Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
104606872_146677953680233_79221152351324
foto: Lenka Játiová
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF (katedra psychologie, ústav germánských studií, ústav východoevropských studií), ,FSV, FTVS, MFF a PedF. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita Jyväskylä (nebo také JYU, pokud se chcete vyhnout tomu obtížně vyslovitelnému slovíčku) je skutečně pozoruhodnou institucí. Zaujme nejen skutečně skvělými recenzemi od vyjíždějících studentů, ale také poklidnou atmosférou ryze studentského města, citlivým zasazením kampusů do okolní přírody a světově významným designem svých prostor.

 

JYU píše svou historii už od roku 1863 kdy se zde pro skupinku pouhých 43 studentů otevřel seminář pro učitele finštiny, vysoká škola tu byla oficiálně založena roku 1934 a dlouhou dobu, konkrétně až do roku 1958, byla zaměřena pouze na pedagogiku, má tedy v této oblasti opravdu bohatou tradici. Nese rozhodně svůj nemalý podíl na vývoji a neustálém zdokonalování finského školského systému, který bývá často označován ze nejlepší na světě. Pokud studujete Pedagogickou fakultu nebo Fakultu tělesné výchovy a sportu, je to pravděpodobně jedno z nejzajímavějších míst, kam vyrazit na Erasmus.

 

V polovině 20. století se univerzita začala rozrůstat i o další fakulty, a tak dnes ráda přivítá i studenty z mnoha dalších odvětví – můžete studovat celkem na šesti fakultách:

 

Fakultě pedagogiky a psychologie,

Fakultě humanitních a společenských věd,

Fakultě informatiky a technologie,

Fakultě matematiky a přírodních věd,

Fakultě sportu a zdravotních věd,

a na univerzitní škole bussinesu a ekonomiky.

 

Kampus Seminaarinmäki (seminar hill) bývá označován za nejkrásnější univerzitní kampus ve Finsku. Jeho autorem je proslulý finský architekt Alvar Aalto, který svým příznačným způsobem zakomponoval celý kampus citlivě do okolní přírody. Styl budov je inspirován kampusy amerických univerzit. Studenti tu tak denně užívají velmi významnou architektonickou památku, která je ve Finsku na seznamu chráněných budov. Mnoho staveb v areálu je však novějšího data – nejmladší budovu z roku 2015 aktuálně obývá fakulta psychologie a pedagogiky JYU.

Univerzita má kromě hlavního kampusu také dva další kampusy Mattilanniemi a Ylistönrinne, které leží na opačných březích jezera Jyväsjärvi a spojuje je nádherný most. Mezi jednotlivými kampusy můžete přejít snadno a rychle pěšky nebo využít oblíbený dopravní prostředek v Jyväskylä – bicykl. Přestože má univerzita oproti UK třikrát méně studentů, díky koncentrovaným kampusům a studentským vesničkám se tu budete cítit neustále obklopeni svými vrstevníky.

1.png

Seznamte se s univerzitou v krátkém videu

zdroj: University of Helsinki

Univerzita a YouTube

Univerzita v Jyväskylä má kanál v angličtině, který si rozhodně stojí za to prohlédnoutDoporučujeme ale mrknout také na vlogující zahraniční studentku JYU která vystupuje pod přezdívkou hazalophyV jejích videích najdete spoustu záběrů univerzity, kolejí, města i výletů a samozřejmě i nějaké ty tipy a doporučení.  O studentském životě ve Finsku - cenách, možnostech ubytování a dalších užitečných věcech vás poučí OliverR, jehož kanál se přímo zaměřuje na praktické tipy a obsahuje i četné odkazy na další zdroje informací

Bez názvu.png
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je univerzita v Jyväskylä

University of Jyväskylä byla tou nejlepší volbou. Škola disponuje perfektně vybavenými učebnami, v průběhu studia jsem také měla možnost absolvovat několik praxí v institucích (mateřské školy), se kterými univerzita spolupracuje. Praxe člověka naučí nejvíce, proto oceňuji že i nám (erasmákům), dali příležitost nahlédnout do míst, kde rozdíly vidíme nejvíce (porovnání české a finské mateřské školy). Každá budova školy nabízí jídelnu, kde vaří opravdu výborně za velmi dobré ceny, moc doporučuji! Knihovna byla další perfektní místo, nejen že byla esteticky příjemná, ale nabízela i velké množství odborných titulů. Co se týče města Jyväskylä, tak je naprosto perfektní. Jezera, lesy, cyklostezky, sjezdovka, pěkné centrum (obchody, restaurace, bary), nemám absolutně co vytknout.

Přístup ke studentům ve Finsku byl velmi vstřícný a otevřený. Učitelé se hodně zajímali o náš vlastní názor, chtěli abychom argumentovali, abychom se dělili o své zkušenosti. Výuka je hodně založená na diskuzích, což mi v u nás někdy poměrně chybí. Vybavení školy bylo naprosto perfektní! Třídy nabízely moderní technologie, učebny týkající se výtvarné nebo hudební výchovy nabízely velké množství didaktických pomůcek. Ovšem nejvíce mě překvapila sauna, která se nacházela v budově školy a byla zdarma pro všechny studenty! Když jsem měla například mezi přednáškami hodinovou pauzu, byla sauna jasnou volbou!

Ve Finsku je výuka o něco více vedena prakticky, vyučující mají o něco přátelštější a míň akademický přístup. Vybavení školy, menzy apod. za mě ve Finsku na daleko vyšší úrovni.

Univerzitní kampus byl moc hezký, povětšinou cihlové budovy, vzhled něco jako Anglie. Jyvaskyla je univerzitní město, takže budovy byly různě ve městě. Na univerzitě jsem studovala psychologii, bylo tam spoustu předmětů orientovaných na psychologii sportu a přišlo mi, že tak nějak sportovní byl celý duch té univerzity. Byla tam velká sportovní fakulta, spoustu možností, kam tam chodit – lekce, skupinové sporty apod. se super zázemím. pro sportovce fakt ráj. Musím říct, že se o mě i škola jako o zahraničního studenta velmi dobře postarala, k dispozici byla pověřená osoba, která nám pomáhala na univerzitě (člověk ze studijního), ale každý jsme dostali ještě i svého buddyho z řad studentů, takže tohle bylo hodně dobře podchycené. Jediná věc, se kterou jsem bojovala bylo to, že se nevypsaly nějaké předměty které měly a řešila jsem počáteční problémy s plánem předmětů, který jsem uvedla na domácí univerzitě. Nepřirozené taky pro mě trochu bylo to, že každý předmět začínal jinak v průběhu semestru a taky se v jiný čas na něj student musel zapsat, takže to je potřeba ohlídat.

Linda
Kateřina
další recenze

Vybavení fakulty bylo naprosto perfektní, měla jsem přístup do laboratoří pohybu a sami jsme v rámci studia na sobě prováděli různé pohybové testy, například stress test na ergometru ve třídě, venku (v prosinci kdy bylo - 10 a silně sněžilo) a v sauně (už jenom představa šlapat na kole v sauně je vyčerpávající), a takových to možností jsme měli spousty. To, co nám nabídla škola jako studentům se nedá srovnat se studiem v ČR. Přístup učitelů byl velmi milý, všichni jsou hodně přátelští a snaží se pomoct.

Z