top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Celeste Chisese

Autor(ka):

fakulta:

Celeste

Chisese

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Celeste je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Celeste

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Helsinki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Celeste hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je praktická, moderní, kampus se nachází přímo v centru, což je příjemné. Všechno je u sebe blízko, což se hodí hlavně v zimních měsících. Některé budovy jsou i propojené mezi sebou a s univerzitní knihovnou. Často jsou přímo v budovách i menzy a kavárny. Součástí kampusu je Think Corner, co-working místo s kavárnou a posilovnou v suterénu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je rozdělen do dvou period a předměty jsou vyučované nepravidelně v rámci dané periody (tzn. některé přes celou dobu periody, některé intenzivně třeba jen v rámci dvou týdnů). Mezi periodami bývá týden volno. Zkoušky bývají ve formě esejí a testů, ne ústní. Učitelé bývají velmi shovívaví a přístup je méně formální než v ČR. Na studijním oddělení nebývají problémy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentský život je velmi bohatý, v Helsinkách je spoustu studentských spolků, které pořádají akce a různé aktivity. Je možné si zapsat předmět finštinu, kde se učí jazyk a i o kultuře.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, úroveň angličtiny je velmi vysoká, takže se člověk domluví skoro všude (minimálně ve městě).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Helsinky jsou velmi poklidné město, je tu málo turistů a i málo obyvatel na plochu. Je to super kombinace města a přírody, protože je tam spoustu parků a vody a zároveň město poskytuje všechno, co by člověk potřeboval. Helsinky nemají historické centrum a jsou zajímavé směsí různých architektonických stylů. V zimě zálivy zamrzají a je možné se po nich procházet a bruslit, v létě se jde zase koupat. Jde dělat výlety na různé helsinské ostrovy, navštěvovat sauny a vyjet z města do blízkých národních parků na hike.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny jsou ve Finsku velmi vysoké, stipendium rozhodně nepokryje všechny náklady. Mně osobně pokrylo ubytování a MHD a pak něco málo ještě zbylo.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat jen v Lidlu, tam se ceny základních surovin někdy i blíží českým. Studentská organizace provozuje síť menz Unicafe, kde jsou levné obědy (kolem 3 eur, takže super!!). Alkohol je výhodné si koupit v Tallinnu, kam si může člověk udělat jednodenní výlet za 20 eur. Muzea apod. mívají jeden den v měsíci vstup zdarma.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporučují přes přihlášku u hostitelské uni zažádat o ubytování u HOAS (případně Unihome) - neziskovky, která poskytuje studentské byty. To je nejlevnější varianta, ale mají jen omezený počet míst. Koleje univerzita neprovozuje. Jinak je možné hledat pronájmy garsonek nebo spolubydlení, už je to dražší, ale jdou najít.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vyjela jsem trajektem do Stockholmu a do Tallinnu a taky na výlety do dalších finských měst jako Turku a Porvoo. Pořádají se výjezdy do Laponska. Moc fajn je taky pronajmout si s kamarády na pár dní chatu mimo město.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, úroveň angličtiny je velmi vysoká, takže se člověk domluví skoro všude (minimálně ve městě).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Celkově moc doporučuju, je to ideální pro ty, co chtějí žít ve městě a zároveň mít přístup k přírodě. Univerzita je moderní a dobře vybavená, má docela velký výběr předmětů a některé skvělé vyučující, spolky pořádají spoustu akcí. Obědy v menze za 3 eura s výběrem vegetariánských a veganských jídel byl taky highlight!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
zimní boty, co nekloužou na ledě, a šálu, protože tam hodně fouká
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Helsinky jsou krásné město, kde je pořád co dělat
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
krátké dny před zimním slunovratem

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Helsinki

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page