top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jonas Springorum

Autor(ka):

fakulta:

Jonas

Springorum

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jonas je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jonas

2. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universitätsklinikum Mannheim

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jonas hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Absolvoval jsem stáž v univerzitní nemocnici v Mannheimu, která patří pod heidelbergskou univerzitu, konkrétně pod její lékařskou fakultu v Mannheimu. Celá klinika byla moc přívětivá a dobře navržená, jak pro personál tak i pro pacienty, prostě moderní nemocnice.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
ako stážista jsem pracoval jako juniorní doktor, ale vždy pod dohledem ať už asistenta neboo vedoucího lékaře. S tím jak jsem si zvykl na praktické úkony a lékaři viděli, co všechno jsem zvládal sám, tak jsem pracoval víc a víc samostatně. Kdykoliv jsem se ale necítil, že jsem si něčím nebyl jistý, nebo to byl obtížnější pacient, tak nikdy nebyl problém poprosit o pomoc lékaře. Ochotně se mi taky věnovali a byl jsem plně zapojený do běžného chodu oddělení, na kterých jsem byl (dětská chirurgie, pediatrie, ORL). Dělal jsem velkou šíři úkonů od praktických jako je vyšetřování, odběr krve, nebo kanylace periferních žil po dokumentaci (psaní lékařských zpráv) nebo prezentování pacientů na radiologickýh i "Chefarzt" vizitách.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem v němčině v rámci spolupráce ve zdravotnickém týmu, podle konkrétního oddělení jsou různé požadavky. Hodily se mi i znalosti angličtiny a někdy "panslovanštiny" pro komunikaci s některými skupinami pacientů.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Mannheim je relativně velké město s bohatým vyžitím. Je plné studentů i mladých lidí a pravidelně se konají různé akce jak ve sportovní tak i kulturní oblasti. Obzvláště oblíbené jsou různé akce typu Weinfest, kde se pije výborný ryzlink z Porýní ve formě tradiční Weinschorle.
Líbila se mi mannheimská Kunsthalle, kam se dá levně koupit roční studentské vstupné, nebo byly skvělé i parky v Mannheimu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Záleží hodně na tom jak se člověku podaří sehnat ubytování - pak buď stipendium trochu nevyjde, nebo hodně nevyjde. Univerzita už v prvních e-mailech upozorňuje, že nemohou sehnat ubytování, tak si ho člověk musí sehnat po vlastní ose.
Ceny jsou klasicky německé - jídlo v obchodech relativně levné, ale služby samozřejmě dražší. Drahé je cestování, které se ale výrazně zlevnilo s Deutschlandticketem.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě doporučuju si koupit studentské jízdné - někdy je potřeba zařídit extra doklad od Erasmus referentky, který ale obratem vyhotovila a poslala. Jinak se dá samozřejmě dobře ušetřit, když člověk nikam nechodí a vaří si sám :-)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ideální by asi bylo z hlediska financí získat pokoj na kolejích, což se mě nepovedlo. Ale na okraji Mannheimu se dají taky většinou sehnat nějaké pokoje, jen člověk pak utratí víc času a financí na cesty.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem hlavně po okolí a okolních Bundeslandech. Jak za historickými památkami - hrad Hamburger Schloss nebo Gutenbergův Mainz, tak na kole po Falcku se dá skvěle jezdit. A dá se toho hodně zažít :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v němčině v rámci spolupráce ve zdravotnickém týmu, podle konkrétního oddělení jsou různé požadavky. Hodily se mi i znalosti angličtiny a někdy "panslovanštiny" pro komunikaci s některými skupinami pacientů.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Universitätsklinikum bylo naprosto skvělé - všichni člověka ke všemu pouštějí, nebo se ho zeptají zda by nechtěl pomoct. Personál i sesterský je moc milý i na nás mediky. A člověka zahraniční zkušenost rozhodně posune.. Každému mohu jen doporučit!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
cyklistické rukavice :-)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že si jde zařídit kartičku, pomocí které dostanu nemocniční oblečení a "zapadnu"
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o