top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kristýna Bundilová

Autor(ka):

fakulta:

Kristýna

Bundilová

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kristýna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

tynatynuska333

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kristýna

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Porto

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studovala jsem na sportovní fakultě Univerzity Porto. Budova sportovní fakulty je sice trochu starší a s opravami střechy (když hodně pršelo, kýblů na odkapávající vodu nebylo málo :D ) a jiných věcí si tam moc hlavu nedělají :D, ale je plně vybavena všemi potřebnými sportovišti pro výuku (atletický ovál, bazén, gymnastická tělocvična,...). Takže nemusíte kvůli výuce dojíždět na jiná místa. Vše probíhá na jednom místě. První den mě i překvapili místní záchody, které byly jen mísy bez prkýnek, ale nebojte, všude jinde po Portugalsku už najdete záchody normální. Je zde i menza, kde je pro studenty levná strava v podobě hlavního chodu (výběr ze 3 jídel), polévky a zákusku či ovoce. Do menzy můžete jít také jako studenti Univerzity v Portu i do jakékoliv jiné fakulty této školy. Přímo v budově školy není žádné ubytování, ale v blízkém okolí jsou jak studentské koleje tak i levné soukromé ubytování. V prostorách školy je také spousta míst k sezení se stoly a mimo jiné také knihovna, kde je možné studovat a půjčit si knihy. Pozor, zapůjčení knihy je zde pouze na týden s možností 2x výpůjčku prodloužit na další týden. Na chodbě jsou také dvě mikrovlnky, takže si můžete ohřát svoje vlastní jídlo.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Učitelé na této škole byli přátelští a necítíla jsem z nich žádné povyšování se nad studenty. Často slýcháte, že Portugalci neznají čas, ale na této škole byl opak pravdou. Byla jsem překvapená, že zde výuka probíhala opravdu na čas a když člověk přišel hodně pozdě, už měl absenci. Všechny písemné zkoušky píší všichni studenti najednou (cca 200-300 studentů), aby si studenti nemohli zjišťovat předešlé testy. Jak na písemné, tak praktické zkoušky má člověk celkem jen 2 pokusy ( 1 řádný a 1 opravný). Problém je trochu trénování na některé zkoušky, pokud v nich nejste moc dobří. Například ve sportovních hrách probíhají zkoušky z taktických dovedností hry, takže jste vázáni na spolupráci s ostatními. Ovšem na druhou stranu i já, které moc míčové hry nejdou, jsem nakonec bez problému všechny zkoušky dala. Takže učitelé nejsou až tak moc přísní. Známkování je v rozpětí bodovací škály 0-20 bodů, přičemž 8 bodů je nejméně možných pro úspěšné splnění dílčích částí zkoušky. Na některé výsledky zkoušek čekáte poměrně hodně dlouho.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na fakultě je možné se přidat k mnoha studentským spolkům. Je zde hudební spolek, sportovní spolek, taneční spolek a spoustu dalších. Já jsem byla párkrát trénovat s velmi milými slečnami z tanečního spolku Nucleo de danca. Zajímavostí bylo, že spousta studentů většiny těchto spolků nosí v rámci jejich aktivit dlouhé černé hábity a černé formální oblečení, což je pro ně jakási pocta. Ve škole během výuky ale chodí normálně oblíkaní. Univerzita pro mezinárodní studenty také často pořádala nějaké uvítací akce, kde bylo možné se také poznat s dalšími mezinárodní studenty nebo komentované procházky městem a prohlídky významných míst.
V Portu funguje také známá organizace ESN, která velmi pomáhá novým mezinárodním studentům se začlenit, pořádá nespočet různých akcí od výletů, her, sportovních událostí, prohlídek až po párty. Mimo jiné je vám také velikou oporou při jakýchkoliv otázkách co se týče fungování a žití v Portugalsku.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem pouze v anglickém jazyce. Když jsem si vybírala předměty, mohli jsme si na této fakultě vybrat pouze ze zúžené nabídky pro mezinárodní studenty. Tento výběr byl poměrně velmi základní, většina předmětů byla stejná nebo podobná mým předmětům již z 1. ročníku. Takže počítejte s tím, že pokud byste jeli sem až ve 2.-3. ročníku, nejspíš nenajdete všechny potřebné předměty stejné jako máte na vaší domácí škole a nebudete si je moci nechat uznat jinak než jako volitelné a tím pádem třeba budete muset prodloužit vaše studium na domácí univerzitě, aby jste si doplnili chybějící předměty. Já osobně jela na Erasmus již ve 4. ročníku (v prodlužovacím roce). A bylo nás tam takových spousta.

