Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
foto: Universität Hamburg
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF, FSV1.LF, MFFPřFHTFFTVSPedF Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita Hamburg je největší z hned 19 vysokoškolských institucí, kterou v tomto přístavním městě nalezneme a založena byla krátce po první světové válce z rozhodnutí tehdejšího starosty města. Skládá se z osmi fakult, které nabízejí studium v celé řadě oborů, z nichž je pro UK nejvýznamnější pedagogika, studovat zde však lze také medicínu, právo, společenské vědy či matfyz.

Univerzita se tradičně umisťuje vysoko ve světových žebříčcích a patří rovněž mezi jedenáctku univerzit Iniciativy pro excelenci.

Celý rozsáhlý kampus se nachází na jednom místě, můžete tak studovat předměty i z více fakult a jen přebíhat mezi budovami. Menzy jsou velké a jídlo v nich dobré a levné.

Zajímavý je model přípravy na pobyt – většina univerzit nabídne studentům před-semestrální kurz domácího jazyka a v Hamburku tomu samozřejmě není jinak. V Hamburku se však lze zapsat i na přípravné kurzy i v oborech, které budete pak během svého výměnného pobytu studovat. Lze se tak ještě před zahájením semestru seznámit s vyučujícími i způsobem výuky.

poznejte univerzitu v 7 minutách

podívejte se na univerzitu v Hamburku očima jejích studentů, vyučujících i výzkumníků. Poznejte univerzitu během sedmi minut. 

zdroj: University of Helsinki

Univerzita na YouTube

Navštivte kanál univerzity v Hamburku na YouTube, který je v němčině. 

Bez názvu.png

O HAMBURKU

Svobodné a hanzovní město Hamburk, jak zní jeho plný název, je samostatnou spolkovou zemí, druhým největším městem Německa s téměř dvěma miliony obyvatel a třetím největším přístavem v Evropě. Jedná se o město vskutku starobylé, založené postavením hradu už za dob Karla Velikého. Zajímavé je zejména architektonicky, staré přímořské sklady ve čtvrti Speicherstadt z dob průmyslové revoluce jsou zapsány v seznamech dědictví UNESCO a jednou z proslulých turistických atrakcí je zde Miniatur Wunderland, největší vláčkové kolejiště na světě. Kvůli husté síti kanálů pro lodní dopravu je Hamburk městem s největším počtem mostů v Evropě - je jich tu na 2500 (!).

Mimo architektonických zajímavostí je ale Hamburk například také sídlem Labské filharmonie, z jejíž budovy je ve výšce 37 metrů krásný výhled na město.

Pokud se do Hamburku vypravíte za studiem, je nutné se připravit na to, že díky své obchodní historii jde o rozvinuté a bohaté město s vysokou životní úrovní, a proto patří (spolu např. s Mnichovem) k nejdražším destinacím v Německu.

Na druhou stranu, ušetřit se v Hamburku dá na dopravě: po zaplacení studentského poplatku dostanete od školy semestrální jízdenku na MHD, navíc je město protkáno sítí cyklostezek – stačí stáhnout do mobilu aplikaci na místní City Bikes a můžete za symbolické částky jezdit.

Díky poloze na severu SRN lze odtud také podniknout řadu zajímavých výletů – například po okolních hanzovních městech (Brémy, Lübeck ...), případně do Nizozemí nebo do Dánska.

Svébytná je i místní kuchyně, která obsahuje hodně ryb a plodů moře, ale samozřejmě nesmíte zapomenout zkusit legendární Frikadelle, masové placky, které daly vzniknout americkým hamburgerům (což je poznat ostatně už z názvu).

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O Hamburku

Hamburg je velký a dost se liší podle jednotlivých čtvrtí. Na jednu stranu je to drahé město s množstvím luxusních rezidencí (vkusných ovšem!), na druhou plné studentských levicových čtvrtí, kde bují komunitní život a leccos funguje na bázi Spende – dobrovolného příspěvku. I tak se od Vás ale bude očekávat, že za malé lahvové pivo zaplatíte dvě tři eura... Dominantou je přístav, který se bude líbit zejména obdivovatelům industriální architektury. Všechna místa jsou moc příjemná, lidé vstřícní a usměvaví, žilo se mi tam moc krásně.

