top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Vojtěch Chalupa

Autor(ka):

fakulta:

Vojtěch

Chalupa

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vojtěch je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

vojta.chalupa

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Vojtěch

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Porto

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Vojtěch hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Největší rozdíl v prostředí jako takovém byl určitě v tom, že narozdíl od UK v Praze je spoustu fakult koncentrováno v jednom velkém areálu univerzitních budov, takže je to taková univerzitní čtvrť na okraji centra Porta. Vnitřní prostory se ničím extra nevyjímají, ale velice praktické mi přišlo velké množství stolů s místy k sezení na chodbách a před učebnami, kde je možné samostatně studovat, ale také se třeba najíst nebo jednoduše pokecat s ostatními. Příjemným bonusem je také "kafeterie" přímo v budově fakulty, která nabízí spoustu menších snacků, ale také výběr z více hlavních jídel v době oběda.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Struktura semestru se příliš nelišila od toho, na co jsme zvyklí. Hlavní rozdíl je asi v tom, že na začátkus semestru se každý student může sám rozhodnout, jakým způsobem chce být hodnocen. První možností u každého předmětu je průběžné hodnocení v podobě více menších testů nebo kratšího finálního testu společně s úkoly či projektem během semestru, a finální známka je poté procentuálně rozložena mezi více částí. Druhou možností je jednoduše delší finální zkouška za 100% známky. Učitelé i další členové univerzity se snaží být nápomocni, obvykle jsou velice příjemní a snaží se v případě potřeby vyhovět žádostem studentů. Jediná věc, na kterou je potřeba si dát pozor je, že Portugalci celkově většinou nikam nepospíchají, takže nelze očekávat např. rychlé odpovědi na emaily :D.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě se moc nepromíchávají zahraniční studenti s těmi portugalskými tak, jak jsme na to navyknutí u nás. Portugalci si zkrátka předměty v angličtině nepřihlašují, protože mohou vše studovat ve svém rodném jazyce, takže prakticky veškerá komunikace probíhá pouze mezi erasmáky. Studentský spolek pořádá v průběhu semestru několik akcí jako je přivítání, karaoke, guided tours po městě či závěrečné rozloučení. Některé aktivity nabízí i přímo univerzita. K dispozici jsou na univerzitě také placené intenzivní kurzy portugalštiny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vzhledem k tomu, že jsem se většinu času pohyboval v prostředí mezi ostatními mezinárodními studenty, tak komuikace probíhala výhradně v angličtině. Pochopitelně jsem se přiučil i několik běžných slov a frází každodenní potřeby v portugalštině. Jazykové požadavky pro výuku v angličtině jsou víceméně shodné s tím, co se od nás očekává i na našem domacím institutu, takže to nepředstavuje žádnou překážku.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je poměrně dost studentské s velkým množstvím studentů z celého světa. Díky tomu, společně s činností Erasmáckých organizací ve městě se člověk během pobytu určitě nenudí. Jedná se také o velice turistické město, a tedy v centru i dost rušné, hlavně během hlavní sezóny. Nachází se zde několik krásných historických staveb, zahrady a parky, odkud se dá sledovat záapad slunce a dostatek skvělých restaurací s tradičními pokrmy. Vzhledem k velkému počtu studentů je v centru a nočních podnicích obvykle živo i dlouho po půlnoci a o zábavu není nouze. Určitě se vyplatí minimálně jednou navštívit také fotbalový zápas FC Porto. Navíc se jedná o poměrně velké město, takže má člověk k dispozici opravdu vše na co je zvyklý třeba z Prahy.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stpendium určitě pokryje ubytování a dopravu s tím, že z něj člověku většinou ještě zbyde docela slušné množství peněz (samozřejmě v závislosti na ceně ubytování, které zvolí). Cenově je Porto a Portugalsko obecně zcela srovnatelné s Prahou, v některých ohledech možná i levnější. Výdaje se logicky odvíjejí od toho, jak moc si člověk chce během Erasmu "užívat"- restaurace, noční život, sport, cestování..., ale tak jako tak to nejsou žádné závratné částky.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se zcela pochopitelně nejvíce dá tím, že si člověk po většinu času vaří doma, ideálně třeba ještě dohromady se spolubydlícími. Určitě se vyplatí karta na MHD, kterou člověk v průběhu měsíce bohatě projezdí. Zbytek už se zkrátka odvíjí od toho, jakou náplň volného času si kdo vybere.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já osobně jsem bydlel v plně vybaveném soukromém bytě společně s dalšími 2 zahraničními studenty. Vzhledem k přijatelné ceně a poloze v centru to byla naprosto ideální volba. Pozor jen při shánění takového typu ubytování přes stránky na FB. Je třeba si nabídky a ubytovatele dobře prověřit před zasláním jakéhokoliv obnosu peněz.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovat se dá i jen v rámci Portugalska, kde se vyplatí navštívit okolní historická města jako jsou Braga či Guimaraes. Dále určitě hlavní město Lisabon a v teplejších měsících krásné jižní pobřeží Portugalska- Algarve. Vycestovat se dá také do sousedního Španělska. Letecky bych stoprocentně doporučil navštívit především Maroko (Marrakesh), kde se člověk setká s úplně odlišnou kulturou a zážitky a Madeiru či Azory kvůli nádherné přírodě a scenériím.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vzhledem k tomu, že jsem se většinu času pohyboval v prostředí mezi ostatními mezinárodními studenty, tak komuikace probíhala výhradně v angličtině. Pochopitelně jsem se přiučil i několik běžných slov a frází každodenní potřeby v portugalštině. Jazykové požadavky pro výuku v angličtině jsou víceméně shodné s tím, co se od nás očekává i na našem domacím institutu, takže to nepředstavuje žádnou překážku.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Skvělé město, skvělí lidé, univerzita srovnatelná s UK a spoustu možností pro mimostudijní aktivity.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
nevím, asi nic extra :D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
čas v Portu uteče tak rychle, že vlastně ani nemusím být smutný, že budu tak dlouho mimo všechno to, co mám v Česku
Nejvíc mě překvapilo, že...
bylo opravdu strašně moc možností co dělat v rámci volného času
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
asi před odjezdem najít vhodné ubytování

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Porto

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page