foto: UCD
Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
100806958_138535271161168_13537179430236
zdroj: Instagram university of Helsinki

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: 1.LF, ETF, FaF, FSV, HTF, PedF (katedra biologie a environmentálních studií, katedra preprimární a primární pedagogiky), PřF (ústav hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky, katedra zoologie, katedra analytické chemie, katedra fyzické geografie a geoekologie) FF (katedra estetiky, ústav bohemistických studií, ústav germánských studií). Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita v Helsinkách vlastně původně vůbec nebyla finská ani nestála v Helsinkách. Její předchůdkyně byla totiž založena ještě za dob švédské nadvlády ve 180 km vzdáleném městě Turku coby Královská akademie v Åbo. Po tzv. finské válce převzalo kontrolu nad Finskem carské Rusko a akademii povýšilo dokonce na Císařskou. Ale teprve požár v roce 1827 přiměl přesunout všechnu samosprávu a s ním i univerzitu do nového hlavního města. Své

nynější jméno i nezávislost získala Univerzita v Helsinkách spolu s celou zemí až roku 1917.

Dnes je univerzita členěna na 11 fakult, které nabízejí řadu programů v angličtině, zejména pro magisterské studenty. Škola klade na studenta značné nároky, avšak díky orientací školy na praxi a modernímu způsobu výuky si můžete být jistí, že se zde opravdu hodně naučíte. Studentům poskytuje špičkové zázemí a klade si za cíl přispívat k řešení globálních problémů.

1.png

Poznejte univerzitu virtuálně

zdroj: University of Helsinki

Univerzita na YouTube

Univerzita v Helsinkách má opravdu skvělý YouTube kanál, kde najdete přes 800 videí, které představují univerzitu i její pedagogy, zahraniční studenty, výzkumníky i Finsko jako zemi. Pokud vám univerzita padla do oka, seznamte se s ní lépe z pohodlí domova (nebo smartphonu:).  

Bez názvu.png

Jaká je univerzita v Helsinkách?

V Helsinkách jsem studovala chemii na University of Helsinki. Všechny zkoušky jsou písemné, takže není třeba se bát ústního vyjadřování se v angličtině. Předměty jsou tam zpravidla ohodnoceny více kredity, než u nás, stačí proto splnit jen několik předmětů za semestr. Akademický rok je rozdělen do 4 period po 6 týdnech, 2 periody odpovídají našemu semestru. Zkoušky jsou zpravidla vždy jeden týden, který následuje po každé periodě. Co jsem považovala ze velké plus je fakt, že zkouškový týden druhé periody končí před Vánocemi, vánoční prázdniny tedy člověk nestráví učením, což je velmi příjemné. Akademický rok ale začíná už začátkem září.

 

Univerzita v Helsinkách, byla velmi moderní. Na první pohled upoutala svou prosklenou budovou chemických laboratoří. Profesoři, kteří nás učili, byli všichni vstřícní a velmi ochotní. Jako výměnní studenti jsme žádné úlevy neměli, jediné, s čím nám vyučující vyšli vstříc, bylo dřívější skládání zkoušek v případě, kdy už jsme se měli vracet zpátky domů. 

Zuzana

Finsko jsem si vybrala právě pro svou výbornou pověst v oblasti vzdělávání. Se stylem v ČR se nedá moc srovnat. Vyučující nemají potřebu si hrát na tituly, nepotřebují si mezi studenty na nic hrát nebo nic si dokazovat. Výuka probíhá nejčastěji tak, že si předem studenti doma nastudují (průměrně 20-40 stran na každou lekci) předepsanou literaturu, a na hodině pak o problematice hlouběji diskutují, učitel případně objasní případné nejasnosti. V některých hodinách byly naprosto běžné diskuze v malých skupinách, a po nějakém čase jeden zástupce skupiny přednesl to, k čemu se skupina během diskuze dobrala. Testování je také jinou formou než u nás, o ústním zkoušení tu snad nikdo neslyšel. Nejčastěji jsem se setkala s písemnou zkouškou složenou na dvě části – nejprve napsat krátkou esej, a pak vypracovat klauzuru. Některé zkoušky byly formou open book (možnost využít ke zkoušce všemožné materiály), některé formou close book (piš jen, co víš). Rozhodně mohu finský systém doporučit, ale musím varovat, že jakmile ho zkusíte, budete roztrpčeni nad tím, jak se učí u nás (to se mi stále nepodařilo překonat). 

Eliška

Předměty probíhají většinou jen v 1 periodě a jsou tedy častěji (např. 2-3x týdně), ale po kratší dobu (4-6 týdnů). V polovině ledna už začíná nový semestr, který (i se zkouškami) trvá do konce května.

University of Helsinki má skvělé prostory pro učení, vlastní novou knihovnu. Učí zde přední experti na mezinárodní právo (Johannes Klabbers) i doktorandi, kteří absolvovali proslulou Harvard Law School. Škola zároveň klade velký důraz na mentální zdraví studentů a nabízí spoustu různých eventů a událostí v angličtině, kterých se může kterýkoliv erasmák zúčastnit.