Ve městě bylo hodně zeleně. Centrum se krásně dalo projít pěšky, ale i projet na kole (všude jsou pruhy pro cyklisty). Památky jsou blízko u sebe. Hamburk má i rušné čtvrti, kde byla spousta barů a restaurací s výborným jídlem. Hamburk jsem si zamilovala, protože na každém rohu byl nějaký malý obchůdek, kavárnička, park... A kousek za městem byla příroda, louky a pastviny, kde si člověk přišel jako na vesnici. Nádhera.

Kristýna
Michaela
Julie

Hamburg je velké město. Rozkládá se na velké ploše, a tak i u významných památek nebylo tolik lidí jako např. v Praze, protože se množství lidí rozprostřelo. Je to velice multikulturní město a na své si tu přijde každý.

Prohlédněte si Hamburk ve videu Toshiki Yasui

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O bydlení

Bydlela jsem na koleji, což mi vyhovovalo. Musela jsem jen včas zažádat, ale poté to bylo bezproblémové a měla jsem jistotu, že uprostřed pobytu nezůstanu bez střechy nad hlavou. Kolej byla skvělým místem na seznamování s dalšími studenty.

Kristýna

Bydlela jsem na koleji v tzv. buňce a byl to docela luxus. Ve čtyřech jsme měli k dispozici každá samostatný pokoj, velkou kuchyň s vybavením a dvě koupelny se záchody. Lepší je samozřejmě bydlet s místními studenty v nějakém sdíleném bytě v centru, finančně to nevyjde o tolik dráž, ale je (alespoň v Hamburku) docela problém něco sehnat.

Julie

Bydlela jsem na koleji a určitě bych se tam ubytovala znovu. Ubytování bylo skvělé, bydlela jsem se dvěma spolužačkami a německým studentem. Každý měl vlastní pokoj. Na koleji se mi líbilo, že se organizovali různé společné akce jako setkání u filmu, bar, ochutnávání mezinárodních jídel, volejbalové turnaje. S ostatními studenty jsme se setkávali na terasách a vařili si typická národní jídla.

Michaela

KAM DÁL?

Zde vás tentokrát odkážeme na kontakty jednotlivých fakult pro Erasmus. Najdete je na stránkách univerzity zde

 

Univerizta na sociálních sítích

  • YouTube - Black Circle
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

ZAUJALo TĚ  NĚMECKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ
uni_profile_93570.jpg

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

němčina/

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Německo

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

43 636

12

227

1919

Euro

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je univerzita v Hamburku?

Nadchnul mě běžný život v kampusu. Studenti jsou velmi akční, angažovaní, umí si uhájit svůj prostor (takže je zde řada studentských místností, klubů, opraven kol atd) a pořádají mnoho akcí (promítání, přednášky, diskuse, koncerty). Zejména levicově orientované studentské skupiny přináší mnoho zajímavých témat a programu a jsou vidět na každém kroku.

Obecně mám trochu dojem, že studenti jsou v Německu víc zvyklý pracovat během semestru a v hodinách jsou aktivnější. Zároveň jim ale někdy trochu chybí sebereflexe a říkají hned první, co je napadne, což nemusí být to nejlepší. Vyučující jsou také o něco disciplinovanější, co se týče přípravy, dodržování termínů apod. Musím ale říci, že jsem na vyučování moc nechodila, hlavně jsem konzultovala svou disertační práci a v tomto ohledu se setkala s obrovskou podporou a vstřícností.

 

Julie

V kampusu i blízko něj byla spousta míst, kde se dal trávit volný čas mezi hodinami, například v blízkém parku (Planten un Blomen) nebo ve školním bufetu s dobrou kávou a zákusky. Jinak bych doporučila jazykové centrum, kde se sešlo spousta cizinců a vyučující se k nám chovali moc hezky, dalo se na ně spolehnout. Požadavky se během semestru neměnily. Nedalo se s nimi smlouvat, nesnižovali nároky, i když jsme byli zahraniční studenti.

