top of page
foto: UCD
Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
100806958_138535271161168_13537179430236
zdroj: Instagram university of Helsinki

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: 1.LF, ETF, FaF, FSV, HTF, PedF (katedra biologie a environmentálních studií, katedra preprimární a primární pedagogiky), PřF (ústav hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky, katedra zoologie, katedra analytické chemie, katedra fyzické geografie a geoekologie) FF (katedra estetiky, ústav bohemistických studií, ústav germánských studií). Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita v Helsinkách vlastně původně vůbec nebyla finská ani nestála v Helsinkách. Její předchůdkyně byla totiž založena ještě za dob švédské nadvlády ve 180 km vzdáleném městě Turku coby Královská akademie v Åbo. Po tzv. finské válce převzalo kontrolu nad Finskem carské Rusko a akademii povýšilo dokonce na Císařskou. Ale teprve požár v roce 1827 přiměl přesunout všechnu samosprávu a s ním i univerzitu do nového hlavního města. Své

nynější jméno i nezávislost získala Univerzita v Helsinkách spolu s celou zemí až roku 1917.

Dnes je univerzita členěna na 11 fakult, které nabízejí řadu programů v angličtině, zejména pro magisterské studenty. Škola klade na studenta značné nároky, avšak díky orientací školy na praxi a modernímu způsobu výuky si můžete být jistí, že se zde opravdu hodně naučíte. Studentům poskytuje špičkové zázemí a klade si za cíl přispívat k řešení globálních problémů.

1.png

Poznejte univerzitu virtuálně

zdroj: University of Helsinki

Univerzita na YouTube

Univerzita v Helsinkách má opravdu skvělý YouTube kanál, kde najdete přes 800 videí, které představují univerzitu i její pedagogy, zahraniční studenty, výzkumníky i Finsko jako zemi. Pokud vám univerzita padla do oka, seznamte se s ní lépe z pohodlí domova (nebo smartphonu:).  

Bez názvu.png

Jaká je univerzita v Helsinkách?

V Helsinkách jsem studovala chemii na University of Helsinki. Všechny zkoušky jsou písemné, takže není třeba se bát ústního vyjadřování se v angličtině. Předměty jsou tam zpravidla ohodnoceny více kredity, než u nás, stačí proto splnit jen několik předmětů za semestr. Akademický rok je rozdělen do 4 period po 6 týdnech, 2 periody odpovídají našemu semestru. Zkoušky jsou zpravidla vždy jeden týden, který následuje po každé periodě. Co jsem považovala ze velké plus je fakt, že zkouškový týden druhé periody končí před Vánocemi, vánoční prázdniny tedy člověk nestráví učením, což je velmi příjemné. Akademický rok ale začíná už začátkem září.

 

Univerzita v Helsinkách, byla velmi moderní. Na první pohled upoutala svou prosklenou budovou chemických laboratoří. Profesoři, kteří nás učili, byli všichni vstřícní a velmi ochotní. Jako výměnní studenti jsme žádné úlevy neměli, jediné, s čím nám vyučující vyšli vstříc, bylo dřívější skládání zkoušek v případě, kdy už jsme se měli vracet zpátky domů. 

Zuzana

Finsko jsem si vybrala právě pro svou výbornou pověst v oblasti vzdělávání. Se stylem v ČR se nedá moc srovnat. Vyučující nemají potřebu si hrát na tituly, nepotřebují si mezi studenty na nic hrát nebo nic si dokazovat. Výuka probíhá nejčastěji tak, že si předem studenti doma nastudují (průměrně 20-40 stran na každou lekci) předepsanou literaturu, a na hodině pak o problematice hlouběji diskutují, učitel případně objasní případné nejasnosti. V některých hodinách byly naprosto běžné diskuze v malých skupinách, a po nějakém čase jeden zástupce skupiny přednesl to, k čemu se skupina během diskuze dobrala. Testování je také jinou formou než u nás, o ústním zkoušení tu snad nikdo neslyšel. Nejčastěji jsem se setkala s písemnou zkouškou složenou na dvě části – nejprve napsat krátkou esej, a pak vypracovat klauzuru. Některé zkoušky byly formou open book (možnost využít ke zkoušce všemožné materiály), některé formou close book (piš jen, co víš). Rozhodně mohu finský systém doporučit, ale musím varovat, že jakmile ho zkusíte, budete roztrpčeni nad tím, jak se učí u nás (to se mi stále nepodařilo překonat). 

Eliška

Předměty probíhají většinou jen v 1 periodě a jsou tedy častěji (např. 2-3x týdně), ale po kratší dobu (4-6 týdnů). V polovině ledna už začíná nový semestr, který (i se zkouškami) trvá do konce května.

