top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Škodová

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Škodová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

České Centrum Bukurešť

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na začátku jsem nevěděla, co mám od organizace, kam jsem se na stáž dostala, očekávat. Neměla jsem tušení, co mohu očekávat ani od samotné země/města. Po několika dnech mi ovšem došlo, že celá zkušenost bude velmi přínosná nejen po pracovní stránce, nicméně i po té lidské. Na Bukurešť a ČC včetně samotného ředitele Robina Ujfalušiho vzpomínám jen v dobrém, a skutečnost, že jsem si z Rumunska přivezla nejen cenné zkušenosti, ale i přátelství, je pomyslnou třešničkou na dortu :)
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vzhledem k tomu, že jsem již před absolvováním stáže, měla několikaleté pracovní zkušenosti, spoustu věcí, které jsem měla denně na starosti, jsem již znala nebo nějakým způsobem v minulosti vykonávala. Vždy jsem se ovšem cítila být plnohodnotným členem organizace a především přístup ředitele Robina Ujfalušiho mne nadchnul natolik, že jsem do každé práce chtěla dát maximum. ČC Bukurešť bych určitě doporučila každému, kdo má zájem o propojení tuzemské kultury a hodnot v rámci rumunského prostředí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala částečně v rodném jazyce (na české ambasádě se pohybovalo několik Čechů, zároveň sám ředitel ČC byl Čech) a angličtině, kterou bylo nutné používat na denní bázi. Při působení v zahraničí mě vždy zajímá místní kultura, takže jsem se ještě dobrovolně učila Rumunštinu, abych znala alespoň základy a byla schopna si objednat např. v kavárně, zaplatit v obchodě atp.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rumunsko netáhne tolik jako západní země, o to víc mne zajímalo, jak to zde chodí, jací jsou lidé, kultura, jazyk atp. Jsem moc ráda, že jsem si ke své stáži zvolila právě Rumunsko a především Bukurešť, která je rozhodně neprávem podceňována. Bukurešti se přezdívá Paříž Východu, mne připomínala v mnoha ohledech trochu rozpadlejší a špinavější Berlín. Naprosto okouzlující architektura po celém městě se snoubí s neutuchajícím ruchem aut (Rumuni si na dopravní pravidla moc nepotrpí, tak to byl mnohdy docela boj) a pulzujícího temperamentního života místních (otevřené bary a hlasitá hudba do ranních hodin je v Rumunsku naprosto běžná věc). Mě nejvíce zaujaly stylové kavárny, které mnohdy převyšovaly pražský standard, designové obchůdky a krásné památky.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo v pořádku, ale to rovněž proto, že jsem měla našetřeno dopředu. Musela jsem stále platit nájem v Praze, pojištění atp., z tohoto důvodu jsem hodně šahala do vlastních rezerv, ubytování v Bukurešti bylo navíc z velké části zajištěno domovskou organizací, takže mi ostatní výdaje stipendium pokrylo bez problému. Záleží hodně na tom, na jaký životní standard je dotyčný zvyklý, pokud se však dokáže uskromnit, dá se se stipendiem vyjít dobře.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovala jsem výhradně v supermarketu a poté si vařila, doma jsem měla k dispozici jak sporák, tak troubu, takže jsem kuchyni dost využila. Do restaurací jsem chodila vyjímečně, jelikož ceny byly hodně pražské a přišlo mi zbytečné za tyto záležitosti utrácet. Tím, že moje ubytování bylo situováno přímo v centru Bukurešti, ušetřila jsem rovněž hodně za dopravu, jelikož jsem všude chodila pěšky. Na ambasádě jsem si rovněž mohla v případě potřeby půjčit kolo. V zimních měsících se dá ovšem bez problému využít autobusová doprava či metro, které je levné.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem měla zajištěno skrze ČC, které sídlí na České Ambasádě v centru Bukurešti. Ze začátku jsem si musela trochu přivyknout, byt je starší, nicméně velký a prostorný, takže nakonec bylo moc příjemné mít vlastní prostor se vším všudy.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vlaky v Rumunsku fungují, ale jízda s nimi je často zážitek (ne vždy v tom pozitivním slova smyslu). Rumunská infrastruktura je obecně dost děsivá, vše trvá strašně dlouho a někam se bez auta ani nedostanete. Doporučuju však vyjet buď do Brašova nebo Constanty, kam se vlakem dostanete za cca 2h a na jednodenní výlet je to fajn.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala částečně v rodném jazyce (na české ambasádě se pohybovalo několik Čechů, zároveň sám ředitel ČC byl Čech) a angličtině, kterou bylo nutné používat na denní bázi. Při působení v zahraničí mě vždy zajímá místní kultura, takže jsem se ještě dobrovolně učila Rumunštinu, abych znala alespoň základy a byla schopna si objednat např. v kavárně, zaplatit v obchodě atp.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Bukurešť je okouzlující, jiná, svá, neotřelá, drzá, hlučná, špinavá, inspirující, krásná, pulzující a drsná zároveň. Doporučuju všem, kteří rádi vystupují ze své komfortní zóny a mají rádi život a temperament.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Foťák a něco českého, co bych mohla darovat tamějším lidem
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nevím
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak obrovský Palác Parlamentu skutečně je / I přesto, že mi město trochu připomínalo Prahu, po setmění jsem moc nerada chodila sama a docela jsem se bála
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na neustálý ruch, ať už se jedná o dopravu nebo spolenský život, měla jsem pocit, že není moc kam se schovat, uniknout. Parky v Bukurešti jsou a fungují, ale i v nich jsem měla dojem, jako by na mě tlak pulzující metropole neustále doléhal.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Rumunsko