foto: UCD
Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
zdroj: Instagram university of Helsinki

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: 1.LF, ETF, FaF, FSV, HTF, PedF (katedra biologie a environmentálních studií, katedra preprimární a primární pedagogiky), PřF (ústav hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky, katedra zoologie, katedra analytické chemie, katedra fyzické geografie a geoekologie) FF (katedra estetiky, ústav bohemistických studií, ústav germánských studií). Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita v Helsinkách vlastně původně vůbec nebyla finská ani nestála v Helsinkách. Její předchůdkyně byla totiž založena ještě za dob švédské nadvlády ve 180 km vzdáleném městě Turku coby Královská akademie v Åbo. Po tzv. finské válce převzalo kontrolu nad Finskem carské Rusko a akademii povýšilo dokonce na Císařskou. Ale teprve požár v roce 1827 přiměl přesunout všechnu samosprávu a s ním i univerzitu do nového hlavního města. Své

nynější jméno i nezávislost získala Univerzita v Helsinkách spolu s celou zemí až roku 1917.

Dnes je univerzita členěna na 11 fakult, které nabízejí řadu programů v angličtině, zejména pro magisterské studenty. Škola klade na studenta značné nároky, avšak díky orientací školy na praxi a modernímu způsobu výuky si můžete být jistí, že se zde opravdu hodně naučíte. Studentům poskytuje špičkové zázemí a klade si za cíl přispívat k řešení globálních problémů.

poznejte univerzitu virtuálně:

zdroj: University of Helsinki

Univerzita na YouTube

Univerzita v Helsinkách má opravdu skvělý YouTube kanál, kde najdete přes 800 videí, které představují univerzitu i její pedagogy, zahraniční studenty, výzkumníky i Finsko jako zemi. Pokud vám univerzita padla do oka, seznamte se s ní lépe z pohodlí domova (nebo smartphonu:).  

Bez názvu.png

Jaká je univerzita v Helsinkách?

V Helsinkách jsem studovala chemii na University of Helsinki. Všechny zkoušky jsou písemné, takže není třeba se bát ústního vyjadřování se v angličtině. Předměty jsou tam zpravidla ohodnoceny více kredity, než u nás, stačí proto splnit jen několik předmětů za semestr. Akademický rok je rozdělen do 4 period po 6 týdnech, 2 periody odpovídají našemu semestru. Zkoušky jsou zpravidla vždy jeden týden, který následuje po každé periodě. Co jsem považovala ze velké plus je fakt, že zkouškový týden druhé periody končí před Vánocemi, vánoční prázdniny tedy člověk nestráví učením, což je velmi příjemné. Akademický rok ale začíná už začátkem září.

 

Univerzita v Helsinkách, byla velmi moderní. Na první pohled upoutala svou prosklenou budovou chemických laboratoří. Profesoři, kteří nás učili, byli všichni vstřícní a velmi ochotní. Jako výměnní studenti jsme žádné úlevy neměli, jediné, s čím nám vyučující vyšli vstříc, bylo dřívější skládání zkoušek v případě, kdy už jsme se měli vracet zpátky domů. 

Finsko jsem si vybrala právě pro svou výbornou pověst v oblasti vzdělávání. Se stylem v ČR se nedá moc srovnat. Vyučující nemají potřebu si hrát na tituly, nepotřebují si mezi studenty na nic hrát nebo nic si dokazovat. Výuka probíhá nejčastěji tak, že si předem studenti doma nastudují (průměrně 20-40 stran na každou lekci) předepsanou literaturu, a na hodině pak o problematice hlouběji diskutují, učitel případně objasní případné nejasnosti. V některých hodinách byly naprosto běžné diskuze v malých skupinách, a po nějakém čase jeden zástupce skupiny přednesl to, k čemu se skupina během diskuze dobrala. Testování je také jinou formou než u nás, o ústním zkoušení tu snad nikdo neslyšel. Nejčastěji jsem se setkala s písemnou zkouškou složenou na dvě části – nejprve napsat krátkou esej, a pak vypracovat klauzuru. Některé zkoušky byly formou open book (možnost využít ke zkoušce všemožné materiály), některé formou close book (piš jen, co víš). Rozhodně mohu finský systém doporučit, ale musím varovat, že jakmile ho zkusíte, budete roztrpčeni nad tím, jak se učí u nás (to se mi stále nepodařilo překonat). 

