top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Maria Gorbatova

Autor(ka):

fakulta:

Maria

Gorbatova

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Maria je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

g.emma_bae

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Maria

Fakulta sociálních věd

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Helsinki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Maria hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory univerzity jsem bohužel nepoznala, protože byl covid. Výuka tak byla přenesena do online prostoru a z mého pohledu byla zvládnuta velice dobře. Chodit se dalo alespoň do univerzitní knihovny, která je bohatě zásobena a její personál je velmi přátelský, se vším dokáží poradit. Zejména pro můj obor, tj. teritoriální studia (specificky se zaměřuji na Rusko), bylo rozhodující výzkumné zázemí University of Helsinki - Aleksanteri Institute. Doporučuji tuto univerzitu pro její přístup k výuce předmětů spadajících do sociálních věd.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je ve Finsku rozdělen na dva trimestry, trvající cca 2 měsíce, poté následuje poměrně krátké zkouškové období. Pro mne osobně je tato organizace lepší, protože se učiva nenakupí tolik. Kurzy jsou vedeny poměrně interaktivně, téměř vždy jako semináře, většinou je zadaná četba a poté se na dané téma diskutuje ve třídě.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Chodila jsem na celosemestrální kurz finštiny, protože jsem chtěla umět alespoň základy, a můžu to velmi doporučit. Studentský život je mimo covid určitě mnohem aktivnější, i tak se ale univerzita snažila uspořádat alespoň aklimatizační vstupní seminář.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Určitě je dobré být do Finska vybaven angličtinou na úrovni min. B2, jinak může být tempo studia a objem materiálů ke čtení trochu problém. Naučit se základy finštiny byl můj osobní výběr, ale určitě doporučuji rozumět alespoň běžným frázím.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Helsinki jsou nádherné město, mezi jehož přednosti patří skvělé propojení MHD, ale také je rozlohou akorát pro přesun pěšky nebo na kole. Osobně oceňuji dostupnost sdílených kol, které jsou k dispozici od dubna-říjen (cena za sezónu je 35 EUR). O něco méně oceňuji předraženou hromadnou dopravu, se studentskou slevou to ale mnohem lepší (já zůstávala i po vypršení studia, ceny jsou pro nestudenty opravdu vysoké). Město je ze tří stran obklopené mořem, tudíž procházky po škole k plážím jsou obrovskou výhodou. Jinak je zde bohatý kulturní život, krásné veřejné prostory, jedna z nejhezčích knihoven (Oodi).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finsko je na výběru zemí k Erasmu určitě na dražším konci spektra. Stipendium z většiny spotřebují náklady na bydlení (cca 400 EUR, ale lze najít levnější za cenu snížení komfortu). Rozhodně doporučuji nakupovat potraviny a vařit doma. Finské supermarkety mají slevy např. před zavírací dobou, aby se neplýtvalo zbožím. Obědy v menze za cca 3 EUR také pomáhají šetřit. Ale kromě těchto možností slev je Finsko opravdu drahé, např. oběd či večeře vyjdou na cca 15-20 EUR (polední menu o něco méně), vstupenky na kulturní akce jsou také dražší než u nás, stejně jako např. vlaky mezi městy (občas jsou dobré nabídky přes Onnibus).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat v supermarketech cca hodinu před zavírací dobou - hotová jídla s 30 nebo i 60 % slevou, kupovat potraviny a vařit si doma, registrovat se k odběru u prodejců jízdenek a sledovat slevy (neplatí pro MHD), chodit do antikvariátů, kupovat věci z druhé ruky (sítě second-hand prodejen nejen s oblečením). Hledat studentské slevy např. na vstupy do muzeí.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem si studentské ubytování přes HOAS, na bytě jsem byla s dalšími 2 spolubydlícími. Měla jsem soukromý pokoj, což je dražší varianta, ale za soukromí a klid na práci to stojí (roli hrál i covid). Nedoporučuji hledat ubytování samostatně, může vyjít až 2x dráž (ceny za pokoj se pohybují mezi 600 - 800 EUR) a nese to s sebou určitá rizika a nejistotu. Je také možné si pronajmout samostatný malý byt přes studentské organizace. Škola o všech těchto možnostech informovala e-mailem.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem dvakrát do Laponska a myslím, že je to absolutní nezbytnost pro každého, kdo si vybere pobyt ve Finsku. Sdíleli jsme náklady na auto a ubytování mezi 5 osob a vyšlo to cca 7-10 tisíc na osobu za cca týdenní výlet. Ve Finsku nestojí šetřit penězi na zážitky, protože Finsko nabízí zážitky, které žádná jiná země (zimní sporty, chození po zamrzlých jezerech, krmení sobů, Santa Clausova vesnička, plavba po moři na ostrovy...). Také doporučuji navštívit Tampere, Turku, Porvoo a na severu Oulu, Rovaniemi, Inari, a ideálně si udělat výlet na Trojmezí. Alternativně v případě vyčerpání peněz doporučuji koupit podsedák v supermarketu za 5 EUR nebo sáně za 20 EUR, což je zdroj zábavy na dlouhé zimní dny. Dají se koupit i běžky a jiné náčiní z druhé ruky. Cestovala jsem i trajektem do Tallinnu, což není zas tak drahé a určitě stojí za to. Rusko, Švédsko i Norsko byly uzavřené, nemůžu hodnotit pohodlnost cestování tam.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Určitě je dobré být do Finska vybaven angličtinou na úrovni min. B2, jinak může být tempo studia a objem materiálů ke čtení trochu problém. Naučit se základy finštiny byl můj osobní výběr, ale určitě doporučuji rozumět alespoň běžným frázím.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je skvěle hodnocena v mezinárodních žebříčcích (cca 200. místo světově). Progresivní a liberální nastavení společnosti mi velice vyhovuje a přináší mnoho inspirace. Všechny obory jsou ceněny stejně, což je příjemné obzvlášť pro studenty sociálních věd či humanit. Finsko je sice drahé, ale právě proto je nejlepší si vyzkoušet život zde se všemi studentskými výhodami. Všichni, s kým jsem se během pobytu potkala, souhlasí, že by se do Finska chtěli vrátit a já se do něj plánuji vracet pravidelně.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
O něco teplejší oblečení. Zima je opravdu krutá (-10 minimálně, já měla -20). Oteplováky, zateplené legíny a termotrika se neztratí.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že Finsko je stabilní země v dobré politické situaci a nemusím se tam bát jet sama ani za covidu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jaká skvělá dovolenková destinace Finsko je. Zůstala jsem tam o 2 měsíce déle a užívala si plavby po ostrovech, koupání v moři, túry a výlety na kole. Ve Finsku je v létě krásně a může to být velmi příjemným zakončením náročného semestru.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Omezení sociálního kontaktu kvůli covidu. Se spolužáky jsme organizovali menší seznamovací srazy, i tak to ale nebylo tolik interakce, jako když se chodí několikrát týdně naživo na přednášky. Tomu samozřejmě nepomáhaly velice krátké zimní dny. Vše se časem zlepšilo, proto obzvlášť doporučuji spolubydlení a zapojování se do aktivit.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Helsinki

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page