top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jana Kalousková

Autor(ka):

fakulta:

Jana

Kalousková

Katolická teologická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jana

Katolická teologická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Staatliche Kunstsammlungen Dresden

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je null z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kunstgewerbemuseum (Uměleckoprůmyslové muzeum) v Drážďanech je součástí Státních uměleckých sbírek (SKD), které zahrnují na 15 muzeí a galerií v Sasku. "Moje" muzeum sídlí na zámku Pillnitz, které leží nedaleko Drážďan na břehu Labe. Zázemí muzea se nachází přímo v jednom z paláců, takže jsem ze své kanceláře měla krásný výhled přímo na řeku a projíždějící výletní parníky. Muzeum disponuje obsáhlou knihovnou zaměřenou převážně na publikace o užitém umění a uměleckém řemesle, která je zaměstnancům plně k dispozici. Plně vybavené jsou rovněž kanceláře, které poskytují dobré pracovní zázemí. Muzeum zároveň disponuje bohatými depozitáři, které jsou umístěné v centru Drážďan, do kterých se stážista také dostane.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup zaměstnanců ke stážistům je velmi milý a pozitivní. Stážisté nejsou vyloučeni z komunitního života zaměstnanců, právě naopak. Během mé stáže jsem byla opakovaně zvaná na různé akce muzea, mohla jsem se účastnit komentovaných prohlídek probíhajících výstav, a to jak v Kunstgewerbemuseu, tak i v ostatních institucích spadajících pod SKD.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Během svého pobytu jsem komunikovala výhradně v jazyce hostitelské země (německy), ale nebyl problém komunikovat také anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Drážďany jsou kulturou a historií nabitým městem. Polovinu mého pobytu však zasáhl nouzový stav během pandemie Covid-19 a přerušení veškerého kulturního a sociálního života. Přesto na mne město působilo velmi pozitivně, především čtvrť Neustadt, kde jsem bydlela.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo pouze mé základní výdaje, mezi které počítám ubytování, jízdné MHD a základní potraviny. Částka za ubytování sebrala více jak polovinu stipendia, bydlení je v Drážďanech obecně drahé. Stejně tak potraviny, které sice mají velmi vysokou kvalitu, ale pokud student chce vyžít ze stipendia, tak musí hodně šetřit. Veškeré výdaje navíc, ať už šlo o vstupné do památek, muzeí, galerií či na výlety, jsem si hradila ze svých úspor.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit by se dalo třeba na ceně za MHD, většina obyvatel města se dopravuje na kole, ale má to svá specifika - student musí mít kde kolo uskladnit atd.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vzhledem k cenám a kvalitě ubytování na koleji jsem se rozhodla rozhodit sítě mezi svými přáteli, kteří mají často úzké vazby na německé prostředí. Díky tomu se mi podařilo najít ubytování v soukromí, ve sdíleném bytě. Díky tomu jsem mohla ještě intenzivněji procvičovat němčinu se svou německou spolubydlící.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vzhledem k přetrvávajícímu nouzovému stavu jsem během pobytu zrealizovala pouze pár výletů, většinou v okolí Drážďan, například do Míšně.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Během svého pobytu jsem komunikovala výhradně v jazyce hostitelské země (německy), ale nebyl problém komunikovat také anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Velkou výhodou Drážďan je dobrá dostupnost a blízkost Prahy, což zároveň může být i jisté negativum. Zároveň je místní prostředí a kultura nám velmi blízká, proto jsem se zde necítila cize a bylo to jako doma. :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Po městě se dá pohodlně dopravovat na kole, MHD mnohdy ani není potřeba.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě bylo vystoupit ze své komfortní zóny a aktivněji komunikovat s místními a kolegy během stáže.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Německo

zpět na katalo zpráv
bottom of page