top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Výstupová

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Výstupová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Porto

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory fakulty byly poměrně moderní, poněkud zbytečně složité co se architektonické stránky týká a na stěnách i dlažbě byl znát vysoký stupeň opotřebování. Všechny učebny však byly vybaveny projektory, které vyučující aktivně využívali. Oceňuji také přehledné značení jednotlivých místností, protože vím, že to nebývá samozřejmostí. U fakulty se nachází velká jídelna s možností zakoupení jídla i o víkendech a ve večerních hodinách. Kromě toho disponuje budova také snackbarem, velkou knihovnou a odpočinkovou místností, kam mají ale studenti omezený přístup.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Největší změnu jsem pociťovala v časové dotaci předmětů. Zatímco v Česku jsme zvyklí na předmět jednou týdně, v Portu jsme měli každý dvakrát týdně po hodině a půl a ob týden ještě dalších 90 minut navíc. Některé předměty měly zkoušky rozdělené do dvou částí, v půlce a na konci semestru, což studentům značně zjednodušuje přípravu na ně. Pokud jsme zvládli oba testy alespoň na 9,5 bodu z 20, nemuseli jsme jít ani na oficiální závěrečnou zkoušku z celého semestru. Vyučující byli vstřícní a brali na studenty z Erasmu adekvátní ohledy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Portu se nosí mezi studenty uniformy a ačkoliv nejsou povinné, mnoho studentů je dobrovolně používá. Často jsme po městě viděli skupiny studentů praktikující tzn. novatadas, jedná se různé akce a ceremonie pro začleňování prváků do univerzitního života. To se bohužel týkalo pouze místních stálých studentů. Na fakultě se vyučovaly předměty jako Brazilská kultura nebo Portugalská kultura, oba ale pouze v portugalštině a sloužily v první řadě místním filologům.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město jsem si velmi rychle zamilovala. Nachází se při ústní řeky Douro do oceánu, ke kterému se můžete pohodlně dovést "metrem". Používám uvozovky, jelikož se jedná spíše o tramvaj, ale je spolehlivá a jezdí relativně často. Porto je turistické město s typickými azulejos na fasádách domů, prosluněné, přátelské, v noci poměrně živé díky velkému množství studentů. Osobně jsem trávila čas nejraději na pláži či v parcích (Jardins do Palácio do Cristal, Jardim do Morro). Kolem řeky vedou po obou březích hojně využívané cyklostezky. Dá se tu najít jak typický městský rušný život, tak i klidná tichá místa.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Mé stipendium bylo 600 euro na měsíc, s čímž jsem dokázala pokrýt prakticky veškeré své výdaje, včetně několika výletů do Španělska a na jih Portugalska. Velmi záleží, jaké si najdete ubytování. To se může pohybovat od 250 do 500 euro. Pro výběr doporučují stránky bquarto.pt, kde nemusíte platit nic zprostředkovateli, ale zase nemáte jistotu, že vás nepodvedou.
Ceny jsou zde lehce nižší než Česku, minimálně než v Praze. Například doprava po Portugalsku je s Flixbusem opravdu levná, ale samotná veřejná doprava v Portu poměrně drahá (30 E na měsíc).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud si najdete ubytování hned u fakulty, nemusíte si vůbec kupovat měsíčné jízdné. Případně se také vyplatí si koupit kolo, které na konci semestru opět prodáte. Určitě si pořiďte ESN kartičku, máte na ní spousty slev od surfařské školy, přes Ryanair až po poloviční ceny ve studentských barech.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem si sdílený byt, bylo nás tam dohromady 5, určitě doporučuji.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, velmi hojně. Uskutečnila jsem výlet letecky do Madridu a Barcelony, létá se také často na Madeiru, Azorské a Kanárské ostrovy, dají se sehnat opravdu levné letenky s Ryanairem, nejčastěji tak dva týdny předem. Také jsem jela Flixbusem do Viga, Aveira, Coimbry, Bragy, Lisabonu a Fara. Nedoporučuji půjčovat si auto, jelikož Portugalsko vybírá za dálnice poplatky, takže se vám to prodraží, i když máte plně obsazené vozidlo.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Studium bylo velmi snadné, i pro mě jako cizince studujícího místní filologii. Je zde velké množství místních i zahraničních studentů, organizace ESN pořádá mnoho výletů po městě i zemi. Panují zde velmi příznivé teploty, v létě se můžete koupat v oceánu a surfuje se po celý rok.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Naopak bych si vzala mnohem méně oblečení.
Doporučuji vzít si nějaké koření, protože se zde prakticky sehnat nedá, pouze ty nejzákladnější druhy.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíc mě překvapilo, jak snadno jsem se dokázala začlenit do nového kolektivu a najít si skvělé kamarády. Pět měsíců mi uteklo jako voda.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
vypořádat se s veškerou administrativou. Musela jsem vyplňovat dokumenty pro domovskou i zahraniční univerzitu, řešit pojištění, veřejnou dopravu... jakmile bylo toto všechno za mnou, studium a studenstký život už byly snadné.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Porto

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page