top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Vít Mareš

Autor(ka):

fakulta:

Vít

Mareš

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vít je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Vít

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Helsinki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Vít hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderní prostředí kampusu pro příjemné studium sám i ve skupinách se sportovním zázemím, knihovnami i nezvykle levnou menzou.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studijní rok je rozdělen na 4 kvartály po cca 6 týdnech + týden "zkoušecí" týden. Přístup učitelů byl většinou vstřícný, ale časová náročnost a zatížení docela velké. Zajímavé bylo, že nás nezřídka, pouštěli z přednášek dříve a nedodržovali striktní dobu přednášky a v žádném případě nepřetahovali. Přístup ze strany administrativy byl velmi vstřícný. Ochotně pomáhali, když měl člověk jakýkoliv problém.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V životě na univerzitě nebyly žádné značné rozdíly. Výhodou moderního kampusu bylo, že vše bylo hezky pohromadě, takže člověk nemusel jezdit přes půl města dopravou si zasportovat do knihovny apod. Finština jako předmět byl k dispozici pro studenty, kteří o něj měli zájem. Volnočasové aktivity si studenti většinou organizují sami studenti studentům (se studenty).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Osobně jsem komunikoval v angličtině, ale občas finsky taková základní slovíčka v běžném životě, co člověk pochytí. Univerzita má logické požadavky na jazyk a to takové, aby člověk rozuměl vyučovaným lekcím.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Když je hezky tak rušné a studentské. Když je zima a ošklivo, tak velmi poklidné. Nedaleké národní parky nebo ostrov s pevností Suomenllina (UNESCO) jsou výborným místem k odreagování. Historická kultura města zde není, tak bohatá. Jedná se spíše o moderní město, leč zajímá místa se v Helsinkách rozhodně také najdou. Kostely, náměstí, trhy, přístav, severské domky - vše co by se dalo od hlavního přímořského severského města očekávat.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud člověk šetří a nechodí na párty každý večer, tak to není zas takový problém. Mně stipendium pokrylo cca 70% s tím, že jsem měl výhodu toho, že jsme byli ve dvou a mohli tak ušetřit na ubytování mimo kolej, které se nám podařilo náhodou sehnat. Běžné potřeby zde člověk sežene za podobné jako v Čechách (se současnou inflací) něco možná o trochu dráž něco levněji.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Lidl bezesporu nejlevnější - rozhodně co se pečiva týká. Na obědy výborná levná menza (Unicafe) s rozsáhlým samoobslužným výběrem, kdy si můžete navolit, co a kolik čeho chcete.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Aparthotel Forenom. Univerzitní ubytování nám nenabídlo ubytování pro dva. Zvolili jsme tedy tuto variantu, která byla i v přepočtu na jednoho levnější, což bylo ale zřejmě kvůli probíhající rekonstrukci. Od studijního oddělení lze získat poukaz na 20% slevu do těchto aparthotelů, což jsme také provedli. nevýhodou je to, že člověk může být trochu odříznutý od svých Erasmus spolužáků.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Z toho kde jsem byl mohu doporučit vlastně všechno. Talin pro svou historii, Laponsko pro svou přírodu mráz, sníh, saunu a polární záři. Výlet z Laponska do Tromso byl také velmi fajn.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Osobně jsem komunikoval v angličtině, ale občas finsky taková základní slovíčka v běžném životě, co člověk pochytí. Univerzita má logické požadavky na jazyk a to takové, aby člověk rozuměl vyučovaným lekcím.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to moderní studentsky přívětivé město s výbornou univerzitou. Trochu vyššími cenami, ale to se dá přežít. Navíc do přírody to nikdy není daleko.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Helsinki

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page