top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Balda

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Balda

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

České centrum Athény

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
České centrum Athény je skvělá organizace, která nabízí spoustu možností, jak poznat v praxi oblast kultury, její organizace a prezentace. Můžete zlepšit své dovednosti v praktickém zařizování a organizování kulturních akcí, tvorbě kulturních materiálů a dalších věcí spojených s kulturou, což vám může velmi pomoci v budoucí kariéře. Navíc je poskytována možnost mít vlastní projekt, který je možné během stáže samostatně vypracovávat. Velkou výhodou českého centra Athény je to, že nemusíte umět jazyk dané země (tedy řečtinu), takže se můžete setkat s dalšími stážisty, kteří studují daleko rozmanitější studijní obory než na jiných Českých centrech, takže je velmi obohacující se s nimi setkat a komunikovat. Pokud tedy chcete jet na stáž a máte vymyšlený nějaký kreativní projekt, který chcete zrealizovat, České centrum se svým příjemným kolektivem a širokými možnostmi je z mého hlediska dobrou volbou.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Stážisté jsou asistenti kulturních projektů, kteří asistují zaměstnancům Českého centra Athény. Zástupci organizace ke mě přistupovali vždy korektně, jasně a bezproblémově, což bylo skvělé. A jak jsem psal výše, pokud máte v mysli dobrý projekt a chuť prezentovat českou kulturu v Řecku nebo navíc umíte řecku, doporučuji České centrum Athény jako skvělou příležitost získat užitečné praktické dovednosti.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
...
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Hlavním jazykem mojí komunikace byla angličtina. Řecky umím jen velmi málo, takže jsem dovedl číst nápisy, časem jsem se v tom i zlepšil. Naštěstí angličtina není pro většinu Řeků problémem a umí jí na velmi dobré úrovni, takže dorozumět se není žádný problém. České centrum Athény požadovalo anglický jazyk, řecký nebyl podmínkou.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Athény jsou velmi živé a dynamické město. Bydlel jsem nedaleko centra a nebyl problém cokoli zařídit nebo nakoupit. Město je přívětivé i pro studenty, je v něm plno parků, kin, kaváren, knihoven a dalších studentských institucí. Athény jsou historickou metropolí a historie je cítit na každém kroku. Není se třeba bát nedostatku muzeí, archeologických památek, kostelů a dalších historických monumentů, kterých je desítky a není v podstatě možné je vyčerpat. Nabízí ale i moderní místa, kde se setkávají lidé. Sám jsem navštívil třeba zmodernizovaný areál Technopolis. Pokud si naopak chce člověk odpočinout u vody, doporučuji athénské pláže, které jsou dobře upravené a čisté. Athény opravdu žijí a je to velmi příjemné místo pro život.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se dalo vyžít úplně přesně akorát. Pokud člověk příliš neutrácí, je možné v zemi vyžít s penězi úplně bez problémů. Ceny základních věcí jako například potravin v Řecku jsou nyní podobně vysoké jako v České republice, takže si myslím, že problém s penězi opravdu nehrozí.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji si zřídit měsíční (a více) jízdenku na metro. Jinak jsem se po Athénách v podstatě nepřepravoval. Co se týče jídla, často jsem nakupovat v obchodních řetězcích typu Lidl, kde byly ceny příznivé a kvalita potravin z mého pohledu dobrá. Jinak mě víc tipů nenapadá, protože každý má komfort nastaven jinak.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolil jsem pokoj ve sdíleném bytě s dalším studentem, kde jsme měli společnou koupelnu a kuchyni. Všem doporučuji stránku StayInAthens.com, byl jsem s nimi velmi spokojený, byla s nimi bezproblémová a rychlá komunikace a vše bylo dobře zařízeno a vše probíhalo hladce.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, vypůjčeným autem jsem jel kvůli svému projektu na mys Sounion, na Peloponés, pak do Alexandroupoli. Trajektem jsem se dostal na ostrovy Samothraké, Thassos a Paros. Veškeré cesty byly naprosto v pořádku a nebyl na cestách žádný problém. Nemám žádnou negativní zkušenost s cestováním v Řecku, takže nemohu nic nedoporučit.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Hlavním jazykem mojí komunikace byla angličtina. Řecky umím jen velmi málo, takže jsem dovedl číst nápisy, časem jsem se v tom i zlepšil. Naštěstí angličtina není pro většinu Řeků problémem a umí jí na velmi dobré úrovni, takže dorozumět se není žádný problém. České centrum Athény požadovalo anglický jazyk, řecký nebyl podmínkou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Řecko je skvělá země plná historie a archeologických památek a krásnou přírodou, úplně jinou než je v Česku. Athény jsou centrem Řecka, kde se děje vše podstatné. Navíc Řecko je jednou ze dvou zemí (společně s Itálií), které mají obrovské antické dědictví, které zkrátka jinde není. Pro mě jako pro studenta klasické archeologie to byla země, která mi k mému studiu mohla přispět asi úplně nejvíce.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Určitě opalovací krém, sluneční brýle, dva ručníky a repelent.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Bude tam největší naměřené horko co kdy bylo v statistikách měření naměřeno.
Nejvíc mě překvapilo, že...
bylo takové horko. Nemyslel jsem si, že to bude tak hrozné. A samozřejmě mě překvapila i nádhera řeckých archeologických památek.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi horko, fakt to bylo velmi náročné. V červenci tři týdny v kuse včetně noci nebylo méně než 28 stupňů celsia. Jeden den bylo dokonce 44 stupňů celsia.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Řecko

zpět na katalo zpráv