Zuzana
Eliška

Předměty probíhají většinou jen v 1 periodě a jsou tedy častěji (např. 2-3x týdně), ale po kratší dobu (4-6 týdnů). V polovině ledna už začíná nový semestr, který (i se zkouškami) trvá do konce května.

University of Helsinki má skvělé prostory pro učení, vlastní novou knihovnu. Učí zde přední experti na mezinárodní právo (Johannes Klabbers) i doktorandi, kteří absolvovali proslulou Harvard Law School. Škola zároveň klade velký důraz na mentální zdraví studentů a nabízí spoustu různých eventů a událostí v angličtině, kterých se může kterýkoliv erasmák zúčastnit.

Václav

Celkově bylo všechno strašně super, vybavení, zázemí, kolektiv i možnosti co dělat. Škoda akorát, že pro studenta ze střední vrstvy je tam trochu draho a spoustu věcí si musí odpustit Přístup ke studentům mi tam přišel lepší, studenti byli hrozně nadšení do všeho. Asi se tam víc klade důraz na samostatnou práci, profesoři se nás dost ptali a aktivně nás zapojovali. 

Lucie 
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O HELSINKÁCH

Helsinky jsou sice hlavním městem Finska, mají však pouze 650 000 obyvatel, což přesto tvoří více něž desetinu Finské populace. V okolí města navíc žije další cca 1 milion Finů, Helsinky jsou tedy opravdovým centrem státu. Podle řady kritérií je to jedno z nejlepších měst na světě. Honosí se například titulem „Most honest city“ od Reader's Digestu, který v šestnácti evropských městech prováděl experiment, v rámci kterého nechal na veřejných místech celkem 12 peněženek a čekal, kolik z nich se majitelům vrátí. V Helsinkách to bylo nejvíce – celkem 11 (v Praze bohužel jen 3). 

Město omývá Baltské moře a leží z části na ostrůvcích. Najdete tu množství klidných zákoutí k relaxaci a spoustu přírody. Rušné velkoměsto nečekejte – pokud vás láká ruch a noční život, vyplatí se jiné destinace, pro milovníky ticha, přírody, sportu nebo designu jsou však Helsinky rájem.

Nejčastějším dopravním prostředkem je kolo, které si můžete zapůjčit v bikesharových aplikacích, nebo si pořídit své vlastní, třeba na populárních bleších trzích, díky čemuž ušetříte a budete se chovat ekologicky – to

4.png

je něco, na čem si město opravdu zakládá. Pokud cyklistice neholdujete, na spoustu míst se lze dopravit i pěšky. Funguje také klasická MHD, kterou si studenti velice pochvalují a není pro ně ani přehnaně drahá – vychází asi na 130 € za semestr – a je obecně považovaná za kvalitní a spolehlivou.

Oproti jiným městům jsou Helsinky o trochu dražší, a to i co se týká ubytování. To může spolknout většinu stipendia, nebo třeba jen jeho polovinu, záleží, jakou z variant bydlení zvolíte. Určitě se vyplatí stravování v místních menzách, kde za 3 eura pořídíte hlavní jídlo, nápoj i salát. Menza servíruje i večeře a je k dispozici i o víkendu. 

Město potěší milovníky umění a designu – je tu řada zajímavých muzeí a staveb, mezi jinými třeba kostel vytesaný ve skále či kaple zhotovená z nádherného ohýbaného dřeva. Město má také moderní zázemí pro koncerty či sport a určitě alespoň v teplejších měsících potěší běžce. 

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O Helsinkách

Velmi klidné, tiché, čisté, výborně organizované, bez náporu turistů. Příroda a parky jsou na každém rohu, ráj pro běžce. Občanská vybavenost výjimečná, knihovny i kavárny jsou boží. Avšak v neděli je nadlidský úkol najít kavárnu s otevírací dobou déle jak do šesti. Já jsem si zamilovala kavárnu Regatta (typická severská červená budka), procházky kolem pobřeží a v central parku, a hlavně obdivování místní architektury. Historické centrum Helsinek bylo postaveno dle Petrohradského stylu (takže klasicistní paláce, samozřejmě ve zmenšeném měřítku), dále tu máme z 19. století dochované krásné domy ve stylu secese, a samozřejmě tu můžeme najít v hojném množství současnou minimalistickou architekturu, typickou pro celou skandinávii (zejména budovy slavného architekta Alvara Aalta). Dále je parádní pevnost Suomenlinna, ostrov kousek od Helsinek, jezdí tam několikrát denně trajekt. Helsinki doporučuji spíše klidným lidem, kteří ocení samotu a nádhernou přírodu. Musím však upozornit, že Finsko je strašná placka, nikde žádný kopec. Takže pro horaly spíš doporučuji Norsko.

