top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Vilém Krejcar

Autor(ka):

fakulta:

Vilém

Krejcar

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vilém je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Vilém

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Deloitte

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Vilém hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Protože ve stejné organizaci pracuji i v České republice, nebyla pro mne stáž až takovou změnou. Kultura je velmi podobná a většina procesů kterých jsem součástí byla téměř totožná, tudíž v tomto směru byla adaptace velmi jednoduchá.

Naše firma má obecně velmi vysoké standarty ohledně kanceláří - klade velký důraz na příjemnou atmosféru a aby se zaměstnanci cítili příjemně a relaxovaně. Každý den jsem pracoval s jejich notebookem, který byl velmi výkonný a spolehlivý.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V rámci organizace se se studenty pracuje dobře - je dbán důraz na flexibilitu a individuální potřeby jedince. Bylo ke mne přistupování jako ke každému zaměstnanci, jelikož jsem byl zaměstnán na plný úvazek a tento přístup mi také vyhovoval.

Jelikož si myslím že v Portugalsku se obecně pracuje v trochu jiném tempu a pracovní hodiny se výrazně liší (chodí se do kanceláře mezi 9:00 a 9:30 a pravidelně se končí po 18. hodině), je třeba se trochu adaptovat na tuto změnu. Co se týče pracovního vytížení, přišlo mi vyšší a také vyšší nároky v porovnání s Českem. Ovšem toto je vykompenzováno zajímavější náplní projektů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
-
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V rámci každodenní práce jsem komunikoval v anglickém jazyce a nikdy nebyl problém se domluvit. Část oficiální komunikace probíhala v lokálním jazyce, ovšem zde nebyl problém si část textu přeložit. Jazyková bariéra tedy vůbec není na místě a vše probíhalo dobře.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lisabonu byl pro mě již od začátku číslo jedna, jelikož jsem jej už několikrát v minulosti navštívil. Baví mě jeho atmosféra, je velmi rušné a má dobrou káva která je spolu s "pastel de nata" k nezaplacení. Také jejich kuchyně je velmi dobrá, vyzdvihl bych například restauraci "Tu e eu II.". Mimo Lisabon je mé nejoblíbenější město Costa da Caparica kvůli možnosti surfovat a obecně kouzlu surfového městečka.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Lisabonu je velmi drahé ubytování díky malé dostupnosti a přílivu nomádů zejména z Ameriky. Jelikož jsme bydleli v podnájmu (byt 3+1 v dobré lokalitě), stipendium mi pokrylo pouze ubytování a zbytek výdajů jsem musel hradit z vlastní kapsy.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě bych zdůraznil vysoké ceny jídla v restauracích v porovnání s Prahou - denní menu v restauraci vás nevyjde na méně než 9 EUR. Tudíž pro ušetření bych doporučil si jídlo vařit do krabičky či navštěvovat pracovní/školní kantýnu, kde je jídlo sice menší kvality, ovšem za přijatelnou cenu.

Potraviny jsou nejlevnější v Lidlu, na který jsem byl také zvyklý z Prahy, ovšem jejich dostupnost je nižší - nejčastější jsem nakupoval v supermarketu "Pingo Doce" který má dle mého názoru největší poměr "cena/výkon". Zároveň v novějších supermarketech je také kantýna kde můžete dostat fajn jídlo za 3-4 EUR.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Určitě bych každému řekl aby toto řešil co nejdříve, jelikož housing je opravdu velký problém Portugalska. Bydlel jsme v soukromém bytě v klidné lokalitě Areeiro 3+1 a tomu také odpovídala vyšší cena. Určitě se dá ušetřit sharováním pokoje či bytu, případně pokud je dobře dostupná kolej tak to je také výhra.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V rámci několika měsíců jsem procestoval prakticky celé pevninské Portugalsko autem (ať již Porto na severu, surfařská městečka Ericeira, Peniche a proslulý jih Algarve) a také portugalské ostrovy Madeira (letecky) a Azory, kam mám výlet naplánovaný na podzim. Příroda Portugalska je opravdu nádherná a nemá v Evropě obdoby a rozhodně plně doporučuji.
Co se týče cestování do zahraničí, podíval jsem se pracovně do Irska (letecky) a poté na týden surfování do Maroka (letecky).

Zatím jsem nenarazil na výlet který bych nedoporučil.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V rámci každodenní práce jsem komunikoval v anglickém jazyce a nikdy nebyl problém se domluvit. Část oficiální komunikace probíhala v lokálním jazyce, ovšem zde nebyl problém si část textu přeložit. Jazyková bariéra tedy vůbec není na místě a vše probíhalo dobře.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Portugalsko je nádherná země která je dle mého názoru Čechy zatím ne tolik objevená díky levnější alternativě Španělsku. Ovšem myslím si že nabízí ještě větší vyžití, krásnou přírodu a možnosti aktivního vyžití (surfování, turistika či běhání).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku, jelikož občas dokáže pořádně sprchnout :) Samozřejmě opalovací krém a čepici/sluneční brýle.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že bude velmi těžké zařídit veškeré oficiální formality.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nikam nespěchají. Tím nemluvím pouze o práci, ale v porovnání s Českem jim všechno opravdu trvá - fronty v supermarketech, hromadná doprava.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zapadnutí do kolektivu 70 lidí kde jsem byl jediné kdo nemluvil portugalsky.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Portugalsko