top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Malechová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Malechová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Přírodovědecká fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Helsinki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je velice moderní a progresivní, dle mého názoru. Prirodovedecky kampus je opravdu nový, moc přátelský a najde se tam vše od knihovny, hromady míst na sezení, bufetu ,menzy a další.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ve Finsku je jiný školní systém, jeden semestr je tam rozdělen ještě na dvě období, není pak tolik predmetu najednou a jsou víckrát v týdnu, což mi vyhovovalo. Hodně se dbá na samostatnou a skupinovou práci, ať už v ohledu zpracování dat, prace se zdroji či samostatne prezentovani. Neni za me tak silny apel na nauceni se latky nazpamet, cast jsou i open book exams, opravdu se to zameruje na prakticke vyuzit znalosti a dovednosti, coz je za me super. Všichni vyučující, které jsem potkala, jsou moc milí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Je zde velká nabídka studentských spolku, většinou vstup do nich stojí 1-2 eura a platnost je na celý rok. Studentské spolky pořádají velké množství aktivit a to i pro ty, kteří nejsou členy. Mezi spolky je velice přátelská atmosféra a často jsou lidé členy více spolku. Je možné mít finstinu pro zahraniční studenty, její nabídka je v různých časech a místech pro celou univerzitu. Samotný studentský život je opravdu nabitý, časté akce a samotná škola má velké množství vlastních nemovitosti v centru, kde se dějí různé akce.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem čisté v angličtině, není vůbec problém se domluvit, obecně ve Finsku, nejen ve škole, umí naprostá většina velice dobře anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Helsinki jsou jiné, než,,typická evropská mesta", jsou spíš moderního rázu, velké množství cílových budov. Město působí vzdušné a velce, to se mi líbilo, zároveň má velké množství otevřených prostranství a zelených prostor, zeleň je přirozenou součástí a najdete ji všude kolem. Významným dopravním prostředkem (nejen v Helsinkách, v celém Finsku) je kolo a jezdí se na něm v jakémkoliv počasí, je tam pro to dobrá infrastruktura, bezpečné cyklotrasy vedou všude. Též jsou všude široké chodníky. Je tam spousta zajímavých restauraci. Já jsem si Helsinki oblíbila moc.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Lze velice záleží na ubytování. Mně se nepodařilo získat kolej a musela jsem shánět soukromne, platila jsem tak za ubytování o 100€ více, než bylo stipendium. Obecně soukromé ubytování vyjde relativně draho, I když máte pokoj ve sdílené bytě a se sdílenymi prostory, nedá se počítat, že se dostanete pod nějakých 550/600€. Když máte kolej, nějaké peníze zbydou, avšak náklady ve Finsku jsou relativně vysoké.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě doporučuji jist v meze, student se tam nají do 3€ a funguje to tam formou bufetu, takže se nemusíte bát malých porci, zdarma je salát (včetně lustenin a dresingu) a také chleby s různými pomazánka. Všude jsou k dispozici i vegetarianske a veganske verze, jídlo je za mě velice dobré, kvalitní a moderní. Dále doporučuji klasický nakupovat ve slevách a že supermarketu vyjde nejlevněji Lidl, doporučuji stáhnout si Lidl aplikaci,bpokud nemáte, jsou tam hodně slevy a akce. Taky lze ušetřit s aplikací ResQ, obdoba českého Neseženo.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem hledala ubytování soukromé, jelikož jsem nedostala kolej. Ubytko to bylo super a luxusní, ale projevilo se to na financích, platila jsem o 100€ víc než je stipendium, jen za ubytování. Urcite doporucuji ,pokud můžete zvolit kolej (unihome). Pokoje jsou velké, moderně vybavené a utilne, mají velkou soukromou koupelnu a jinak jsou fakt super, můžete se na to podívat na internetu. Soukromé ubytování je fajn, ale počítejte s tím, že se pod nějakých 550/600€ na měsíc nedostanete a to jsou ceny pro sdílené byty, tedy vlastní pokoj a zbytek sdílený. Je pak rozdíl, jestli vám zbyde 100€ a víc že stipendia, nebo naopak 100€ doplacite.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem spíše po Finsku, ale dostala jsem se i do Stockholmu a Talinnu. Talinn je asi 2,5 hod trajektem a zpáteční jízdenka stojí okolo 20 €, takže to je úplně v pohodě. Taková skoro povinnost erasmaku/mezinarodnich studentů je Laponsko. Stojí to za to! Víceméně jsou dvě možnosti a to jet organizované, či si to domluvit se skupinou. Oboje má své plusy a mínusy, ale obecně si myslím, že je jedno co vyberete, stejně si to užijete. Jen u Laponska pozor, pro zimní i letní semestr platí, RESIT TO CO NEJDRIV!Ať už jedete s cestovkou (třeba i přes ESN), prodej bývá velice brzy a velice rychle vykoupený. Pokud to chcete plánovat sami, je menší problém s aktivitami, ty zase bývají často na měsíce dopředu vybookovane. Takže zde doporucuju řešit to dopředu a určitě se tam vydat, i když to něco stojí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem čisté v angličtině, není vůbec problém se domluvit, obecně ve Finsku, nejen ve škole, umí naprostá většina velice dobře anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Já jsem se dost zamilovala do Finska a Helsinek. Určitě jsou i nevýhody, třeba finanční stránka, ale je to nádherná země s uzasnymi lidmi a rozhodně stojí za šanci, víc už si budete muset zjistit na vlastní kůži. Ale určitě moc doporučuji.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Rozhodně se hodí deštník a hlavně řádně oblečení. Na podzim/jaře je počasí dost proměnlivé, během 10 min se vám vymění klidně průtrž mračen a azuro, doporučuji krom bundy tedy i deštník. Jinak obecně kvalitní a funkční oblečení, obzvlášť nějaký base layer a hlavně čepice, rukavice a šálu, ono mezi 0°C a -10°C nejvíc poznáte rozdíl právě na těch rukách a hlavě. Ale kdyztak se tam dá samozřejmě vše dokoupit a záleží na čem, ale ceny nejsou často vyrazne dražší.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Opravdu zbytečně nečekal s nějakými plány na výlety akce, nezdá se to, ale 4 měsíce jsou pryč hned a pak je zbytečné litovat, takže bych klidně doporučila jít do všeho po hlavě, hlavně si to užít!
Nejvíc mě překvapilo, že...
Je to klišé, ale jak rychle to uteče.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Začátky jsou těžké, nikoho ještě neznáte, bydlíte třeba sami a ještě všechny povinnosti, ale nebojte, přejde to, docela rychle!

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Helsinki

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page