Co se týče výuky, tak s učiteli se dalo domluvit úplně v pohodě anglicky. Ovšem výuka jako taková probíhala v portugalštině. Byla nás tento rok zahraničních studentů málo a řekli, že se nebudou zdržovat překládáním úplně všeho. Takže nám spíše vždy na konci hodiny shrnuli vždy jen to důležité a případně popsali v angličtině co máme dělat za cvičení v těch sportech. Výjimkou byly pouze dva předměty, v kterých probíhali přednášky pouze pro nás v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je poměrně malé a o to víc jsem se zde cítila dobře a bezpečně. V Portu je hodně úzkých malých uliček a obzvlášť ráno a odpoledne po práci byla velmi hustá doprava. Myslela jsem, že bych se dopravovala na kole, ale je to zde velmi kopcovité a upřímně v místní dopravě bych se celkem i bála. Je tu poměrně velmi deštivo, takže nezapomeň pláštěnku a boty do deště. Deštník skoro nemá cenu, je zde velmi větrno.
V Portu je oblíbený studentský bar Adega Leonor, který je velmi oblíbený a spolupracuje právě s ESN Erasmus organizací.
K vidění určitě doporučuji: Bolhao market a okolí, Ponte Luiz Bridge I, Jardim de Morro park s výhledem na řeku a centrum města, Manteigeria (nejlepší Pastel de Nata v Portu), Taberna Londrina a Brosao (nejlepší Francesinha), pěkná Zoo Maia, Sea life u Matasinhos beach, Matasinhos beach.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Obecně jsou ceny v Portugalsku podobné těm našim. MHD je trochu dražší, jídlo tak stejné (něco dražší, něco levnější). Já osobně jsem měla stipendium 600 euro/měsíc. A za ten semestr jsem si připlatila celkem 55 000,- kč ze svého. Hodně záleží jaké se vám podaří najit ubytování. Já měla ubytování za 325 až 345 euro/měsíc. Což je celkem levné. Letenky se dají najít poměrně za dobrou cenu z Prahy. Průměrně zpáteční letenka jen z batůžkem je za 3000-3500 korun. I s odbaveným kufrem jedna cesta je pak kolem 4000-4500,-
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vím, že studentské koleje byly nabízeny za neuvěřitelných 160-240 euro/měsíc. Ale tyto koleje téměř pro Erasmus studenty nemají kapacitu a je obtížné se tam dostat. Co se pak týče externích studentských kolejí, jsou převážně velice pěkné, ale zbytečně drahé. Dosahovali až 500-600 euro/měsíc. Takže nejlépe doporučuji soukromé ubytovaní s příznivými studentskými cenami je dobré hledat na stránce Uniplaces. Zde jsem našla já a bydlela jsem nakonec konkrétně v ubytování od společnosti Room4rent. Nejlevnější ubytování se dá najít na Uniplaces zhruba kolem 260-300 euro, dále pak zhruba kolem 350-370 euro. Když budete ale hledat pozdě, budou už dražší. Portugalsko je obecně velmi vlhké a naše ubytování tomu nebylo tolik uzpůsobené, tudíž jsme měli větší problém s plísní na zdech. Ale vždy když se objevila, řekli jsme pronajímateli a plíseň vyčistili.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doprava v Portu:
Co se týče místní MHD, tak metro je poměrně spolehlivé a dostanete se téměř kdekoliv. Autobusy jsou velice velice nespolehlivé. Skoro vždy mají zpoždění minimálně 10 minut, ale není výjimkou ani klidně 20-30 minut. Je také fajn vědět, že pro studenty do 23 let je zde MHD zadarmo. Nad 23 let se již platí 30-40 euro za měsíc.

Mimo Porto velice doporučuji výlety do národního parku Geres, Lisabon, 516 Arouca Bridge, Vale de Douro, Aveiro a spoustu dalších okolních krásných měst.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem pouze v anglickém jazyce. Když jsem si vybírala předměty, mohli jsme si na této fakultě vybrat pouze ze zúžené nabídky pro mezinárodní studenty. Tento výběr byl poměrně velmi základní, většina předmětů byla stejná nebo podobná mým předmětům již z 1. ročníku. Takže počítejte s tím, že pokud byste jeli sem až ve 2.-3. ročníku, nejspíš nenajdete všechny potřebné předměty stejné jako máte na vaší domácí škole a nebudete si je moci nechat uznat jinak než jako volitelné a tím pádem třeba budete muset prodloužit vaše studium na domácí univerzitě, aby jste si doplnili chybějící předměty. Já osobně jela na Erasmus již ve 4. ročníku (v prodlužovacím roce). A bylo nás tam takových spousta.

Co se týče výuky, tak s učiteli se dalo domluvit úplně v pohodě anglicky. Ovšem výuka jako taková probíhala v portugalštině. Byla nás tento rok zahraničních studentů málo a řekli, že se nebudou zdržovat překládáním úplně všeho. Takže nám spíše vždy na konci hodiny shrnuli vždy jen to důležité a případně popsali v angličtině co máme dělat za cvičení v těch sportech. Výjimkou byly pouze dva předměty, v kterých probíhali přednášky pouze pro nás v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Levné, přátelské prostředí, velmi studentské město, nádherné stavby, náročnost univerzity spíše nižší

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnka, teplouše do bot na rychlé usušení :D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V ubytování nejsou topení, pouze elektrické přímotopy
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Porto

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page