top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Pavlína Říhová

Autor(ka):

fakulta:

Pavlína

Říhová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Pavlína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Pavlína

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kobe University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Pavlína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Kobe je rozsáhlá univerzita na kopci, kde je obklopena horami. Často trvalo dojít z jedné přednášky na druhou klidně i 10 minut rychlé chůze. Škola je dobře vybavená, v areálu jsou obchody s občerstvením (klasické japonské 7-eleven), zakoupit si tu můžete i všechny potřebné školní pomůcky nebo univerzitního maskota.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Školní rok byl rozdělen na čtyři části (quartery), každá z nich byla zakončena zkouškou nebo odevzdáním závěrečné práce, tedy podobně jako u nás. Učitelé byli velmi přátelští, se vším rádi poradili.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě fungovaly volnočasové "kroužky" podobné těm u nás na základních školách (např. sbor apod.). Kromě toho byly pro zahraniční studenty pořádány akce, jako bylo například společné hanami (piknik pod rozkvetlými třešněmi), kde nikdy nechybělo spoustu sushi :-) Voltelných předmětů bylo hned několik, konkrétně bych doporučila zábavný předmět Basic Seminar for Intercultural Communication, kde spolu japonští i zahraniční studenti sdílejí prvky své kultury.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium jsem měla celé v angličtině s tím, že jsem 3x týdně docházela na hodiny japonštiny. Do Kobe jsem jela jen s úplnými základy japonského jazyka, ke studiu není jeho znalost potřeba.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kobe je nádherné přístavní město. Najdete tu jak hory a krásnou přírodu s vodopádem, tak moře a krásnou rozsáhlou pláž bez lidí. Jedná se o celkem klidné město, lidé se koncentrují akorát v obchodních pasáž v centru města. Kromě již zmíněného vodopádu a pláže (pláž Suma) moc doporučuji navštívit Nunobiki Herb Garden, na kterou se dá jet lanovkou, dále svatyni Ikuta, čínskou čvtrť a přístav Harborland. Celé Kobe je ale boží!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Japonsko není až tak drahé jak se říká, pokud pravidelně nenavštěvujete restaurace - tedy kromě dopravy, ta vyjde opravdu draze. Stipendium z Fondu Mobility, které činilo 72 000 korun, mi pokrylo zhruba letenky a ubytování. Za kolej jsem platila měsíčně 18 000 jenů (cca 3 500 Kč) + 7 500 jenů za poplatky (cca 1 500 Kč) internet, voda, společné prostory...) + jednorázový poplatek za úklid (11 000 jenů - cca 2 200 Kč) + zvlášť elektřinu a zdravotní pojištění. Dvě jednosměrné letenky mě stály přibližně 40 tisíc Kč. K tomu jsem měsíčně dala zhruba 3 000 Kč za dopravu. Kromě stipendia od Karlovy Univerzity je možné požádat také o štědré JASSO stipendium, které činí 80 000 jenů měsíčně (cca 16 000 Kč) - díky němu jsem mohla i cestovat :-)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě doporučuji nakupovat jídlo v supermarketech a vařit si. Zároveň doporučuji chodit do obchodu s názvem Daiso, kde najdete všechno od vybavení domácnosti po drogerii a jídlo za pouhých 100 jenů (20 Kč). Také je dobré nelenivět a chodit všude, kde to jde, pěšky :-) Doprava byla totuž nejdražší položkou.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytována jsem byla na koleji Kobe University International Residence umístěné na ostrově Port Island, který s pevninou spojuje nadzemka (cesta na hlavní nádraží Kobe-Sannomiya trvá asi 10 minut). Celková cesta do školy trvala téměř hodinu. Kolej byla čistá a dobře vybavená, nic jí nechybělo. Bytu na koleji nechyběla vlastní koupelna, balkón ani malá kuchyň.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem letěla na souostroví Okinawa na ostrov Taketomi, do korejského Soulu a cestovala jsem do měst poblíž Kobe - několikrát jsem byla v Osace, Naře a Kyotu (tato města jsou od Kobe vzdálena do hodiny vlakem).

Dle mého názoru je úplně nejhezčí Kyoto, které v případě studia v Kobe určitě nesmíte vynechat. Stejně tak doporučuji navštívit Naru, která je známá díky srnkám procházejícím se jen tak všude po městě i Osaku, která je známá jako kuchyně Japonska.

Taketomi je krásný malinký ostrov s překrásnou pláží. Nicméně ostrůvek jde projít celý během hodiny, jeho návštěvu jsem proto spojila i s vedlejším ostrovem Ishigaki. Nedoporučuji ale navštěvovat Okinawu v letních měsících, bylo šílené vedro.

Určitě doporučuji letět do Soulu, letenky jsou za pár stovek a cesta trvá jen chvilku. Soul mě sice nenadchnul tak, jako japonská města, ale stojí za to se tam podívat.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium jsem měla celé v angličtině s tím, že jsem 3x týdně docházela na hodiny japonštiny. Do Kobe jsem jela jen s úplnými základy japonského jazyka, ke studiu není jeho znalost potřeba.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V Japonsku se nudit rozhodně nebudete - je tu stále co objevovat, interakce s Japonci je také jeden velký zážitek. Kobe navíc nabízí úplně všechno, co si přát - moře, hory, chrám .... Je to opravdu super město na žití!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Japonci opravdu skoro neumí anglicky.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Návrat domů, vyřizování administrativy a s tím spojená jazyková bariéra.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Kobe University

Další zprávy z regionu Japonsko

bottom of page