top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anastasija Alijeva

Autor(ka):

fakulta:

Anastasija

Alijeva

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anastasija je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anastasija

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Helsinki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anastasija hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Překvapilo mě, jak velký důraz univerzita klade na zájem o studenty a jejich duševní pohodu. Z univerzity jsme dostali několik informačních e-mailů, jejichž obsahem bylo kam se obrátit v případě potřeby, za tímto účelem se také konaly informační přednášky. Prostředí Právnické fakulty bylo příjemné a všechny učebny, které jsem navštívila, měly vybavení pro interaktivní způsob výuky (počítač, projektor).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr byl organizován úplně jinak než je tomu na Právnické fakultě. Náš jeden semestr od října do prosince, odpovídá jejich dvěma "mini semestrům". Dohromady mají tedy v jednom akademickém roce 4 studijní období (study period). Nemají zkouškové období jako takové, předměty které začnou v první studijním období jsou v něm i zakončeny, apod. s dalšími obdobími. Převážně jsou předměty ukončeny písemnou formou - písemné zkoušky nebo seminární práce/eseje. Klade se velký důraz na průběžnou přípravu, časté je zadávání práce na každý další seminář. Semináře jsou velmi interaktivní, vedou se diskuze, studenti mají prostor se zapojit. Přístup učitelů byl perfektní, vždy se snažili vyjít vstříc, byli milí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Konkrétně na Právnické fakultě funguje spolek, který je velmi aktivní. Snaží se studenty (i ty zahraniční) nejen maximálně zapojit do všech aktivit, které často pořádá, ale i přiblížit jim, jak to funguje na univerzitě a jeho členové nám často pomáhali se zorientovat např. ve studijním systému, poradili ohledně předmětů, zkoušek atd. Je také možné si zapsat finštinu, v rámci které s námi učitelé probírali i finskou kulturu, tradice a vše s tím spojené.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě se dá jak s učiteli, tak s administrativními pracovníky na studijním oddělení naprosto v pořádku domluvit anglicky. Všichni jsou v tomto ohledu moc vstřícní a perfektně rozumí i komunikují.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Helsinki jsou zajímavé, je tam spousta studentů a i hodně k navštívení i vidění, např. ostrovy přímo ve městě, kam se dá dostat v rámci MHD, a které jsou opravdu krásné, různé menší památky nebo zajímává místa, která jsou něčím specifická. Určitě zajímavým zážitkem jsou veřejné sauny (např. sauny v národních parcích, kam se dá dojet autobusem a netrvá to dlouho, nebo i veřejné sauny přímo ve městě). Ve srovnání s Prahou Helsinki nejsou tolik rušné, lidé tam jsou mnohem klidnější, ale taky rezervovanější a uzavřenější.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finsko je velmi drahé, po zaplacení ubytování mi na měsíc zůstalo 170 euro, s čímž se tam určitě nedá měsíčně vyžít. Já osobně jsem tam měsíčně utratila cca 3x víc. S tím, že jsem tam navštívila restaurace nebo kavárny jen párkrát, hodně jsem utrácela především za cestování (Švédsko, Estonsko, Lotyšsko, Laponsko), potom klasické výdaje jako potraviny + drogerie, posezení večer někde v baru.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá určitě hlavně na vybavení koleje/bytu, fungují tam různé bazary a second-handy, kde se prodává zboží v dobrém stavu. Mají tam také extrémně levné obědy a večeře v menze (2,68 euro za porci). Co se týče kultury a volného času, spousta míst nabízí studentské slevy s ISICem, to stejné pro MHD.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V rámci podání přihlášky do univerzitního elektronického systému se podává i přihláška k ubytování, je možné si zvolit ze dvou různých organizací, které poskytují odlišné typy bydlení. Dá se vyplnit preference (např. pokoj pro jednoho, nebo ubytování ve dvou s preferovanou osobou), ale nakonec člověku stejně přiřadí "co zbyde". Proto je lepší přihlášku vyplnit co nejdřív. Samo bydlení (já byla ve 3 pokojovém bytě HOAS se dvěma dalšími studentkami), bylo v pořádku, společné prostory bytu byly prostorné, především kuchyň, což bylo příjemné. Často se ale v budově pořádaly hlasité akce ostatních studentů, takže pro ty, co preferují klid a mohl by to pro ně být problém, takové ubytování nejspíš nebude vhodné.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem navštívila i sousední Norsko, potom také Estonsko, Švédsko a Lotyšsko. Nejlepším zážitkem, který určitě doporučuju všem, je navštívení Laponska. Perfektní zážitek a nezapomenutelná příroda.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě se dá jak s učiteli, tak s administrativními pracovníky na studijním oddělení naprosto v pořádku domluvit anglicky. Všichni jsou v tomto ohledu moc vstřícní a perfektně rozumí i komunikují.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím, že navštívení Finska stojí za to hlavně díky jeho nádherné přírodě a zajímavé kultuře. Univerzita je ke studentům moc vstřícná, v samotných Helsinkách je toho spousta k vidění a cestování po okolních státech určitě taky stojí za to.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Spoustu teplého oblečení a zimní výbavy na případné výlety, např. do Laponska.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Jak finančně náročně je žít ve Finsku, určitě je lepší mít nějaké úspory nebo pomoc od rodiny.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak opravdu velká zima ve Finsku je (už v podzimních měsících).
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na průběžnou přípravu do školy. Finanční plánování.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Helsinki

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page