top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Laštovičková

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Laštovičková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Přírodovědecká fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Helsinki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Helsinkách má 3 kampusy, já navštěvovala Kumpula kampus, který se zaměřuje na přírodní vědy. Kumpula kampus je moderní s výbornou menzou. Prostory fakulty jsou industriální se spoustou zákoutími na studium. Je zde i moc pěkná knihovna.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jeden semestr je zde rozdělený na dvě periody. Jedna perioda trvá 7 týdnů a po ní následoval 1 zkouškový týden. Předměty jsou zakončeny buď esejí nebo písemnou zkouškou. Na zkoušky je opravdu hodně času, většinou 3 až 5 hodin, aby studenti nebyli pod stresem. Vyučující jsou velmi milí a ochotní se vším pomoci. Časté jsou domácí úkoly, dělání prezentací nebo posterů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je jiný než u nás. Existuje tu spousta spolků, ať už oborových nebo volnočasových. Studenti často pořádají různé akce, například SitSit (večeře, u které se hodně zpívá) nebo KJYR (plavba do Stockholmu) a další. Pro výměnné studenty a studenty v prvních ročnících jsou pořádány orientační běhy, během kterých se musí plnit různé úkoly. Cílem orientačních běhů bylo seznámit se s ostatními studenty a také s okolím univerzity. Pro erasmus studenty je spolek ESN, který pořádá také spoustu aktivit. Co se týká jazyka, lze si zapsat finštinu pro erasmus studenty, kde se také probírají různé finské zvyklosti.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala v angličtině. Nesetkala jsem se s jediným člověkem, který by neuměl anglicky. Je nutná komunikativní úroveň, univerzita požadovala B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Helsinky jsou docela malé, klidné a studentské město. Narozdíl od Prahy jsem se tam cítila velmi bezpečně. Mezi moje oblíbená místa patřila Sompasauna (veřejná sauna, která je venku a je za dobrovolný poplatek) a Seurasaari (skanzen na ostrově). Také určitě musíte zajet na Suomenlinnu (bývalá pevnost, dnes součást UNESCA).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jen se stipendiem vyžít nejde, mně osobně pokrylo ubytování, dopravu a obědy v menze. Záleží tedy jaké ubytování seženete. Řekla bych, že mně stipendium pokrylo cca 65 % výdajů. Jídlo je dražší než u nás a ceny se liší i v různých obchodních řetězcích.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepší je nakupovat v Lidlu nebo v Prismě. V Lidlu jsem používala LidlPlus kartičku, díky které jsem často měla nějakou slevu. V Prismě je větší a rozmanitější výběr. Nejdražší je určitě Alepa, ale i S-market a K-market patří k těm dražším. Určitě využívejte menzy, jsou po celých Helsinkách a jedno jídlo stojí max. 3 eura (speciality za 5 euro), porci si naberete vlastní a navíc je k tomu neomezené množství salátů a pečiva. Menza v centru je otevřená až do 19:00, takže dost lidí tam chodilo i na večeře.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já bydlela v Unihomu a měla jsem pokoj se sdílenou kuchyní. Jednalo se o nejlevnější možnost u Unihomu. Pokoj měl vlastní koupelnu, byl hezký a docela prostorný. Určitě vezměte s sebou ethernet kabel na internet (wifi je dost pomalá). O ubytování se žádá skrz formulář, který je součástí přihlašování na univerzitu. Lze si vybrat Unihome nebo Hoas, Hoas jsou spíš sdílené byty. Za mě je určitě lepší žádat rovnou o Unihome, protože co jsem slyšela, tak ten, kdo se hlásil na Hoas, tak místo nedostal a pak musel řešit soukromé ubytování, které je o dost dražší.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během víkendů a volných dnů jsem cestovala do okolních měst (Porvoo, Turku, Tampere) nebo národních parků. Určitě stojí za návštěvu Tallinn, kam se jede 2,5 hodiny lodí. Byla jsem i ve Stocholmu v rámci jedné univerzitní akce. Nejlepší výlet byl na sever do Laponska, který opravdu stojí za to! Sice se jedná o dražší výlet, ale zážitky byly super.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala v angličtině. Nesetkala jsem se s jediným člověkem, který by neuměl anglicky. Je nutná komunikativní úroveň, univerzita požadovala B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nečekejte historické město, Helsinki jsou moderní, ale krásné. Není zde moc lidí a vše je zde poklidné, všude máte přírodu. Řekla bych že celkový životní styl ve Finsku je jiný, ale velmi mi vyhovoval.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pořádný deštník a teplé vlněné ponožky
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
v září ve Finsku hodně prší
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsou finové velmi milí
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
odloučení od rodiny a kamarádů, ale byl těžký i návrat zpátky do Čr

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Helsinki

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page