Helsinky jsou krásné město, které je téměř celé jako placka. Velmi dobře se tu jezdí na kole a k tomu slouží i levný systém městských kol (30 EUR/sezónu). Systém MHD je však také dobře promyšlen. Pokud je hezké počasí, doporučuji vyrazit na Suomenlinnu, tedy bývalou námořní pevnost, na kterou každou cca půlhodinku vyráží z centra města trajekt (pokud máte lístek na MHD, je pro vás zadarmo). V létě se tady dá jen tak sedět na trávě a odpočívat, trávit čas s kamarády nebo si číst knížku. Helsinky také mají plno muzeí, která jsou poměrně drahá. Téměř každé muzeum ale je jednou za čas zdarma (nejvíc z nich 1. pátek v měsíci), což vždy najdete na webových stránkách daného muzea. Případně existuje i webová stránka Helsinek, kde máte jednotlivá muzea rozdělena podle toho, kdy jsou zdarma.

Václav
Eliška

naše postřehy z Helsinek

Helsinky jsou místem pro klidné povahy a romantiky. Nikdo vám tu nebude narušovat osobní prostor – místní se k vám sice nepřiblíží na více jak dva metry, na jejich vřelost a nápomocnost při jakékoli nesnázi ale nemá osobní odstup žádný vliv. Poznejte malebná zákoutí u jezera, pozorujte západy slunce, které kreslí v mracích rudé záblesky a využijte možnosti vyrazit až za polární kruh a vidět polární záři. 

Helsinská univerzita praktikuje jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě. 

 

Naučíte kriticky myslet, spolupracovat a užívat si vzájemný respekt učitelů a studentů na akademické půdě. Ať už sem přijedete strávit pohádkovou zimu, nebo zelenající se mírné léto, užijete si tu dozajista báječný Erasmus. Vyzkoušíte si trochu jiný vzdělávací systém a zažijete trochu – tak akorát – odlišnou kulturu. Možná se tu naučíte i drobet složité a „legrační“ finštiny, s angličtinou ale vyjdete kdekoli – Finové jsou v ní opravdu dobří. Tak vzhůru do Helsinek! 

3.png
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O bydlení

Bydlela jsem ve studentském bytě poskytovaném organizací HOAS. Jsou to byty určené na míru Erasmus studentům. Každý má svůj malý pokoj, kuchyň a koupelna jsou sdílené. Je možno mít také vlastní studio. Byt, který mi nabídli, tedy sama jsem si nemohla vybrat, byl jednu vlakovou zastávku od centra, tedy velmi blízko. Spolužáci, kteří bydleli na klasických kolejích, bydleli značně dál od centra. Platila jsem také méně než ti, co bydleli na kolejích. Do školy jsem to měla 15 min autobusem nebo 25 min pěšky. Na bytě nás bylo 6, všechno dívky z různých koutů světa. Byty byly skoro nové, vše čisté, určitě doporučuji. Nic bych na tom neměnila, kdybych jela znova.

Zuzana

Samostatný pokoj ve sdíleném bytě. Pokoj byl nevybavený, proto mě stál “jen” 250 €/ měsíc. Postel a stolek jsem si musela koupit. Doporučuji bazar Fida. Můj byt byl v lokalitě pár km od školy na opravdu pěkným místě od agentury HOAS. Ulice Linnoituksentie, doporučuji. Jiná agentura nabízí koleje víc v centru, ale za víc jak 500€/měsíc.

Lucie

Požádal jsem o kolej již při vyplňování přihlášky v březnu (jel jsem do Helsinek v srpnu), ale dlouhou dobu mi nic nenabídli a nakonec mě odmítli. Posléze mi na přelomu července a srpna (cca 4 týdny před tím, než jsem letěl) nakonec nabídli kolej, kterou jsem vzal. Bydlel jsem dál od centra (Pihlajamäki), ale zato jsem měl podstatně nižší cenu než ti, co bydleli v centru (414 EUR/měsíc). Zároveň jsem si užíval vybavený pokoj, přičemž jsem měl pro sebe celý velký pokoj i se soukromou koupelnou. Na patře byla velká společná kuchyň pro 9 lidí. Vybavení bylo nové, všechno bylo čisté a hezké. Rozhodně si doporučuji požádat o kolej, i když vám to bude připadat drahé, nic levnějšího ve Finsku nenajdete (a v různých FB skupinách pozor na podvody, jsou tam velmi časté).

