top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Chrpová

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Chrpová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Czech Centre Rotterdam

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
České centrum v Rotterdamu je malá instituce se dvěma stálými zaměstnanci. Proto běh centra do velké míry závisí na stážistech a stážistkách. Prostředí je velmi přátelské a pracovní atmosféra je příjemná. Jako stážistka jsem měla dost času na to se aklimatizovat. Všechny úkoly mi byly srozumitelně vysvětleny a zanedlouho už jsem byla schopna pracovat samostatně.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Představitelé organizace ke mně jako stážistce přistupovali rovnocenně. Pracovní prostředí bylo velmi přátelské a nikdy jsem se nebála doptat na to, čemu jsem nerozuměla. Pracovní náplň byla dost diverzní a nebylo to příliš náročné. Místo bych rozhodně doporučila dalším stážistům/stážistkám.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
x
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Během stáže jsem si vystačila pouze s angličtinou. Stáž vyžaduje minimálně úroveň B2 v angličtině, znalost nizozemštiny není nutná.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rotterdam, kde jsem pracovala, je velmi živé a rušné město. Je odlišné od jiných nizozemských měst, protože má velmi moderní ráz. Město má mnoho kaváren a restaurací. Za pozornost stojí i mnohá muzea a galerie.

Bydlela jsem v nedalekém Haagu. Haag je o něco klidnější a má malebné historické centrum s kavárnami, galeriemi, muzei a královským palácem. Město má odlišnou atmosféru než Rotterdam.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pro Nizozemsko je 750 euro. Můj měsíční rozpočet byl 1 100-1200 euro/měsíc. Nejvíce mě stál nájem (600 euro/měsíc) a doprava (250-300 euro/měsíc). Za dopravu jsem platila hodně, protože jsem denně dojížděla z Haagu do Rotterdamu a zároveň jsem ve volném čase cestovala po celé zemi. Vlaková doprava je v Nizozemsku dost drahá. Za jídlo jsem utratila okolo 250 euro/měsíc. Ceny za potraviny jsou o něco vyšší než momentálně u nás. Výrazně dražší je hlavně pečivo.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji nakupovat potraviny ve slevách (na to je třeba pořídit si zákaznickou kartičku). Nakupovala jsem v řetězci Albert Heijn. Není nejlevnější, ale je na každém kroku a při využívání slevových nabídek se dá docela ušetřit.
V případě častého cestování vlakem/MHD se dají pořídit permanentky, díky kterým se dá trochu ušetřit.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v pronajatém pokoji za 600 euro měsíčně v domě s dalšími dvěma lidmi. Najít ubytování v Nizozemsku je velmi těžké a člověk nemůže mít velké nároky. Pronajímatelé si nebojí říct i 1000 euro za pronájem jednoho pokoje. Doporučuji hledat si ubytování několik měsíců dopředu a obrnit se trpělivostí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nizozemsko má hustou železniční síť. Vlaky jezdí často, byť ne vždycky spolehlivě a jsou dost drahé. Nicméně jsou nejlepší volbou k prozkoumávání země. Vzhledem k tomu, že je Nizozemsko malé, dají se i vzdálenější místa navštívit v jednom dni.
Téměř každé město má zajímavá muzea nebo galerie, které stojí za návštěvu. Historická centra jsou často malebná, byť malá. Ovšem poté, co jsem navštívila mnoho měst a městeček, mi začaly připadat všechny stejné.
Příroda není v Nizozemsku úplně diverzní. Nejraději jsem navštěvovala písečné duny blízko moře s pěšími a cyklostezkami.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Během stáže jsem si vystačila pouze s angličtinou. Stáž vyžaduje minimálně úroveň B2 v angličtině, znalost nizozemštiny není nutná.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nizozemsko je pěkná země s otevřenou atmosférou a milými lidmi. Je zde hodně co k vidění. Především lidé, kteří mají rádi umění a kulturu, si tu přijdou na své.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Nizozemsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page