top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ivana Boková

Autor(ka):

fakulta:

Ivana

Boková

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ivana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ivana

2. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Aarhus University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ivana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Celkově na univerzitě v Aarhusu byl patrný takový přátelský "vibe", kdy se zdálo, že studenti a vyučující mají spolu přátelské vztahy - nikdo se neoháněl tituly ale přesto panoval celkový respekt. Na mém pracovišti, což byla sportovní fakulta, část zaměřená na veřejné zdraví a výzkum, to platilo zrovna tak. Co se týče vybavení, bylo zde vše potřebné pro zátěžové testování osob bez či i se závažnějším zdravotním postižením - běžecké pásy, ergometry, spiroergometry, prostory pro chůzové testy, odporové plošiny, doskokové plošiny a další. Co bylo také super, byla vlastní posilovna, tělocvična, bazén a hřiště v prostorách nejen mojí fakulty - studenti tak mohli kdykoliv zadarmo jít sportovat.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na chování ke mě si nemohu stěžovat - dostala jsem vlastní místo v kanceláři, plný přístup do knihovny a do všech portálů s odbornými články, také možnost účastnit se přednášek, meetingů a testování pacientů, také jsem přizvána i do externích pracovišť. Tuto stáž bych doporučila těm, kteří se v budoucnu chtějí věnovat výzkumu nebo aspoň vidět, jak to probíhá.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině - dánština je nadmíru náročná:) Vzhledem k tomu, že se jednalo o výzkumné pracoviště, člověk potřeboval již relativně dobrou úroveň angličtiny i se znalostmi specifických odborných slov.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Aarhus je naprostá bomba, doporučji 10/10. Je to hodně studentské město - menší, malebné, najdete tu vše co potřebujete, všude se dá dojet na kole nebo dojít pěšky. Cenově jako většina skandinávských zemí trochu náročnější ale dalo se. Ráda jsem chodila k moři, jelikož Aarhus je pobřežní město, tak je tu spoustu možností - od přímo přístavu, přes Trojborg park a přilehlou cyklostezku podél moře, tak i pláž u Nekonečného mostu. Dále určitě doporučuji Latinskou čtvrť , muzeum umění ARoS a novou část Aarhus O.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Díky stipendiu jsem měla pokrytý nájem a částečně jídlo, zbytek jsem si doplácela ze svěho. Ceny jídla jsou podobné jako u nás, dražší je hotové jídlo v restauracích, stejně tak káva,
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji nakupovat jídlo ve slevách, nejlevněji v Coopdiscount365, dále dánové dávají věci co nechtějí na ulici (je to čisté a často bez úhony!), takže tam člověk najde spoustu věcí a taky sekáče jsou super:)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v bytě s jednou spolubydlící, každá jsme měla vlastní pokoj. Byla to dánka a pokud se chce člověk socializovat, tak dáni jsou fajn ale moc si vás nepustí k tělu - za mě bych příště šla na koleje.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během stáže jsem navštívila velkou část Dánska - severní Aarlborg, východní pobřeží a surfařskou vesničku Klitmoller (doporučuji!), střední část země a samozřejmě Kodaň. Vlaky jsou dosti drahé, vyplatí se dělat si rezervaci dopředu nebo využít např. Flixbus.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině - dánština je nadmíru náročná:) Vzhledem k tomu, že se jednalo o výzkumné pracoviště, člověk potřeboval již relativně dobrou úroveň angličtiny i se znalostmi specifických odborných slov.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Dánsko bych určitě doporučila k tomu se podívat a přičichnout k jejich kultuře a způsobu života, který je velmi klidný. Aarhus je nádherné město, které určitě stojí za návštěvu. Co se týče konkrétního pracoviště, můžete se zde setkat s naprostými špičkami v oblasti výzkumu a zařazování "exercise" do rehabilitace pacientů nejen s neurologickými onemocněními.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku, šály, rukavice, helmu na kolo
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že by bylo lepší jít na koleje
Nejvíc mě překvapilo, že...
je zde život velmi poklidný
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
být v prostředí, kde všichni mluvili dánsky a já jim vůbec nerozuměla

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o