top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Irena Grynyuková

Autor(ka):

fakulta:

Irena

Grynyuková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Irena je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Irena

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Waseda University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Irena hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Waseda University si osobně nemohu vynachválit. Jelikož se můj pobyt uskutečnil v době pandemie koronaviru, vše se muselo adoptovat výuce online, proto nemohu hodnotit, jaké byly prostory, vybavení či výhody kampusu, jelikož jsem pouze párkrát navštívila knihovnu. Co se ale týče přístupu profesorů a výuky, mohu potvrdit, že se jedná o špičkovou univerzitu na světové úrovni, která nabízí nejen osobní přístup a profesionální dohled na výzkumem, který si vyberete provádět, ale i přátelský kolektiv, který mi pomohl během pandemie cítit se v Japonsku jako doma.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Znovu jelikož jsem přijela v době koronaviru, vše se muselo přizpůsobit online výuce. Většinou Waseda pořádá orientační týden, kdy jsou studenti seznámeni s fungováním a administrativou. Zapisování předmětů dříve probíhalo osobně. Každý student si mohl vyzkoušet všechny předměty a následně si vybrat, jaký si chce zapsat. Jelikož se kvůli pandemii snažili co nejrychleji zavést nový systém, který bude pouze online, vše bylo na začátku trochu zmatené, ale Waseda si s tím nakonec poradila dobře, jelikož všichni administrativní pracovníci byli maximálně vstřícní a nápomocní. Začátek semestru ale vždy začíná v dubnu a akademický rok je rozdělený do 4 částí. První dvě části probíhají od dubna do sprna. Následně v srpnu začínají letní prázdniny, které trvají jeden měsíc a končí v září. Následně začíná podzimní semestr také rozdělený do 2 částí, který s krátkou pauzou zimních prázdnin trvá až do jarních prázdnin, které začínají v únoru.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Bohužel jsem kvůli pandemii "život na univerzitě" jako takový nezažila. Všechny studentské spolky a volnočasové aktivity, kdy by se studenti setkávali osobně, byly po celou dobu mého pobytu zrušené. Probíhali pouze online "zoom" aktivity, které se snažili seznamovat nové studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině a navíc jsem si brala lekce japonštiny. Univerzita potřebuje platný TOEFL certifikát z anglického jazyka, japonština zde ale není nutností.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Studovala jsem v Tokiu, což je jedním z největších a nejmodernějších měst světa a podle toho to také vypadá. Je velice rušné, kosmopolitní a jak se říká, nikdy nespí. Já osobně jsem velký fanoušek Japonska a hlavně Tokia jako takového, navíc jsem ho navštívila i před několika lety jako turista, proto jsem věděla, do čeho jdu. Pro slabé jedince může být tento nikdy nekončící ruch a obrovské davy lidí příliš, já jsem si ho ale zamilovala natolik, že bych zde v budoucnu i ráda bydlela delší dobu než pouze rok a půl.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Tokio je velmi drahé město, hlavně s porovnáním s Českou republikou. V porovnáním s dalšími kosmopolitními městy jako New York či Londýn je to již o něco levnější. Stipendium mi pokrylo přibližně 30% výdajů. Samozřejmě také záleží na tom, jak se v Tokiu rozhodnete žít. Jsou zde velmi levné restaurace, které jsou dokonce mnohem levnější než v Praze a pokud bydlíte na koleji a necestujete příliš po městě, můžete si více méně se stipendiem vystačit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepší je co nejvíce chodit a bydlet v části, ve které chcete také trávit nejvíce času. Nejdražší byla pro mě osobně doprava. Nejde zde uplatnit žádná studentská sleva na hromadnou dopravu či vlaky, proto si dobře rozmyslete, zda chcete raději investovat do bytu či koleje v centru nebo na pokraji Tokia, jelikož vždy musíte do centra dojíždět. Dále samozřejmě chodit do restaurací, které nabízí levné "sety", dá se zde dobře najíst i za 70Kč. Dostanete v této ceně vše od polévky až po rýži s rybou. Výhodné je také si vařit a nakupovat v levnějších supermarketech. Existují zde i tzv. "100yen" obchody, které mají všechny domácí potřeby, čističe, kosmetické potřeby, apod. za cenu pouze 100yenů a tímto se dá také výrazně šetřit.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem si zvolila byt, který jsem měla pronajatý od společnosti, který pronajímá byty zahraničním rezidentům a bydlela jsem v něm sama. Příště bych určitě zvolila sdílený byt nebo kolej.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Znovu kvůli pandemii jsem zůstala pouze v Japonsku, ale zde jsem procestovala mnoho prefektur i měst. Určitě doporučuji Kjóto, Osaku, Hirošimu, Sado ostrov, Kagošimu, Kjúšu, Okinawu, Šódošimu a Saitamu. Nikdy jsem nebyla z žádné cesty zklamaná.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem v angličtině a navíc jsem si brala lekce japonštiny. Univerzita potřebuje platný TOEFL certifikát z anglického jazyka, japonština zde ale není nutností.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Já jsem obrovský fanoušek Japonska, proto je pro mě každá zkušenost a každý den v Japonsku výjimečný. Vše od jídla, po kulturu, památky, spojení moderny s tradicí až po neuvěřitelně přívětivé a milé lidi, vše to bylo neuvěřitelný zážitek. Přímo co se týká Tokia, určitě bych doporučovala všem zažít si alespoň pár měsíců bydlení ve světové metropoli.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Konektor na zásuvku a deodorant (nemají zde ty, na které jsme v Evropě zvyklí).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Já osobně jsem byla na vše připravená, jelikož jsem Japonska již dříve navštívila.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Každý den můžete objevit a zažít něco nového.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Návrat zpátky do Evropy.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Waseda University

Další zprávy z regionu Japonsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page