Kristýna

Skvělé byly předměty na výuku němčiny jako cizího jazyka. Na mnoho předmětů jsme se nedostali, protože byly bohužel obsazené a jako zahraniční studenti jsme se mohli zapisovat až po příjezdu (potom, co se zapsali všichni studenti univerzity). Uvítala jsem, že pokud se mi po první hodině předmět nelíbil nebo jsem nezvládala úroveň němčiny, mohla jsem se v klidu ohlásit. Líbilo se mi, že téměř všechny fakulty byly umístěné v kampusu, kde bylo i pár příjemných míst na jídlo (menza, pizzerie za studentské ceny).

Michaela

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

Univerzita v Padově

Itálie

Padova je královstvím studentů už téměř 800 let a slibuje skvělý Erasmus v krásném a historickém italském městě, bez ruchu a přeplněnosti velkoměst, zato se skvělým zázemím a polohou, která přímo vybízí k poznávání severní Itálie. Vlak vás odsud během chvíle doveze na slunné venetské pláže i do významných kulturních center jako je Bologna, Verona, Ravena nebo Miláno. Bez bicyklu se tu rozhodně neobejdete. Sama univerzita je klenotem města. Působil zde „otec vědy“ Galileo Galilei i svůjdiplom tu také obdržela vůbec první vysokoškolsky vzdělaná žena - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

Dresden University of Technology

Německo

Technická univerzita v Drážďanech je špičkovou institucí nejen v Německu, ale i v rámci celé Evropy. Nenechte se zmást jejím názvem – nabízí totiž i řadu humanitních oborů, které přivítají cestovatele například z FHS, FSV, FF, KTF nebo PedF. Škola vyniká svými spolky a organizovanou vzájemnou pomocí mezi studenty. Pohodlný kampus slibuje všechny důležité budovy jsou v docházkové vzdálenosti – prohlédněte si jej ve videu. Podobně jako Vídeň jsou i Drážďany vhodné pro cestovatele-začátečníky, protože slibují možnost často se vracet domů (z Prahy jste tu za dvě hodiny). Drážďany jsou navíc moderním a poklidným městem, které se dost podobá Praze.

National University of Ireland Galway

Irsko

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii. V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní na workshopech a přednáškách se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů. Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad.

Trinity College

Irsko

Trinity je nejstarší dodnes fungující irskou univerzitou. Má pověst nejprestižnější univerzity v Irsku, kterou dokládá i hodnocení QS. Její nádherný historický kampus je většinou plný turistů, kteří si jdou prohlédnout veřejně dostupnou, úchvatnou historickou knihovnu a především sál, kde Trinity opatruje jeden z nejcennějších středověkých rukopisů světa – Book of Kells. Univerzita si své studenty přísně vybírá, to se ale erasmáků samozřejmě tolik netýká, můžete tak studovat na stejném místě jako Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker nebo obě irské exprezidentky.

Dublin City University

Irsko

Ve čtveřici Dublinských univerzit nesmí chybět DCU, zdaleka nejmladší a také nejmenší Dublinská univerzita, která má ale hodně co nabídnout – patří mezi horní 4% světových univerzit a má své místo také v prestižním žebříčku 50 univerzit pod 50 let od QS. Najdete tu špičkové laboratoře, kvalitní a moderní přednáškové místnosti, sportovní centrum s fitness a plaveckým bazénem, bary, kavárny i studentské ubytování, takže kampus nemusíte vůbec opouštět, všechno máte na dosah ruky. Byla by to ale škoda, protože jen deset minut jízdy MHD odsud čeká tepající srdce Dublinu. Zapojte se do jednoho z více než stovky studentských spolků, naučte se gaeligue či jógu, zapojte se do dramaťáku, nebo sbírejte zkušenosti v místním rádiu.

