. Moje oblíbená čtvrť byla Kallio - kavárny, pekárny, sekáče, elektronická hudba, venkovní bruslení na Brahe atd. Je tam hodně vodních ploch a skvělá infrastruktura pro cyklisty.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium 600 EUR na měsíc, z toho nájem stál 440 EUR, obědy ve škole stojí 2,90 EUR, potraviny o něco dražší než u nás, ale když člověk nakupuje v Lidlu, tak se dá vyžít. Ale je třeba mít něco našetřeno, pokud chce člověk něco dělat i ve volném čase, jezdit na výlety (doporučuji Laponsko) atd.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat v Lidlu, chodit na obědy do Sodexo nebo Unicafe (i na večeře - Unicafe Kaivopiha má otevřeno až do 19h) zařídit si Frank App (řeší se během orientation week) - různé slevy, na vlaky atd.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v Pasile, pokoj v 6-pokojovém bytě od Unihome s ostatními Erasmáky (sdílená kuchyň, jídelní stůl, 1 koupelna, 2 záchody. Byla to velká budova, kde bydleli jen studenti, měli jsme v 9.patře krásnou čistou saunu, a terasu s výhledem na město, kam si mohl člověk odpočinout po sauně, a společnou místnost, která se dala zarezervovat předem např. na oslavy narozenin nebo společné večeře.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Byla jsem na výletě ve Stockholmu (letadlem), v Laponsku (nočními vlaky, tam jsme si půjčili auto a zarezervovali Airbnb - vyšlo cca stejně jako výlet do Laponska s ESN), na Alandských ostrovech (vlakem do Turku a pak trajektem), a v Tampere (vlakem za 2 h z Helsinek, je tam super sauna - Rauhaniemi sauna). Hodně se jezdí trajektem do Tallinu (ale tam už jsem byla)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace v angličtině naprosto perfektní ze strany univerzity.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Tak akorát velké město, u moře, sauny, dobrá organizace studia, Finové jsou super!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
hodně teplé oblečení, teplé boty, co nekloužou na ledu, nepromokavou bundu, pončo (po saunování)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
nebrala bych si tolik věcí
Nejvíc mě překvapilo, že...
to tak rychle uteklo
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
odjet zpátky do Prahy a opustit svoje kamarády

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Helsinki

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page