top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Hladíková

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Hladíková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Helsinki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má čtyři kampusy rozmístěné po městě, poměrně daleko od sebe, ale každý kampus je oborově zaměřen, takže člověk většinou nemusí příliš často přejíždět mezi nimi. Většinu přednášek jsem měla v kampusu ve Viikki, kde jsou přednášky přírodovědných oborů. Učebny byly prostorné, standardně vybavené. Také jsem oceňovala, že všude v prostorách fakulty bylo spoustu míst, kde si student mohl sednout a studovat, když měl třeba delší pauzu mezi přednáškami. Univerzita je moderní a díky informačním dotykovým tabulím rozmístěným po budovách, se student neztratí a může si najít, kde se nachází která učebna. Obecně, organizace je dobře promyšlená a vše působí velmi "student-friendly".
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup jak koordinátorů, tak vyučujících byl obzvlášť vstřícný a přátelský. Komunikace byla jednoduchá, v případě jakéhokoliv problému, bylo snadné vykomunikovat řešení a na emaily všichni odpovídali velmi rychle.
Co se způsobu studia týče, tak jsou zde běžné průběžné práce, testy, domácí úkoly, exkurze nebo skupinové práce. Splnit kurz je tak časově náročnější, ale na druhou stranu finální známka je pak složená z více částí (např. 30 % za skupinovou práci, 20 % za exkurzi a 50 % závěrečná zkouška) a student je lépe připraven na závěrečnou zkoušku.
Zkoušky jsou snad ve všech případech písemné, je sice možné je opakovat, ale vzhledem k tomu, že dlouho trvá, než student dostane výsledky, nedoporučuji se spoléhat na to, že bude čas na další pokusy (obzvlášť pokud je zkouška ke konci pobytu).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Hned během organizačního týdne jsme byli přiděleni do tutorských skupin. Tutoři byli studenti, kteří nám pomáhali s organizací studia a se všemi ze skupiny jsme byli v kontaktu až do konce pobytu. Tutoři občas naplánovali pro své skupiny různé aktivity.
Je zde ale více studentských spolků, nejzajímavější pro Erasmus studenta je asi ESN, které pořádá mnoho akcí pro výměnné studenty, včetně různých výletů, posezení v restauracích, večírků, sportovních akcí a dalších společenských událostí. Je tak snadné se seznámit s dalšími studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Snad všichni Finové umí anglicky a je snadné se všude domluvit. Neměla jsem problém s komunikací v angličtině s žádným profesorem, ale srozumitelnost přednášek se může u různých vyučujících trochu lišit.
Minimální požadavek na jazyk je B2, ale univerzita spoléhá, že schopnosti jsou ověřeny domácí univerzitou a počítá se s tím, že jste schopni komunikovat dostatečně. Samozřejmě čím lépe ovládáte jazyk, tím lépe se vám studuje.
I když občas uděláte chyby, nebo se nevyjádříte dost jasně, snaží se vám porozumět a pochopit, co jste měli na mysli, než že by na chybu poukazovali.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Helsinky jsou velké město se spoustou parků a zeleně. Bydlela jsem v klidné oblasti nedaleko kampusu. V centru je to rušnější, s mnoha obchody, kavárnami a restauracemi. V Helsinkách je také mnoho muzeí, i zajímavých budov a také se zde čas od času dějí různé festivaly a akce (např. Vappu). Rozhodně je zde mnoho míst, které stojí za návštěvu. Má oblíbená místa byla asi Lammassaari a Seurasaari.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo nájem. Vše ostatní jsem si hradila sama. Ale někteří studenti si našli levnější ubytování, takže měli více peněz na další aktivity. Jídlo bylo drahé, sice jako student čerpáte nejrůznější výhody a slevy jak na jídlo, tak na další nákupy a služby, přesto počítejte se značnými výdaji, obzvlášť pokud chcete krom studia také poznávat město a kulturu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Využívejte zmíněné studentské slevy. V kampusech jsou kantýny (UniCafe, Sodexo), které jsou pro studenty cenově velmi příznivé. Restaurace a hospody jsou drahé, ale čas od času je akce Syö-viikot, kdy některé restaurace nabízí i jídla za 10-12 euro (ideální, když si třeba chcete zajít na all-you-can-eat sushi).
Také je ve městě mnoho secondhandů, kde se dá sehnat nejen oblečení, ale třeba i výbava do kuchyně za velmi levno.
Nejlevnější supermarket je asi Lidl, ale největší sortiment zboží má Prisma.
Helsinki také nabízí některé aktivity zdarma, například muzea či galerie mají občas vstup zdarma nebo třeba do botanické zahrady je vstup pro studenty přírodovědeckých oborů zdarma také. Na podobné výhody se můžete ptát tutorů.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Při přihlašování na univerzitu můžete zaškrtnout, zda chcete bydlet v UniHome nebo HOAS. HOAS je levnější varianta, kdy máte svůj pokoj a sdílíte koupelnu a kuchyň s dalšími asi 5 studenty. V UniHome máte pro sebe 1+kk. Prý je obtížné sehnat jiné cenově příznivé ubytování v Helsinkách, ale někteří studenti, které jsem potkala, si sehnali sdílené ubytování blízko kampusu za skoro třetinovou cenu UniHome, ale stálo je to nemalé úsilí.
Já jsem bydlela v UniHome, mají krásné velké ubytovací prostory. Nevýhoda je, že nejsou vybavené nádobím, povlečením nebo třeba rychlovarnou konvicí, které si musíte sehnat sami. Nicméně jsem byla ve svém ubytování spokojená.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji se podívat do Laponska, ideálně v zimě, kdy je velká šance vidět polární záři. Jela jsem tam se společností Timetravels, kde nám nabídli i plno dalších aktivit např. podívat se na sobí farmu, arctic survival skills, nebo výlet do Rovaniemi. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek.
Také je pěkné podívat se do historického centra Tallinu, který je jen asi 2,5 h od Helsinek trajektem.
V okolí Helsinek jsou nádherné přírodní parky ideální na hiking, ale to doporučuji na letní počasí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Snad všichni Finové umí anglicky a je snadné se všude domluvit. Neměla jsem problém s komunikací v angličtině s žádným profesorem, ale srozumitelnost přednášek se může u různých vyučujících trochu lišit.
Minimální požadavek na jazyk je B2, ale univerzita spoléhá, že schopnosti jsou ověřeny domácí univerzitou a počítá se s tím, že jste schopni komunikovat dostatečně. Samozřejmě čím lépe ovládáte jazyk, tím lépe se vám studuje.
I když občas uděláte chyby, nebo se nevyjádříte dost jasně, snaží se vám porozumět a pochopit, co jste měli na mysli, než že by na chybu poukazovali.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Skvělá univerzita se zajímavými kurzy a příjemným prostředím v čistém městě plném zeleně. Navíc se snadno dorozumíš anglicky.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teplé oblečení na zimu, nepromokavé boty
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
během mého pobytu proběhlo několik stávek (supermarketů, pošty a řidičů MHD), které na chvíli trochu komplikovali život.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Helsinki

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page