Václav

KAM DÁL?

International Exchange Services

P.O. 53, 00014 

University of Helsinki

 

Tel: +358 2941 22401
E-mail: studentexchange@helsinki.fi

FB: https://www.facebook.com/internacionalugr

Instagram: https://www.instagram.com/studyingabroad_UH/

Blog: https://blogs.helsinki.fi/welcometouh/

 

Univerizta na sociálních sítích

  • YouTube - Black Circle
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

ZAUJALo TĚ  FINSKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Finsko

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

31 200

6

107

1640

Euro

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

Univerzita v Padově

Itálie

Padova je královstvím studentů už téměř 800 let a slibuje skvělý Erasmus v krásném a historickém italském městě, bez ruchu a přeplněnosti velkoměst, zato se skvělým zázemím a polohou, která přímo vybízí k poznávání severní Itálie. Vlak vás odsud během chvíle doveze na slunné venetské pláže i do významných kulturních center jako je Bologna, Verona, Ravena nebo Miláno. Bez bicyklu se tu rozhodně neobejdete. Sama univerzita je klenotem města. Působil zde „otec vědy“ Galileo Galilei i svůjdiplom tu také obdržela vůbec první vysokoškolsky vzdělaná žena - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

University of Hamburg

Německo

Univerzita v Hamburku nabízí krásný samostatný kampus, díky kterému si můžete zvolit předměty z více fakult a pak jednoduše přecházet mezi budovami. Studenti tu navíc mají k dispozici mnoho prostoru i pro mimoškolní aktivity – v rámci kampusu najdete kluby, studovny nebo i opravnu kol a studentské spolky pořádají mnoho zajímavých akcí. Samozřejmostí pro Německo je skvělá menza s chutným a cenově dostupným jídlem. Město Hamburk obrdželo od našich studentů výhradně pozitivní recenze – je to sice bohaté a tudíž na živobytí dražší město, zároveň však nabízí od každého něco – najdete tu cenné historické památky, rušné čtvrti s nočním životem, spoustu městské zeleně, výjimečnou kuchyni a samozřejmě také moře. Jelikož v Hamburku sídlí celkem 19 vysokoškolských institucí, není tu o studenty rozhodně nouze. Zkrátka skvělý mix toho nejlepšího, co můžete od Erasmu čekat.

University of Helsinki

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

University of Limerick

Irsko

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje – má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město Limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost i těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

University College Dublin

Irsko

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově. Má své vlastní tradice a klasický studentský život, který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů. Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních gaelských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

Universidad de Granada

Španělsko

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.

Univerzita v Montpellier

Francie

Jihofrancouzská univerzita, která už osm století hýbe svým nádherným městem. Místo, kde kralují studenti. Kde vás křivolaké středověké uličky odvedou na moderní široké bulváry. Ale také cenově dostupný Erasmus ve Francii. Místo, kde (dost pravděpodobně) vyjdete se stipendiem, kde se naučíte jazyk – jednoduše z potřeby komunikovat, protože s angličtinou tu většinou nevyjede. Kde nebudete bojovat o životní prostor se statisíci turistů, ale přesto vás město okouzlí svým šarmem a architekturou. Kde je klid, ale ne nuda. To všechno je Montpellier.

Aristotle University of Thessaloniki

Řecko

Zažijte svůj Erasmus v „kolébce civilizace“, s horami na jedné straně, slunečným pobřežím na straně druhé, ve druhém největším městě Řecka, které v sobě elegantně spojuje starověkou historií s moderním duchem a bylo odpradávna na pomezí západní a východní kultury. Aristotelova univerzita v Soluni nabídne příležitost užít si studijní pobyt v atraktivní destinaci za rozumné peníze.

Dresden University of Technology

Německo

Technická univerzita v Drážďanech je špičkovou institucí nejen v Německu, ale i v rámci celé Evropy. Nenechte se zmást jejím názvem – nabízí totiž i řadu humanitních oborů, které přivítají cestovatele například z FHS, FSV, FF, KTF nebo PedF. Škola vyniká svými spolky a organizovanou vzájemnou pomocí mezi studenty. Pohodlný kampus slibuje všechny důležité budovy jsou v docházkové vzdálenosti – prohlédněte si jej ve videu. Podobně jako Vídeň jsou i Drážďany vhodné pro cestovatele-začátečníky, protože slibují možnost často se vracet domů (z Prahy jste tu za dvě hodiny). Drážďany jsou navíc moderním a poklidným městem, které se dost podobá Praze.

