top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jana Vráblíková

Autor(ka):

fakulta:

Jana

Vráblíková

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jana

Matematicko-fyzikální fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Innsbruck

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderní budova v kampusu. Příjemné prostory, nádherné výhledy na všechny strany (jako všude v Innsbrucku).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Oddělení, u kterého jsem působila, je na návštěvy stážistů (byť asi ne přes Erasmus) zvyklé. Dostala jsem přidělené místo v kanceláři i přístupové údaje. Vyučující, zaměstnanci i studenti byli nápomocní a ochotní a bylo jednoduché rychle zapadnout do jejich přítelského kolektivu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Vzhledem k tomu, že jsem na stáži byla během pandemie Covidu, je těžké na tuto otázku odpovědět. Z vyprávění spíš ano, některé aktivity bylo možné dělat online, ale většina aktivit byla kvůli lockdownu přerušena.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V angličtině. Na univerzitě jsem si s ní vždy vystačila. Pro přijetí na univerzitu je třeba certifikát o jisté úrovni angličtiny, na stáž toto není potřeba.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nádherné město v údolí vysokých hor. Město je hodně turistické, přes zimu kvůli lyžování, v létě zejména kvůli horské turistice. Během lockdownu byly ale historické uličky starého města téměř prázdné a člověk se při procházkách nemusel prodírat davy. Kromě turistů je Innsbruck také studentské město, na jaře a v létě posedává okolo řekny mnoho skupinek studentů, sportují, tančí, hrají hudbu, nebo si jen povídají.

Město nabízí malé historické centrum, mnoho muzeí a galerií (s velmi příjemnými cenami pro studenty), kostelů, hřbitovů, otevřená prostranství, kde se konají venkovní koncerty, setkání či demonstrace. Je zde několik krásných parků, nádherná botanická zahrada, kam si člověk může jít lehnout na deku a učit se nebo jen pozorovat okolí.

Podél řeky Inn je mnoho sportovišť a cyklostezka s pěší zónou. Cyklistická infrastrukutra je unkční a promyšlená a kolo je rozhodně nelepší způsob přepravy. Vnitřní sportoviště jsem bohužel neměla možnost kvůli covidu navštívit.

V centru města je mnoho barů a restaurací, které ale byly opět většinu mého pobytu zavřené.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi stačilo na celý pobyt, ale to je dané pravděpodobně tím, že v době lockdownu nebylo mnoho možností, kam chodit a volný čas jsem trávila zejména pěšími výlety po okolí. Jinak předpokládám, že člověk utratí mnohem více peněz na cestování do širšího okolí, lyžovaní či společenské aktivity ve městě.

Innsbruck je jakožto turistické město poměrně drahý, ale se stipendiem se vyjít dá.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevnějším obchodem s potravinami je Hofer, o něco dražší Spar (ale jsou výjimky), Billa a další jsou drahé. Kousek od nemocnice je WAMS Laden - secondhand, kde kromě oblečení seženete úplně všecho! Vybavení do kuchyně, lampičku, sportovní vybavení, knihy...

Na kolejích se často na začátku semestru pordávájí věci, které tam zůstaly po studentech z předchozích semestrů. Za minimální cenu takto můžete získat sportovní vybavení, jízdní kolo nebo nádobí.

MHD je hodně drahé a vyplatí se chodit pěšky (Innsbruck je malý a procházky tam jsou krásné), nebo jezdit na kole.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byla jsem na koleji v pokoji pro dva se samostatných socilním zařízením a kuchyní pro celé patro. Narazila jsem na skvělou spolubydlící (i když byla češka :)), a bylo fajn, že během lockdownu/karantéry nebyl člověk úplně sám. Kuchyň byla až na občasné výjimky v dobrém stavu, každý zde měl přidělené zamykací skříňky a sdílenou lednici pro 2-4 lidí. V létě, kdy se situace kolem covidu uvolnila, byly v kuchyni často hlučné party, ale to je asi kolejní standard...

Vybavení pokojů bylo funkční a moderní, s dostatkem úložného prostoru. Pokoje chodí jednou za čas uklízet úklízeči. Pozor na to, že na kolejích často nebývají lůžkoviny, které si člověk musí sehnat sám.

Dále kvůli distanční výuce byla v celé budově přetížená wifi, hodí se mít síťový kabel.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Kvůli covidu to nebylo většinu pobytu možné, po uvolnění restrikcí jsme ale vyrazili na výlet vlakem na hranice Rakouska a Lichtenštejnska a poté přešli Lichtěnštějnsko pěšky. Nádherný výlet, doporučuju!

Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V angličtině. Na univerzitě jsem si s ní vždy vystačila. Pro přijetí na univerzitu je třeba certifikát o jisté úrovni angličtiny, na stáž toto není potřeba.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lokalita je výjiméčná úmístěním v údolí, okolní přírodou, horami a jezery. Mnoho lidí jezdí do Innsbrucku právě kvůli nim. Já jsem si univerzitu vybrala kvůli výzkumu, kterému se věnují a nádherné okolí Innsbrucu byl spíš bonus.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Síťový kabel.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Vegan možnosti v supermarketech - rostlinné mléko ve skle! :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Karanténa, během které jsme nemohli opustit pokoj ani abychom šli do kuchyně.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu undefined

zpět na katalo zpráv
bottom of page