top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jonáš Verner

Autor(ka):

fakulta:

Jonáš

Verner

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jonáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jonáš

Fakulta sociálních věd

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jonáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vzhledem k situaci a pandemickým restrikcím jsem budovu školy a její infrastrukturu navštívil jen vzácně. Výuka probíhala online. Řecké univerzity jsou ale oproti těm našem obecně živější - zdi zdobí grafitti, platí zde částečná imunita před zákonem, je zde velmi štědrý systém jídla zdarma v mensách. Mrzí mne, že to mám jen z doslechu.

Moje univerzita byla výjimečná tím, jak těžko se s ní komunikovalo ohledně mé Erasmus+ dokumentace. Obecně vzato škola se studenty příliš nekomunikovala.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Všechny předměty byly online. Zajímavý byl předmět, ve kterém jsme v týmech vytvářeli ministartupy "nanečisto", aktivovali je skrze OL's a sociální sítě. Bavil mě hyperaktivní přístup pedagožky, který podporoval aktivitu mezi námi, studenty. Zároveň měl tento předmět i potenciál přesahu do reálného světa - byl více méně pouze praktický, nikoliv teoretický. Další předměty probíhaly tradičně ve formách přednášek, esejí, testů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Bohužel mám kvůli pandemii velmi omezené vnímání toho, jak univerzita funguje. Skvělé byly kurzy řečtiny, které jsme měli zdarma a které i navzdory pandemii probíhaly relativně dlouho i v kontaktní formě. Studenty univerzity jsem nepoznal, naživo jsem nepoznal ani většinu pedagogů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Učil jsem se nejjednodušší řečtinu, studijním jazykem ale byla angličtina, kterou se v zemi i na univerzitě dalo domluvit bez problémů.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Atény jsou jako obrovské kosmopolitní mraveniště, které nikdy nespí. Jde o obrovskou kotlinu plnou lidí z rozličných zemí a kultur, ve které se mísí blízkovýchodní, západoevropské i východoevropské vlivy se středomořskou náturou. Není většího rozdílu než vnitřních Atén, hlučného, špinavého, ale v něčem unikátního a krásného města oproti klidným a relativně čistým městským plážím nebo přilehlým ostrovům.

Atény nesplňují ideál krásného a čistého města, je v nich ale ukryto tolik života (a to i během pandemie), že mi jako studentovi bylo skoro až jedno, že se kvůli lockdownu nemohu podívat za jejich hranice. Jsou intenzivní, betonové, posprejované, živé. Antika se tu mísí s brutalistickou šedí, které oživuje všudypřítomné grafitti. Přidejte mírné klima (20 stupňů i v zimních měsících), čerstvé ryby, ovoce a zeleninu z trhů, moře, okolní ostrovy a vlídné místní obyvatele a dostanete kombinaci, za kterou se vyplatí vyrazit.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Mé měsiční stipendium činilo 520 EUR. Měl jsem navíc vlastní příjem peněz z mé práce, ale i kdybych ho neměl, pravděpodobně bych byl schopný s tímto stipendiem v Aténách vyjít.

Ubytování lidí v mém okolí se pohybovalo od 140 EUR na měsíc po 350 EUR na měsíc, já sám jsem šel cestou většiho pohodlí a za sdílený pokoj ve studentském domě (nešlo o bytovku, ale o rodinný dům) jsem platil cca 240 EUR na měsíc, respektive 255, pokud zahrnu poplatky za služby.

Obecně jsou ceny v Řecku trochu vyšší než v Česku, rozdíl člověk pozná zejména při drobných nákupech, v drogerii, ve večerce na rohu nebo třeba při koupi nápoje v hospodě či baru - tady je zkrátka dráž než v Česku. Naopak skvěle se dá ušetřit na trzích nebo ve zkratce tím, že člověk nakupuje čerstvé sezónní zboží. Čerstvá pražma (celá ryba) za necelé dvě eura nebyla výjimkou.

Co se týče cestování napříč Řeckem, nemám příliš relevantní informace. MHD v Aténách je pro studenty velmi levné a v autobusech se navíc na jízdenky nehraje (všichni jezdí načerno), musíte si ale zařídit studentskou kartu a s tím (stejně jakou se vší byrokracií v Řecku) je problém - je to zdlouhavý proces a záleží na tom, na koho na přepážkách narazíte. Lodní doprava se prodraží, ale i tady platí studentské slevy (např. u Blue Star Ferries, dominantního dopravce). Vlaky jsou drahé, obecně mi přišlo, že mimoměstská doprava v Řecku příliš nefunguje - všichni mají auta. A tak si i studenti namísto jízdy autobusem nebo vlakem půjčí auto - je to nejvýhodnější a nejautonomnější způsob dopravy.

Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V celých Aténách jsou farmářské trhy. Každý den jsou jinde, opakují se na týdenní bázi. Na nich, ale i na stálém centrálním trhu v centru, člověk sežene levnou zeleninu a ovoce. A ve vyšší kvalitě než v supermarketu.

Levné jídlo seženete i v bistrech, kde dělají jen souvlaki, kebab nebo falafel. Najíte se do 3 EUR, bohatě.

Studentské slevy - do 26 let máte vstup zdarma na většinu památek, se studentskou kartou pak velmi výraznou slevu na hromadnou dopravu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
https://thelocalsathens.gr/

Mohu jen doporučit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Pandemická opatření byla dost tvrdá, ještě před nimi jsem stihl procestovat okolní ostrovy. Doporučuji cestovat po Řecku co možná nejvíce, je to úžasná země. Nebojte se cestovat lodní dopravou, půjčit si auto, na ostrovech doporučuji půjčovny kol, skůtrů a čtyřkolek - jsou o několik tříd levnější než jinde ve Středomoří.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Učil jsem se nejjednodušší řečtinu, studijním jazykem ale byla angličtina, kterou se v zemi i na univerzitě dalo domluvit bez problémů.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V rámci zemí EU a zemí, se kterými měla má univerzita uzavřené smlouvy o výměnném pobytu, šlo o jednu z "exotičtějších" lokací. Jel jsem do Atén s vidinou dobrodružství a nových vjemů a rozhodně jsem nebyl zklamaný - Atény jsou úplně jiné než cokoliv, na co jsme v Česku zvyklí. Jiná kultura, jiná geopolitická situace, jiné standardy, jiné jídlo, jiný způsob uvažování. Miloval jsem to tam, ale zároveň jsem si více než kdy jindy uvědomil, jak dobře se v Praze máme. Myšlence, že zde můžete strávit několik měsíců života a ještě vám za to někdo bude dávat peníze, se těžko věří, ale je to tak.

Pokud vás zajímá, jak jsem Atény viděl těsně po návratu, mrkněte na článek, co vyšel ve spolupráci s DZS: https://www.dzs.cz/en/node/440

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Krém na opalování, zámek na kolo, foťák, ručník.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Jak komunikovat s univerzitním byrokratickým aparátem. Co přesně bude tvořit mojí studijní náplň života.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Pandemie neznamená špatný Erasmus. Záleží jen na tom, jaké si to sami uděláte.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjet domů.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Řecko

zpět na katalo zpráv
bottom of page