top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kristýna Kocourková

Autor(ka):

fakulta:

Kristýna

Kocourková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kristýna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kristýna

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

České centrum

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
České centrum je skvěle situované v londýnském Notting Hill. Je to blízko stanice metra i spousty autobusových zastávek. Buď lze pracovat v kanceláři spolu se stálými členy Českého centra nebo v konferenční místnosti s ostatními stážisty (většinou jsme tam byly čtyři), která je u výstavních prostor. Pracovat v ČC bylo skvělé, protože se pořádalo spoustu akcí, výstav, diskuzí a koncertů na různých zajímavých místech po celém Londýně, kam jsem se díky tomu mohla podívat. Program samotný byl také moc zajímavý a veškerá práce se týkala právě propagace nebo přípravy akcí - takže skvělé pro milovníky kultury!
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
ČC Londýn bych určitě doporučila. Všichni stálí zaměstnanci byly moc milí a ochotní se vším pomoci, všechno vysvětlit. Navíc práce, kterou jsme tam dělali jako stážisti, byla skutečně užitečná - byly to úkoly, které stálí pracovníci například nestíhali (protože na podzim se pořádá festival Made in Prague a to je opravdu hodně práce), takže si tam člověk přijde skutečně užitečný. Cítila jsem se tam skutečně plnohodnotnou součástí týmu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Je nutná dobrá znalost češtiny (já jsem dělala i překlady do češtiny pro jejich webové stránky) i angličtiny. S návštěvníky centra a na akcích se komunikuje především anglicky, dobrá znalost angličtiny je nutná také např. pro psaní propagačních mailů atd.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Londýn je velice rušné, kosmopolitní město. Žít tu je rozhodně zážitek. Rozhodně bych doporučila místní divadla - já jsem si například moc užila hru The Mousetrap od Agathy Christie. Určitě bych doporučila projít si například čtvrť Streatham, kde jsou krásné viktoriánské domy, Crystal Palace Park, kde se můžete projít mezi dinosaury, roztomile barevnou čtvrť Notting Hill a určitě všechna muzea a galerie - spoustu z nich má totiž vstup zdarma.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Londýn je velice drahé město - určitě počítejte s tím, že stupendium zdaleka stačit nebude. Především nájmy jsou velice drahé (ty levnější kolem 700 až 800 liber za měsíc). Také veřejná doprava je velice drahá, takže s tím je třeba počítat. Ceny jídla v supermarketech bych řekla, že jsou víceméně srovnatelné, ale jinak všechno ostatní je dražší. V Českém centru se tomu snaží vyjít vstříct tím, že máme jeden den volna v týdnu navíc, abychom si případně mohli najít brigádu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vyplatí se jezdit autobusy - ty jsou zdaleka nejlevnější dopravní prostředek. U jídla jsou fajn ceny například v Tescu, zvláště když si pořídíte tesco club card.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Londýně se dá hodně bydlet ve flatsharech - kde máte svůj pokoj a zbytek bytu je sdílený prostor. Dejte si pozor na lokalitu - úplně v centru je nájmy opravdu drahé, ale zase když budete bydlet hodně daleko od centra a budete muset dojíždět vlakem, tak to, co ušetříte za nájem, utratíte za dopravu - a navíc jsou tam teď často stávky a doprava obecně je dost nespolehlivá.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Já jsem cestovala pouze po okolí Londýna - například můžu doporučit Windsor, nejen kvůli hradu. ale i městečko samotné je moc roztomilé a stojí za návštěvu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Je nutná dobrá znalost češtiny (já jsem dělala i překlady do češtiny pro jejich webové stránky) i angličtiny. S návštěvníky centra a na akcích se komunikuje především anglicky, dobrá znalost angličtiny je nutná také např. pro psaní propagačních mailů atd.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lze tu zažít jak britskou kulturu, tak tu českou (kterou se právě zabývá České centrum). Získáte přístup na zajímavá místa a akce. Budete pracovat v centru Londýna. v londýně se nikdy nebudete nudit - je tu vždycky co dělat, kam jít za zábavou nebo za kulturou.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Doprava a nájmu tu jsou velmi drahé.
Nejvíc mě překvapilo, že...
je v londýně tak odlišná architektura - vždy je na co koukat!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
najít hezké, ale nepříliš drahé ubytování - je to hodně o štěstí.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Velká Británie