University of Helsinki má skvělé prostory pro učení, vlastní novou knihovnu. Učí zde přední experti na mezinárodní právo (Johannes Klabbers) i doktorandi, kteří absolvovali proslulou Harvard Law School. Škola zároveň klade velký důraz na mentální zdraví studentů a nabízí spoustu různých eventů a událostí v angličtině, kterých se může kterýkoliv erasmák zúčastnit.

Václav
20.png

Celkově bylo všechno strašně super, vybavení, zázemí, kolektiv i možnosti co dělat. Škoda akorát, že pro studenta ze střední vrstvy je tam trochu draho a spoustu věcí si musí odpustit. Přístup ke studentům mi tam přišel lepší, studenti byli hrozně nadšení do všeho. Asi se tam víc klade důraz na samostatnou práci, profesoři se nás dost ptali a aktivně nás zapojovali. 

Lucie 
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O HELSINKÁCH

Helsinky jsou sice hlavním městem Finska, mají však pouze 650 000 obyvatel, což přesto tvoří více něž desetinu Finské populace. V okolí města navíc žije další cca 1 milion Finů, Helsinky jsou tedy opravdovým centrem státu. Podle řady kritérií je to jedno z nejlepších měst na světě. Honosí se například titulem „Most honest city“ od Reader's Digestu, který v šestnácti evropských městech prováděl experiment, v rámci kterého nechal na veřejných místech celkem 12 peněženek a čekal, kolik z nich se majitelům vrátí. V Helsinkách to bylo nejvíce – celkem 11 (v Praze bohužel jen 3). 

Město omývá Baltské moře a leží z části na ostrůvcích. Najdete tu množství klidných zákoutí k relaxaci a spoustu přírody. Rušné velkoměsto nečekejte – pokud vás láká ruch a noční život, vyplatí se jiné destinace, pro milovníky ticha, přírody, sportu nebo designu jsou však Helsinky rájem.

Nejčastějším dopravním prostředkem je kolo, které si můžete zapůjčit v bikesharových aplikacích, nebo si pořídit své vlastní, třeba na populárních bleších trzích, díky čemuž ušetříte a budete se chovat ekologicky – to

4.png

je něco, na čem si město opravdu zakládá. Pokud cyklistice neholdujete, na spoustu míst se lze dopravit i pěšky. Funguje také klasická MHD, kterou si studenti velice pochvalují a není pro ně ani přehnaně drahá – vychází asi na 130 € za semestr – a je obecně považovaná za kvalitní a spolehlivou.

Oproti jiným městům jsou Helsinky o trochu dražší, a to i co se týká ubytování. To může spolknout většinu stipendia, nebo třeba jen jeho polovinu, záleží, jakou z variant bydlení zvolíte. Určitě se vyplatí stravování v místních menzách, kde za 3 eura pořídíte hlavní jídlo, nápoj i salát. Menza servíruje i večeře a je k dispozici i o víkendu. 

Město potěší milovníky umění a designu – je tu řada zajímavých muzeí a staveb, mezi jinými třeba kostel vytesaný ve skále či kaple zhotovená z nádherného ohýbaného dřeva. Město má také moderní zázemí pro koncerty či sport a určitě alespoň v teplejších měsících potěší běžce. 

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O HELSINKÁCH 

Velmi klidné, tiché, čisté, výborně organizované, bez náporu turistů. Příroda a parky jsou na každém rohu, ráj pro běžce. Občanská vybavenost výjimečná, knihovny i kavárny jsou boží. Avšak v neděli je nadlidský úkol najít kavárnu s otevírací dobou déle jak do šesti. Já jsem si zamilovala kavárnu Regatta (typická severská červená budka), procházky kolem pobřeží a v central parku, a hlavně obdivování místní architektury. Historické centrum Helsinek bylo postaveno dle Petrohradského stylu (takže klasicistní paláce, samozřejmě ve zmenšeném měřítku), dále tu máme z 19. století dochované krásné domy ve stylu secese, a samozřejmě tu můžeme najít v hojném množství současnou minimalistickou architekturu, typickou pro celou skandinávii (zejména budovy slavného architekta Alvara Aalta). Dále je parádní pevnost Suomenlinna, ostrov kousek od Helsinek, jezdí tam několikrát denně trajekt. Helsinki doporučuji spíše klidným lidem, kteří ocení samotu a nádhernou přírodu. Musím však upozornit, že Finsko je strašná placka, nikde žádný kopec. Takže pro horaly spíš doporučuji Norsko.

Helsinky jsou krásné město, které je téměř celé jako placka. Velmi dobře se tu jezdí na kole a k tomu slouží i levný systém městských kol (30 EUR/sezónu). Systém MHD je však také dobře promyšlen. Pokud je hezké počasí, doporučuji vyrazit na Suomenlinnu, tedy bývalou námořní pevnost, na kterou každou cca půlhodinku vyráží z centra města trajekt (pokud máte lístek na MHD, je pro vás zadarmo). V létě se tady dá jen tak sedět na trávě a odpočívat, trávit čas s kamarády nebo si číst knížku. Helsinky také mají plno muzeí, která jsou poměrně drahá. Téměř každé muzeum ale je jednou za čas zdarma (nejvíc z nich 1. pátek v měsíci), což vždy najdete na webových stránkách daného muzea. Případně existuje i webová stránka Helsinek, kde máte jednotlivá muzea rozdělena podle toho, kdy jsou zdarma.

