top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Duc Anh Le

Autor(ka):

fakulta:

Duc Anh

Le

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Duc Anh je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Duc Anh

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Helsinki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Duc Anh hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Katedra ekonomie Helsinské univerzity má svoji vlastní budovu pár minut od hlavního centra, která působí velice moderním dojmem a celkově byla budova a její místnosti slušně vybavené. V budově panovala komorní atmosféra, což byla hlavně dáno tím, že zde byla pouze jedna přednášková místnost a 4 seminární místnosti.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Každý semestr je rozdělen na dvě části, zakončené zkouškovým obdobím. Každá část semestru se skládá z jiných předmětů, které se vyučují dvakrát rychleji (většinou 2 přednášky týdně) oproti českým vysokým školám vzhledem k tomu, že máme pouze "půlku semestru" na dokončení. To dělá studium více intenzivní, ale na druhou stranu si člověk více odnese z přednášek ke zkoušce, protože např. časový rozdíl mezi první přednáškou a zkouškou není půl roku, ale pouze 2 měsíce. Hodně se také bralo důraz na práci v průběhu dění předmětu, kdy jsme u většiny předmětů dostávali týdenní úkoly, což dost ulehčilo přípravu před zkouškovým.
Oproti naší univerzitě, jsou pouze 2 termíny zkoušek ke každému předmětu, které vybírá sám vyučující. Většinou se ale vyučující vyptávali nás studentů a snažili se nám vybrat co nejvhodnější termín. Po skončení přednášek, jsme měli týden čas na přípravu před zkouškami.

Vztah mezi studenty a vyučujícími byl neformální a celkově působily hodiny velice uvolněným dojmem a studenti jsou pobízeni oslovovat vyučujícího křestním jménem, i když Finové jsou dost dobří se tomuhle vyhýbat. :)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentský život mimo studium byl zde velmi pestrý a bylo velice jednoduché se zde socializovat s ostatními Erasmus studenty. Nejvíc mi bylo sympatické, že každá katedra měla svůj vlastní studentský spolek, jejíž členství bylo prokazováno nošením spolkem specifickou kombinézou, převážně během studentských událostí. Často se stávalo, že na ulici kolem mě prošla skupinka lidí s identickou kombinézou na sobě. Pouze je škoda, že většina těchto spolků fungovala převážně ve finštině a nebyla moc velká možnost se integrovat do finské studentské komunity. Erasmus studenti se tedy převážně bavili mezi s sebou a dost tomu napomohla ESN organizace, která pořádala okolo 3 akcí týdně, což umožnilo spoustu prostoru na seznamování. Mezi další organizace, které pořádaly akce v angličtině, i když méně frekventovaně jsou CISSI nebo ORBIS. Moji nejoblíbenější akcí byl "sit-sit event", což byla studentská večeře s alkoholem doprovázena zpěvem celé místnosti.

Na začátku pobytu nás univerzita zařadila do "tutor skupiny" vedenou dvěma finskými studenty, kteří nám pomáhali s administrativou a poznáváním města, což nám velice ulehčilo nástup na univerzitu a měli možnost poznat Erasmus studenty z podobných oborů. Univerzita také nabízela lekce finštiny, což bylo super místo na poznávání kultury a samozřejmě i poznávání dalších Erasmus studentů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá komunikace probíhala z mé strany v angličtině. Univerzita nevyžadovala žádný jazykový certifikát, ale je dobré mít alespon B2 v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Oproti ostatním Evropským městům jsou Helsinky relativně klidným a turisticky nezajímavým městem. Nicméně, minimálně pro mě, je to ideální město na život. Ve městě jezdí perfektně frekventované MHD, je zde k dispozici spousta parků, velmi rozvinutá cyklistická infrastruktura, takže je možné se dostat kolem po městě kamkoliv, šíleně mnoho perfektně vybavených knihoven a jenom 40 minut od centra je možné se dostat MHDčkem na 2 národní parky v sousedních městech Espoo a Vantaa. Zkráceně ideální město pro introverty, pokud jste schopni přečkat dlouhou temnou zimu. Zároveň na Helsinkách obdivuji, že nemá žádné ošklivé části a obdivuji Finskou architekturu. Ze zvědavosti jsem se pokoušel navštěvovat ty nejošklivější části Helsinek jako Pasila, Kontula nebo Itakeskus a připadalo mi, že tyto „ošklivé“ čtvrti byly srovnatelné s průměrnou pražskou čtvrtí.
Finové se můžou zdát zpočátku strašně chladní, ale to hlavně kvůli tomu, že jsou strašně stydlivý a nechtěj vás rušit, proto většinou musíme udělat první krok při seznamování, jinak jsou to pak většinou strašně milý lidé. Obecně si myslím, že Finové si s námi Čechy dost rozumí a spojuje nás náš cynický pohled na svět. 

