top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Zuzana Jarůšková

Autor(ka):

fakulta:

Zuzana

Jarůšková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Zuzana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Zuzana

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Helsinki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Zuzana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Je to skvělá univerzita, všechny budovy jsou blízko centra, nejkrásnější byla hlavní budova na Senaatintori. Nejvíc se mi asi líbil vztah studentů a profesorů. Všichni se oslovovali jmény a tak jsem měla pocit, že jsem skutečně na akademické půdě s kolegy a ne ve škole. Přes to, že studium nebylo jednoduché a nic jsme "nedostali zadarmo", panovala všude uvolněná atmosféra.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr byl rozdělen na dvě poloviny (celý akademický rok je vlastně rozdělen na čtvrtletí) což je docela příjemné, protože přes to, že se jeden předmět vyučuje jen zhruba 3 měsíce, a to velmi intenzivně, zkouška se dělá hned po jeho ukončení (není tedy jedno velké zkouškové na konci semestru, ale jsou dvě menší). Jiný přístup profesorů a vlastně všech zaměstnanců univerzity jsem již popsala v minulé otázce.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita má několik spolků, ty pořádají akce pro studenty velmi pravidelně (párty, sportovní akce, seznamovací akce jako hokejové zápasy, apod.)
Já si jako jeden z předmětů zvolila základy finštiny, a během tohoto kurzu jsem se seznámila nejen s jazykem, ale i s kulturou. Také jsem si tam našla několik finských přátel, takže ti mi veškeré kulturní zvyklosti rádi vysvětlili, ale myslím, že to není úplně běžné, protože to jak systém erasmu zařízený vede k tomu, že se zahraniční studenti s místními moc nepotkávají, baví se spíše s dalšími účastníky erasmu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Finsku umí anglicky úplně všichni a bez problémů, takže jsem se necítila ztracená.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Helsinki jsou malé a turisticky ne úplně atraktivní, ale na běžný život to bylo perfektní. Je to klidné a čisté město, je zde hodně parků, malých ostrovů a pláží a spousta cyklistů. Jen ceny by mohli být trochu nižší, je tam velmi draho.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Myslím, že jsem hospodařila úsporně (tedy ne že bych šetřila každý cent, ale zbytečně jsem neutrácela), ale stipendium pokrylo tak 45% nákladů, většinu stipendia spolknul nájem, takže jsem byla ráda, že jsem před výjezdem řádně šetřila, abych si to mohla užít více méně bez starostí.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na obědy jsem chodila většinou do Unicafé (něco jako menza) kde bylo jídlo se studentskou kartou za tři eura. Co se nákupů na doma týká, nejlevnější je rozhodně Lidl. V restauraci jsem byla za celý pobyt asi 4x, do hospody jsem zašla častěji, ale to je v porovnání s Prahou asi největší rozdíl (nejlevnější pivo co jsem kde v hospodě/baru viděla stálo 5 eur.
Takže celkově bych to zhodnotila asi tak, že jen ze stipendia se ve Finsku vyžít rozhodně nedá. Radím našetřit aspoň tolik, kolik je vypočítané stipendium (pro mě to na pět měsíců bylo 2800 eur).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve sdíleném bytě s pěti dalšími studentkami. Byt to byl docela malý, už trochu poničený, ale ve velmi dobré lokalitě. Určitě doporučuji nedomlouvat se s někým na bydlení dopředu (pozorovala jsem to u jiných studentů, kteří pak díky tomu skončili v bublině svých krajanů a nebyli s tím úplně spokojení). Českým studentům se to ve Finsku ale stát nemůže, bylo nás tam jen pár, já tam za 5 měsíců potkala jen jednoho Čecha a ani nebyl z mojí fakulty.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Po městě jsem se nejčastěji pohybovala vlakem a tramvají, ale i hodně pěšky. Nejlepší zážitek byl rozhodně týdenní výlet do Laponska a severního Norska. Tam jsem jeli autobusem, což byla náročná 20 hodin dlouhá cesta, ale stálo to za to. Jinak všude jižněji než je polární kruh se dá všude pohodlně dopravit vlakem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Finsku umí anglicky úplně všichni a bez problémů, takže jsem se necítila ztracená.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je to parádní, Helsinky jsou kouzelné a Finové jsou skvělí lidé.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Helsinki

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page