Václav
Eliška

NAŠE POSTŘEHY Z HELSINEK 

Helsinky jsou místem pro klidné povahy a romantiky. Nikdo vám tu nebude narušovat osobní prostor – místní se k vám sice nepřiblíží na více jak dva metry, na jejich vřelost a nápomocnost při jakékoli nesnázi ale nemá osobní odstup žádný vliv. Poznejte malebná zákoutí u jezera, pozorujte západy slunce, které kreslí v mracích rudé záblesky a využijte možnosti vyrazit až za polární kruh a vidět polární záři. 

 

 

Helsinská univerzita praktikuje jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě.Naučíte kriticky myslet, spolupracovat a užívat si vzájemný respekt učitelů a studentů na akademické půdě. Ať už sem přijedete strávit pohádkovou zimu, nebo zelenající se mírné léto, užijete si tu dozajista báječný Erasmus. Vyzkoušíte si trochu jiný vzdělávací systém a zažijete trochu – tak akorát – odlišnou kulturu. Možná se tu naučíte i drobet složité a „legrační“ finštiny, s angličtinou ale vyjdete kdekoli – Finové jsou v ní opravdu dobří. Tak vzhůru do Helsinek! 

3.png
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O BYDLENÍ

Bydlela jsem ve studentském bytě poskytovaném organizací HOAS. Jsou to byty určené na míru Erasmus studentům. Každý má svůj malý pokoj, kuchyň a koupelna jsou sdílené. Je možno mít také vlastní studio. Byt, který mi nabídli, tedy sama jsem si nemohla vybrat, byl jednu vlakovou zastávku od centra, tedy velmi blízko. Spolužáci, kteří bydleli na klasických kolejích, bydleli značně dál od centra. Platila jsem také méně než ti, co bydleli na kolejích. Do školy jsem to měla 15 min autobusem nebo 25 min pěšky. Na bytě nás bylo 6, všechno dívky z různých koutů světa. Byty byly skoro nové, vše čisté, určitě doporučuji. Nic bych na tom neměnila, kdybych jela znova.

Zuzana

Požádal jsem o kolej již při vyplňování přihlášky v březnu (jel jsem do Helsinek v srpnu), ale dlouhou dobu mi nic nenabídli a nakonec mě odmítli. Posléze mi na přelomu července a srpna (cca 4 týdny před tím, než jsem letěl) nakonec nabídli kolej, kterou jsem vzal. Bydlel jsem dál od centra (Pihlajamäki), ale zato jsem měl podstatně nižší cenu než ti, co bydleli v centru (414 EUR/měsíc). Zároveň jsem si užíval vybavený pokoj, přičemž jsem měl pro sebe celý velký pokoj i se soukromou koupelnou. Na patře byla velká společná kuchyň pro 9 lidí. Vybavení bylo nové, všechno bylo čisté a hezké. Rozhodně si doporučuji požádat o kolej, i když vám to bude připadat drahé, nic levnějšího ve Finsku nenajdete (a v různých FB skupinách pozor na podvody, jsou tam velmi časté).

Václav

Samostatný pokoj ve sdíleném bytě. Pokoj byl nevybavený, proto mě stál “jen” 250 €/ měsíc. Postel a stolek jsem si musela koupit. Doporučuji bazar Fida. Můj byt byl v lokalitě pár km od školy na opravdu pěkným místě od agentury HOAS. Ulice Linnoituksentie, doporučuji. Jiná agentura nabízí koleje víc v centru, ale za víc jak 500€/měsíc.

Lucie

KAM DÁL?

International Exchange Services

P.O. 53, 00014 

University of Helsinki

 

Tel: +358 2941 22401
E-mail: studentexchange@helsinki.fi

Blog: https://blogs.helsinki.fi/welcometouh/

Univerizta na sociálních sítích

1.png
3.png
Návrh bez názvu (4).png
2.png

ZAUJALO TĚ  FINSKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

HY logo_0.png

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Finsko

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

31 200

6

107

1640

Euro

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

HYDRA

01/19 - 01/23

Pro přidání vlastního obsahu klikněte zde, nebo připojte data ze své kolekce.

více

SANTORINI

01/19 - 01/23

Pro přidání vlastního obsahu klikněte zde, nebo připojte data ze své kolekce.

Rezervovat nyní

MYKONOS

01/19 - 01/23

Pro přidání vlastního obsahu klikněte zde, nebo připojte data ze své kolekce.

Rezervovat nyní
bottom of page