Nemám nějaké nejoblíbenější části Helsinek, ale rozhodně bych doporučil navštívit vojenskou pevnost Suomenlina a Sompasaunu, jenom se připravte, že zde uvidíte spoustu nahatých lidí, ale zážitek stojí opravdu za to.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Po odečtení nákladů na nájem a MHD mi ze stipendia zbylo pouze 100 eur, takže na jídlo a zábavu jsem si z velké části musel brát ze svých úspor. Ceny jsou ve Finsku velmi drahé, ale naštěstí jsou zde dotované studentské obědy v Unicafe, které vycházejí pouze na 3 eura, tudíž se mi nevyplatilo moc vařit. Co se týče obchodů nejlevnější je zde Lidl, ale o něco dražší K-Market má zase širší nabídku. Co je tady především drahé je alkohol, kdy vás jedno pivo může stát v baru skoro 10 eur. Oblečení, především to zimní bych doporučoval kupovat v second handech jako FIDA nebo PUFF.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak už jsem zmiňoval v předešlé odpovědi, na obědy, případně i večeře (v centru Helsinek je jedno Unicafe, které zavírá až v 7, jinak ostatní Unicafe zavírají již ve 3) bych doporučoval chodit do Unicafe, kde vás vyjdou obědy za 3 eura. Jinak obecně bych kupoval jídlo v Lidlu, který je ze všech obchodních řetězců nejlevnější. Pokud vám budou chybět nějaké věci do domácnosti nebo oblečení pak bych doporučoval second hand shopy, případně obchodní řetězec Tokmanni.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vybral jsem si ubytování přes HOAS ve sdíleném pokoji ve třech, kdy jsme každý dostali vlastní pokoj a sdíleli spolu kuchyni a koupelnu. Měli jsme také možnost využívat 5krát týdně prádelnu, kterou jsem sdílel s celým areálem koleje a také jsem měl možnost využívat 5xkrát do měsíce saunu. Celkově jsem byl s ubytováním hodně spokojený a měl jsem i štěstí na lokalitu, odkud se dalo do busem dostat do 15 minut do centra.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?

Během mého pobytu jsem skrze organizaci Timetravels vycestoval do Laponska a na Lofoty a rozhodně bych obě destinace doporučil. Mezi mé nejintenzivnější a zároveň nejoblíbenější zážitky z Laponska bylo pozorování polární záře uprostřed zasněžený krajiny v -25 stupních a možnost vyzkoušet saunu na úplném severu Laponska s následným koupáním v arktickém oceánu v -15 stupních. Na Lofotech jsem zas miloval výšlapy na vrcholy s perfektními výhledy na okolní město, vrcholy nebo moře.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá komunikace probíhala z mé strany v angličtině. Univerzita nevyžadovala žádný jazykový certifikát, ale je dobré mít alespon B2 v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Helsinky bych hlavně doporučil lidem, co vyhledávají relativně klidnější Erasmus s hlavním cílem prozkoumat město, přírodu, a především mentalitu severských zemí, která je naprosto odlišná od té naší. Pozorováním zdejší mentality mi totálně změnilo pohled, jak vnímám svět a pro mě je to ta hlavní věc kterou si z Erasmu beru.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nepodceňoval bych to s balením zimního oblečení, a to hlavně pokud plánujete navštívit Laponsko, kde může být až -30 stupňů.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Finské jaro a léto, které je zde opravdu nádherné.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
První týden, kdy nesvítilo téměř vůbec slunce a cítil jsem se bez energie. Člověk si ale na to zvykne.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Helsinki

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page