top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Rousová

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Rousová

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

3. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Josip Juraj Strossmayer University of Osijek

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 2 z 5

město

průměrné hodnocení je 2 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta dentální medicíny a fyzioterapie v poklidném městečku Orahovice je poměrně mladá a tak nabízí moderní vybavení. Součástí fakulty jsou i malé apartmány, ve kterých nám umožnilo vedení fakulty se ubytovat, dále jsme mohli využívat posilovnu a tenisové kurty, které byly součástí fakulty.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Bohužel v době letních prázdnin nefunguje fakulta v plném provozu a místní studenti nemají letní praxe, během stáže jsme tedy neměli možnost potkat žádného místního studenta, ani studenta na zahraniční stáži. Během praxe se nám vřele věnovali vedoucí naší praxe. Avšak pojem letních praxí znamená v Chorvatsku zcela odlišný pojem, než v Čechách. Bohužel jsme neměli možnost vést fyzioterapeutickou jednotku sami, zaměřovat se na diagnózy pacienta a nastavovat podle toho terapii. Praxe se skládala pouze z využití fyzikální terapie u pacientů, kteří přicházeli sami, neboť fyzikální terapie na fakultě byla, v rámci naší praxe, zdarma pro všechny. Neměli jsme tedy přístup do lékařských karet pacientů a ani jsme neznali jejich diagnózu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Bohužel v době letních prázdnin nefunguje fakulta v plném provozu a místní studenti nemají letní praxe, během stáže jsme tedy neměli možnost potkat žádného místního studenta. Univerzita tedy nepřipravuje pro studenty žádné volnočasové aktivity.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace s vedoucí praxe probíhala v angličtině. S ostatními pracovníky fakulty a s místními obyvateli jsem komunikovali v Chorvatčině, popřípadě využívali překladač, neboť, zde ve vnitrozemí, skoro nikdo neumí mluvit anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Fakulta se nachází v malém městečku Orahovice, nachází se v blízkosti národního parku Papuk, který ale pěšky není úplně ze strany města dostupné. V dochozí vzdálenosti se nachází jezero, kde přes víkendy bývá velmi hodně lidí. Ve městě se nachází vše potřebné. Bohužel autobusy zde úplně nefungují a vlak se nachází asi šest kilometrů od centra vesnice. Výhodou je mít auto v této části země.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vzhledem k podobným cenám potravin a dopravy jako v České republice, jsem s financemi vyšla dostatečně. Pak už jen záleží, zda člověk více cestuje či ochutnává místní jídlo v restauracích atd. Výhodou také byla možnost ubytování na fakultě.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě se vyplatí nakupovat ve větších supermarketech, dále se vyplatí kupovat si ve vlaku či autobus zpáteční jízdenku a vyptávat se rady místních, kteří rádi poradí, jak se vyhnout nástrahám na turisty.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ano, ubytování bylo čisté a nové. Měli jsme dvojlůžkový pokoj s vlastní koupelnou, také jsme měly možnost využívat kuchyň, pračky a sušičky zdarma. Každý den se po fakultě pohybovala uklízečka, která byl se vším nápomocná, pravidelně uklízela a vyměňovala povlečení a ručníky. Výhodou bylo, že uklízečka uměla anglicky.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Hromadná doprava ve vnitrozemí moc dobře nefunguje. Autobusových a vlakových spojů je málo a některá ani nepřijedou. S dopravou podél pobřeží je trochu lepší, ale i tak se na to nedá stoprocentně spolehnout.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace s vedoucí praxe probíhala v angličtině. S ostatními pracovníky fakulty a s místními obyvateli jsem komunikovali v Chorvatčině, popřípadě využívali překladač, neboť, zde ve vnitrozemí, skoro nikdo neumí mluvit anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V této chvíli není univerzita připravená na přijmutí zahraničních studentů ne letní praktickou stáž, neboť klinika je ještě ve výstavbě. Doporučila bych fakultu spíše na studijní stáž, ale i tak je možné, že to stoprocentně nenaplní očekávání studentů neboť úroveň fyzioterapie a výuky fyzioterapie v Chorvatsku ještě trochu pokulhává.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Chorvatsko