Universität Wien

Rakousko

Vídeň zaujímá v našich dějinách výjimečné místo. Je to nádherné město, ze kterého na vás stále dýchá atmosféra starého mocnářství. Jak trefně poznamenává Katka Krejčová, je to ideální město i pro začínající dobrodruhy. Kdykoli lze sednout na vlak a vypravit se domů za rodinou, přáteli, láskou…, zároveň je to ale už trochu jiná kultura, kterou můžete poznávat. Víděňská univerzita prestižní. Je to nejstarší univerzita německy mluvícího světa, má 15 laureátů Nobelovy ceny a studentskou populaci čítající skoro sto tisíc lidí. I přes vysoké školné se sem stahují studenti z celého světa. A vy to máte na semestr (nebo dva) dokonce zadarmo. Navíc s kapesným, které se od září zvedá na 519 euro. Přidejte do svého dilematu další skvělou položku!

Univerzita v Montpellier

Francie

Jihofrancouzská univerzita, která už osm století hýbe svým nádherným městem. Místo, kde kralují studenti. Kde vás křivolaké středověké uličky odvedou na moderní široké bulváry. Ale také cenově dostupný Erasmus ve Francii. Místo, kde (dost pravděpodobně) vyjdete se stipendiem, kde se naučíte jazyk – jednoduše z potřeby komunikovat, protože s angličtinou tu většinou nevyjede. Kde nebudete bojovat o životní prostor se statisíci turistů, ale přesto vás město okouzlí svým šarmem a architekturou. Kde je klid, ale ne nuda. To všechno je Montpellier.

Aristotle University of Thessaloniki

Řecko

Zažijte svůj Erasmus v „kolébce civilizace“, s horami na jedné straně, slunečným pobřežím na straně druhé, ve druhém největším městě Řecka, které v sobě elegantně spojuje starověkou historií s moderním duchem a bylo odpradávna na pomezí západní a východní kultury. Aristotelova univerzita v Soluni nabídne příležitost užít si studijní pobyt v atraktivní destinaci za rozumné peníze.

Free University of Berlin

Německo

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

University College Cork

Irsko

Cork je malé historické městečko na jihu Irska se spoustou památek a poklidným životem. Místní univerzita byla založena už v roce 1849 a z doby svého založení si uchovala nádherné historické jádro svého kampusu. Další rozvoj v druhé polovině 20. století přinesl také výstavbu nezbytných moderních budov a laboratoří, které se Corku opravdu povedly. Dnes tu studuje a žije na 21 000 studentů. Bohatý studentský život zajišťují desítky studentských spolků a sportovních klubů, jejichž činnosti si škola velmi cení. Prožijete tady klidný Erasmus na pravé univerzitě anglosaského světa.

Maynooth University

Irsko

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.

University of Glasgow

Skotsko

Glasgow se pyšní čtvrtou nejstarší univerzitou v Británii která navíc patří mezi deset nejlépe hodnocených škol v zemi. Její kampus z 19. století na vás dýchne atmosférou knih o Harrym Potterovi, jen dejte pozor na trávník - pokud se ho dotknete jen špičkou prstu, neuděláte státnice! Glasgowská univerzita „odchovala“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu :). Město je to tak akorát velké, abyste se tu nenudili ale zároveň nebyli unavení z jeho věčného ruchu. Skotsko je navíc zemí, kterou je velmi snadné si zamilovat. I přes dešťové mraky a lezavé vlhko je vás zahřeje dobrácká povaha Skotů a jejich laskavý přístup k cizincům.

Univerza v Ljubljani

Slovinsko

Univerzita v Lublani je přátelská a poměrně mladá instituce, která svým studentům poskytuje mnoho výhod. Co by kamenem dohodil ze slovinského hlavního města objevíte krásnou přírodu, která vybízí k turistickým výletům. Slovinsko tvoří přirozenou spojnici různých regionů, jejichž vlivy se zde míchají. Můžete odsud vyrazit na výlet na Balkán ale i na jih Evropy a samotnou zemi můžete procestovat třeba i na kole. Zvládnete to tu i když nemáte moc našetřeno – nové stipendium vám při troše snahy a štěstí pokryje až 80 % nákladů. Další nabídka v našem katalogu, která se těžko odmítá.

University of Regensburg

Německo

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

University of Jyväskylä

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

University of Helsinki

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

University of Limerick

Irsko

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje – má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město Limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost i těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

University College Dublin

Irsko

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově. Má své vlastní tradice a klasický studentský život, který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů. Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních gaelských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

Universidad de Granada

Španělsko

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.