Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
hamburg.jpg
foto: Universität Hamburg
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF, FSV1.LF, MFFPřFHTFFTVSPedF Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita Hamburg je největší z hned 19 vysokoškolských institucí, kterou v tomto přístavním městě nalezneme a založena byla krátce po první světové válce z rozhodnutí tehdejšího starosty města. Skládá se z osmi fakult, které nabízejí studium v celé řadě oborů, z nichž je pro UK nejvýznamnější pedagogika, studovat zde však lze také medicínu, právo, společenské vědy či matfyz.

Univerzita se tradičně umisťuje vysoko ve světových žebříčcích a patří rovněž mezi jedenáctku univerzit Iniciativy pro excelenci.

Celý rozsáhlý kampus se nachází na jednom místě, můžete tak studovat předměty i z více fakult a jen přebíhat mezi budovami. Menzy jsou velké a jídlo v nich dobré a levné.

Zajímavý je model přípravy na pobyt – většina univerzit nabídne studentům před-semestrální kurz domácího jazyka a v Hamburku tomu samozřejmě není jinak. V Hamburku se však lze zapsat i na přípravné kurzy i v oborech, které budete pak během svého výměnného pobytu studovat. Lze se tak ještě před zahájením semestru seznámit s vyučujícími i způsobem výuky.

8.png

poznejte univerzitu v 7 minutách

podívejte se na univerzitu v Hamburku očima jejích studentů, vyučujících i výzkumníků. Poznejte univerzitu během sedmi minut. 

zdroj: University of Helsinki

Univerzita na YouTube

Navštivte kanál univerzity v Hamburku na YouTube, který je v němčině. 

Bez názvu.png

O HAMBURKU

Svobodné a hanzovní město Hamburk, jak zní jeho plný název, je samostatnou spolkovou zemí, druhým největším městem Německa s téměř dvěma miliony obyvatel a třetím největším přístavem v Evropě. Jedná se o město vskutku starobylé, založené postavením hradu už za dob Karla Velikého. Zajímavé je zejména architektonicky, staré přímořské sklady ve čtvrti Speicherstadt z dob průmyslové revoluce jsou zapsány v seznamech dědictví UNESCO a jednou z proslulých turistických atrakcí je zde Miniatur Wunderland, největší vláčkové kolejiště na světě. Kvůli husté síti kanálů pro lodní dopravu je Hamburk městem s největším počtem mostů v Evropě - je jich tu na 2500 (!).

Mimo architektonických zajímavostí je ale Hamburk například také sídlem Labské filharmonie, z jejíž budovy je ve výšce 37 metrů krásný výhled na město.

Pokud se do Hamburku vypravíte za studiem, je nutné se připravit na to, že díky své obchodní historii jde o rozvinuté a bohaté město s vysokou životní úrovní, a proto patří (spolu např. s Mnichovem) k nejdražším destinacím v Německu.

Na druhou stranu, ušetřit se v Hamburku dá na dopravě: po zaplacení studentského poplatku dostanete od školy semestrální jízdenku na MHD, navíc je město protkáno sítí cyklostezek – stačí stáhnout do mobilu aplikaci na místní City Bikes a můžete za symbolické částky jezdit.

Díky poloze na severu SRN lze odtud také podniknout řadu zajímavých výletů – například po okolních hanzovních městech (Brémy, Lübeck ...), případně do Nizozemí nebo do Dánska.

Svébytná je i místní kuchyně, která obsahuje hodně ryb a plodů moře, ale samozřejmě nesmíte zapomenout zkusit legendární Frikadelle, masové placky, které daly vzniknout americkým hamburgerům (což je poznat ostatně už z názvu).

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O Hamburku

Hamburg je velký a dost se liší podle jednotlivých čtvrtí. Na jednu stranu je to drahé město s množstvím luxusních rezidencí (vkusných ovšem!), na druhou plné studentských levicových čtvrtí, kde bují komunitní život a leccos funguje na bázi Spende – dobrovolného příspěvku. I tak se od Vás ale bude očekávat, že za malé lahvové pivo zaplatíte dvě tři eura... Dominantou je přístav, který se bude líbit zejména obdivovatelům industriální architektury. Všechna místa jsou moc příjemná, lidé vstřícní a usměvaví, žilo se mi tam moc krásně.

Ve městě bylo hodně zeleně. Centrum se krásně dalo projít pěšky, ale i projet na kole (všude jsou pruhy pro cyklisty). Památky jsou blízko u sebe. Hamburk má i rušné čtvrti, kde byla spousta barů a restaurací s výborným jídlem. Hamburk jsem si zamilovala, protože na každém rohu byl nějaký malý obchůdek, kavárnička, park... A kousek za městem byla příroda, louky a pastviny, kde si člověk přišel jako na vesnici. Nádhera.

Kristýna
Michaela
Julie

Hamburg je velké město. Rozkládá se na velké ploše, a tak i u významných památek nebylo tolik lidí jako např. v Praze, protože se množství lidí rozprostřelo. Je to velice multikulturní město a na své si tu přijde každý.

Prohlédněte si Hamburk ve videu Toshiki Yasui

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O bydlení

Bydlela jsem na koleji, což mi vyhovovalo. Musela jsem jen včas zažádat, ale poté to bylo bezproblémové a měla jsem jistotu, že uprostřed pobytu nezůstanu bez střechy nad hlavou. Kolej byla skvělým místem na seznamování s dalšími studenty.

Kristýna

Bydlela jsem na koleji v tzv. buňce a byl to docela luxus. Ve čtyřech jsme měli k dispozici každá samostatný pokoj, velkou kuchyň s vybavením a dvě koupelny se záchody. Lepší je samozřejmě bydlet s místními studenty v nějakém sdíleném bytě v centru, finančně to nevyjde o tolik dráž, ale je (alespoň v Hamburku) docela problém něco sehnat.

Julie

Bydlela jsem na koleji a určitě bych se tam ubytovala znovu. Ubytování bylo skvělé, bydlela jsem se dvěma spolužačkami a německým studentem. Každý měl vlastní pokoj. Na koleji se mi líbilo, že se organizovali různé společné akce jako setkání u filmu, bar, ochutnávání mezinárodních jídel, volejbalové turnaje. S ostatními studenty jsme se setkávali na terasách a vařili si typická národní jídla.

Michaela

KAM DÁL?

Zde vás tentokrát odkážeme na kontakty jednotlivých fakult pro Erasmus. Najdete je na stránkách univerzity zde

 

Univerizta na sociálních sítích

  • YouTube - Black Circle
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

ZAUJALo TĚ  NĚMECKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ
uni_profile_93570.jpg

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

němčina/

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Německo