National University of Ireland Galway

Irsko

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii. V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní na workshopech a přednáškách se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů. Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad.

Trinity College

Irsko

Trinity je nejstarší dodnes fungující irskou univerzitou. Má pověst nejprestižnější univerzity v Irsku, kterou dokládá i hodnocení QS. Její nádherný historický kampus je většinou plný turistů, kteří si jdou prohlédnout veřejně dostupnou, úchvatnou historickou knihovnu a především sál, kde Trinity opatruje jeden z nejcennějších středověkých rukopisů světa – Book of Kells. Univerzita si své studenty přísně vybírá, to se ale erasmáků samozřejmě tolik netýká, můžete tak studovat na stejném místě jako Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker nebo obě irské exprezidentky.

Dublin City University

Irsko

Ve čtveřici Dublinských univerzit nesmí chybět DCU, zdaleka nejmladší a také nejmenší Dublinská univerzita, která má ale hodně co nabídnout – patří mezi horní 4% světových univerzit a má své místo také v prestižním žebříčku 50 univerzit pod 50 let od QS. Najdete tu špičkové laboratoře, kvalitní a moderní přednáškové místnosti, sportovní centrum s fitness a plaveckým bazénem, bary, kavárny i studentské ubytování, takže kampus nemusíte vůbec opouštět, všechno máte na dosah ruky. Byla by to ale škoda, protože jen deset minut jízdy MHD odsud čeká tepající srdce Dublinu. Zapojte se do jednoho z více než stovky studentských spolků, naučte se gaeligue či jógu, zapojte se do dramaťáku, nebo sbírejte zkušenosti v místním rádiu.

Universität Wien

Rakousko

Vídeň zaujímá v našich dějinách výjimečné místo. Je to nádherné město, ze kterého na vás stále dýchá atmosféra starého mocnářství. Jak trefně poznamenává Katka Krejčová, je to ideální město i pro začínající dobrodruhy. Kdykoli lze sednout na vlak a vypravit se domů za rodinou, přáteli, láskou…, zároveň je to ale už trochu jiná kultura, kterou můžete poznávat. Víděňská univerzita prestižní. Je to nejstarší univerzita německy mluvícího světa, má 15 laureátů Nobelovy ceny a studentskou populaci čítající skoro sto tisíc lidí. I přes vysoké školné se sem stahují studenti z celého světa. A vy to máte na semestr (nebo dva) dokonce zadarmo. Navíc s kapesným, které se od září zvedá na 519 euro. Přidejte do svého dilematu další skvělou položku!

University of Regensburg

Německo

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

University of Jyväskylä

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

Free University of Berlin

Německo

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

University College Cork

Irsko

Cork je malé historické městečko na jihu Irska se spoustou památek a poklidným životem. Místní univerzita byla založena už v roce 1849 a z doby svého založení si uchovala nádherné historické jádro svého kampusu. Další rozvoj v druhé polovině 20. století přinesl také výstavbu nezbytných moderních budov a laboratoří, které se Corku opravdu povedly. Dnes tu studuje a žije na 21 000 studentů. Bohatý studentský život zajišťují desítky studentských spolků a sportovních klubů, jejichž činnosti si škola velmi cení. Prožijete tady klidný Erasmus na pravé univerzitě anglosaského světa.

Maynooth University

Irsko

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.

University of Glasgow

Skotsko

Glasgow se pyšní čtvrtou nejstarší univerzitou v Británii která navíc patří mezi deset nejlépe hodnocených škol v zemi. Její kampus z 19. století na vás dýchne atmosférou knih o Harrym Potterovi, jen dejte pozor na trávník - pokud se ho dotknete jen špičkou prstu, neuděláte státnice! Glasgowská univerzita „odchovala“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu :). Město je to tak akorát velké, abyste se tu nenudili ale zároveň nebyli unavení z jeho věčného ruchu. Skotsko je navíc zemí, kterou je velmi snadné si zamilovat. I přes dešťové mraky a lezavé vlhko je vás zahřeje dobrácká povaha Skotů a jejich laskavý přístup k cizincům.