top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

Kobe University

Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Pavlína Říhová

Autor(ka):

fakulta:

Pavlína

Říhová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Pavlína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Pavlína

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Pavlína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Kobe je rozsáhlá univerzita na kopci, kde je obklopena horami. Často trvalo dojít z jedné přednášky na druhou klidně i 10 minut rychlé chůze. Škola je dobře vybavená, v areálu jsou obchody s občerstvením (klasické japonské 7-eleven), zakoupit si tu můžete i všechny potřebné školní pomůcky nebo univerzitního maskota.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Školní rok byl rozdělen na čtyři části (quartery), každá z nich byla zakončena zkouškou nebo odevzdáním závěrečné práce, tedy podobně jako u nás. Učitelé byli velmi přátelští, se vším rádi poradili.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě fungovaly volnočasové "kroužky" podobné těm u nás na základních školách (např. sbor apod.). Kromě toho byly pro zahraniční studenty pořádány akce, jako bylo například společné hanami (piknik pod rozkvetlými třešněmi), kde nikdy nechybělo spoustu sushi :-) Voltelných předmětů bylo hned několik, konkrétně bych doporučila zábavný předmět Basic Seminar for Intercultural Communication, kde spolu japonští i zahraniční studenti sdílejí prvky své kultury.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium jsem měla celé v angličtině s tím, že jsem 3x týdně docházela na hodiny japonštiny. Do Kobe jsem jela jen s úplnými základy japonského jazyka, ke studiu není jeho znalost potřeba.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kobe je nádherné přístavní město. Najdete tu jak hory a krásnou přírodu s vodopádem, tak moře a krásnou rozsáhlou pláž bez lidí. Jedná se o celkem klidné město, lidé se koncentrují akorát v obchodních pasáž v centru města. Kromě již zmíněného vodopádu a pláže (pláž Suma) moc doporučuji navštívit Nunobiki Herb Garden, na kterou se dá jet lanovkou, dále svatyni Ikuta, čínskou čvtrť a přístav Harborland. Celé Kobe je ale boží!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Japonsko není až tak drahé jak se říká, pokud pravidelně nenavštěvujete restaurace - tedy kromě dopravy, ta vyjde opravdu draze. Stipendium z Fondu Mobility, které činilo 72 000 korun, mi pokrylo zhruba letenky a ubytování. Za kolej jsem platila měsíčně 18 000 jenů (cca 3 500 Kč) + 7 500 jenů za poplatky (cca 1 500 Kč) internet, voda, společné prostory...) + jednorázový poplatek za úklid (11 000 jenů - cca 2 200 Kč) + zvlášť elektřinu a zdravotní pojištění. Dvě jednosměrné letenky mě stály přibližně 40 tisíc Kč. K tomu jsem měsíčně dala zhruba 3 000 Kč za dopravu. Kromě stipendia od Karlovy Univerzity je možné požádat také o štědré JASSO stipendium, které činí 80 000 jenů měsíčně (cca 16 000 Kč) - díky němu jsem mohla i cestovat :-)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě doporučuji nakupovat jídlo v supermarketech a vařit si. Zároveň doporučuji chodit do obchodu s názvem Daiso, kde najdete všechno od vybavení domácnosti po drogerii a jídlo za pouhých 100 jenů (20 Kč). Také je dobré nelenivět a chodit všude, kde to jde, pěšky :-) Doprava byla totuž nejdražší položkou.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytována jsem byla na koleji Kobe University International Residence umístěné na ostrově Port Island, který s pevninou spojuje nadzemka (cesta na hlavní nádraží Kobe-Sannomiya trvá asi 10 minut). Celková cesta do školy trvala téměř hodinu. Kolej byla čistá a dobře vybavená, nic jí nechybělo. Bytu na koleji nechyběla vlastní koupelna, balkón ani malá kuchyň.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem letěla na souostroví Okinawa na ostrov Taketomi, do korejského Soulu a cestovala jsem do měst poblíž Kobe - několikrát jsem byla v Osace, Naře a Kyotu (tato města jsou od Kobe vzdálena do hodiny vlakem).

Dle mého názoru je úplně nejhezčí Kyoto, které v případě studia v Kobe určitě nesmíte vynechat. Stejně tak doporučuji navštívit Naru, která je známá díky srnkám procházejícím se jen tak všude po městě i Osaku, která je známá jako kuchyně Japonska.

Taketomi je krásný malinký ostrov s překrásnou pláží. Nicméně ostrůvek jde projít celý během hodiny, jeho návštěvu jsem proto spojila i s vedlejším ostrovem Ishigaki. Nedoporučuji ale navštěvovat Okinawu v letních měsících, bylo šílené vedro.

Určitě doporučuji letět do Soulu, letenky jsou za pár stovek a cesta trvá jen chvilku. Soul mě sice nenadchnul tak, jako japonská města, ale stojí za to se tam podívat.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium jsem měla celé v angličtině s tím, že jsem 3x týdně docházela na hodiny japonštiny. Do Kobe jsem jela jen s úplnými základy japonského jazyka, ke studiu není jeho znalost potřeba.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V Japonsku se nudit rozhodně nebudete - je tu stále co objevovat, interakce s Japonci je také jeden velký zážitek. Kobe navíc nabízí úplně všechno, co si přát - moře, hory, chrám .... Je to opravdu super město na žití!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Japonci opravdu skoro neumí anglicky.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Návrat domů, vyřizování administrativy a s tím spojená jazyková bariéra.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Kobe University

Další zprávy z regionu Japonsko

bottom of page