top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Holá

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Holá

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Veru

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

D'Annunzio University of Chieti - Pescara

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita vynikala svým prostředím. Nacházela se mezi palmami, krásnou zelení, ale je zároveň obklopena zasněženými horami. Tudíž příjezd a pohyb na Univerzitě byl nepopsatelný. Prostory byly poněkud chudší. Univerzita stojí od roku 1960 a tak to podle toho i vypadá. Na Univerzitě se cítíte jako v nějakém vojenském prostory. Dveře od toalet a některých laboratoří, učeben i kanceláří jsou ocelové. Ve stropech se nachází díry, pod kterými najdete kýble, do kterých teče voda, která prosakuje střechou. Chodby jsou ale na druhou stranu plné automatů na kávu a občerstvení, jako jsme zvyklí z Čech. Je zde taky kantýna, a blízká velice příjemná kavárna, kde jsou všichni velmi laskaví. Vybavení, kterým Univerzita disponuje je na úrovni a v laboratořích najdete opravdu vše, na co pomyslíte. Všechny dostupné výzkumné metody jsou zde realizovatelné.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Určitě doporučuji. Tak jak je známo, Italové jsou velmi laskaví a opravdu přátelští. Nesetkala jsem ani s jedním negativním jednáním. Naopak. Ať to byl vysoce postavený profesor, nebo doktor, choval se ke mně jako k sobě rovnému. Vše mi ukázali, zasvětili do jejich práce a byla mi nabídnuta i spolupráce. Jejich odvedená práce je opravdu precizní. Postavení zde tedy opravdu vyrovnané. Nikdo nikoho nepřevyšoval, neshazoval, ani nic podobného. Vždy šla slyšet povzbudivá slova i od kolegů. Podpora ve výzkumech. Perfektní atmosféra.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ano, angličtina. Většina Italů okamžitě přepla na angličtinu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bydlela jsem v nedaleké Pescare.

Samotné Chieti je vcelku rušné, jelikož se zde nachází nemocnice. Takže zde není nouze o péči. Samotní studenti mají šanci se v nemocnici mnohé přiučit. Město je to jedno z těch velmi starých, dokonce starších než Řím. Tudíž je zde k vidění katedrála, kapsida i postarší kupole. Ovšem z těch nejvýznamnějších je Cattedrale di San Giustino. Okolí obklopuje zeleň, palmy i nedaleké hory. To tu atmosféru města povznáší.

Pescara leží u Jaderského moře a sídlí v něm univerzita. Tím se dostává pobyt na jinou úroveň. Po práci, či studiu si zde může člověk dojet buď autobusem nebo vlakem. Autem je to dokonce 18 minut. Je to vetší město, které sebou nese i širší využití. Pescara žije převážně z rybolovu a turistického ruchu, nachází se zde obchodní přístav i letiště. Sídlí zde firma De Cecco, která je třetím největším výrobcem těstovin na světě. Nedaleko leží lyžařské středisko Passo Lanciano. V okolí Pescary se nachází 20 km pláží.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Bohužel tohle nemohu soudit. Stáž jsem absolvovala v rámci doktorského studia, což je povinné stihnout ve studiích, podle ISP. A tím, že jsem matka již dvou dětí, jela jsem na stáž autem se dvěma dětmi a mou mámou, aby mi děti v době mé pracovní doby pohlídala. Takže jsem stáž tomu i musela přizpůsobit. Ubytování v Pescare, aby bylo fajn mámě s dětmi, když já budu v nedalekém Chieti. Ubytování tak, aby jsme si mohli sami vařit, měli oddělené ložnice a hlavně pračku. Takže určitě šlo tohle udělat low cost, ale já si to nemohla dovolit z těchto důvodů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat určitě ve větších obchodech. Vyplatí se to. Jinak McDonald's je zde mnohem chutnější :D Doporučuji :)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak jsem psala výše, měla jsem sebou děti, tudíž jsem volila byt se dvěma ložnicemi. Tím, že jsem jela opravdu na 3 měsíce, byla tam nějaká sleva, ale i tak to byl ranec :D Tudíž zkusit určitě kolej.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jezdila jsem autem a nebo vlaky.

Vlaky - neskutečný komfort, bezpečí a čistota. Někdy, ojediněle, měli již plné toalety, ale včas se zavřely. Stále byl vidět průvodčí. Na nádražích mi chybělo místo k sezení. Nevím, zda to s Covidem zrušili a nebo to tam neměli už předtím, ale není se moc kde sednout. Jen pokud nenavštívíš nějaké občerstvení tam, to už si musíš něco objednat a můžeš vysedávat.

Auto - rychlost se zde úplně moc neřeší. Na kruhový objezd vjížděj vždycky dovnitř, je jednodušší se z něj pak dostat. Za volantem v Itálii sedí lidé, co to mají na háku. U nás se jim říká absolventi autoškoly. U nich jsou to řidiči. Dálnice platíš za ujetý úsek, tzv. mýto. Objízdné silnice jsou normálně ježděné, ale jsou ve stavu našich českých. Ty placené úseky jsou opravdu udržované. Mít řetězy, když nevíš, kam si se vydal na výlet, ať Tě i v létě nepřekvapí sníh. Když se něco na silnici opravuje, vidíš silničáře mávat něčím kontrastním. Neboj, jen upozorňuje, že jsou v krajnici, a že Tě zrovna v ten moment nemá nikdo předjíždět zprava. Benzín a nafta dražší. Bacha na siestu, to v městě nenatankuješ. A tankuj spíš ve městě, je to tam maličko levnější. S parkováním si nedělej hlavu, přechod, patník, chodník, oni zaparkují všude. Mají na to auta. :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ano, angličtina. Většina Italů okamžitě přepla na angličtinu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Ta příroda a mentalita Italů je prostě jedinečná! Možná bych zvolila jinou Univerzitu, ráda poznávám nové věci, ale i tato Univerzita má svou originalitu ve svém "stáří". Jela bych opravdu znovu ♥

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Víc polívek. Oni Italové nejsou moc polívkoví a sehnat polévku moc nešlo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o