top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

BARBORA HEJTMÁNKOVÁ

Autor(ka):

fakulta:

BARBORA

HEJTMÁNKOVÁ

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

BARBORA je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

barbora.hejtr

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

BARBORA

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Porto

praktická stáž

studijní pobyt

Jak BARBORA hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vyjela jsem na studijní pobyt na Farmaceutickou fakultu na Univerzitě Porto. Už na první pohled mě ohromila architektura stavby. Líbí se mi její čistý bílý hranatý design. Co si první vybavím? Asi schodiště uprostřed areálu a pávy! :)
Laboratoře byly čisté a moderní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Neřekla bych, že by se přístup učitelů výrazně lišil. Na naší farmaceutické fakultě mám skvělé zkušenosti s komunikací a výborné vztahy s učiteli. To samé se dělo i na zahraniční univerzitě.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Za to studenti na zahraniční univerzitě mají jiný přístup ke studiu. Speciálně portugalští studenti jsou hodně hrdí na své univerzity. Stále pořádají nějaké akce, průvody a dokonce hudební týdenní festival. Také kvůli tomu mají pořád nějaké volno:)
Já jsem se přihlásila na hodiny portugalštiny, které byly tedy bohužel extra placené a ne úplně za malé peníze (270 €). Každopádně to bylo mé nejlepší rozhodnutí. Umět aspoň základy jazyka dané země je skvělé. Paní učitelka nám přiblížila i svátky a tradice.
Zároveň snad v každém městě funguje spolek ESN, který pořádá pro Erasmus studenty akce. Ty jsem teda já nevyužívala:)
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem z 99% v angličtině a občas s paní laborantkou pár slov v portugalštině. Portugalci ale jinak mluví skvěle anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Porto je skvělé město. Jsem nakonec ráda, že jsem se dostala do menšího města než je Lisabon. I přesto je ale Porto hodně rušné a plné turistů. Osobně jsem si vybrala bydlet na Matosnínhos (500 m od pláže na surfování). Centrum je krásné, ale co jsem byla na návštěvě u kamarádky, která bydlela přímo v centru, nedalo se kvůli hluku z ulic vůbec spát. Přes zimu bylo skvělé uniknout před davy a hlukem. S příchodem léta se ale situace změnila nedalo se skoro vejít do metra, protože každý si chtěl užít kousek toho svého písku na pláži. Nedoporučuji jezdit autobusem. Doprava je tak hustá, že se na jízdní řád nedá vůbec spolehnout. Za to metro funguje skvěle. Až dostaví stanice do centra a k Farmaceutické fakultě, bude to velká pohodička:)
Oblíbená místa? Praia de Matosinhos, Leca, Espinho. Valongo oblast jak na trailový běh tak hlavně lezení! Skvělé boulderovky Proa a Sao Rock (kde mají i bar, točí pivo a mají nějaké dobrůtky). V Sao Rock je skvělá lezecká komunita a udělala jsem si tam nejvíce přátel:) Dále kavárny: Rosi café, Combi, So café. Na mastosinhos super skvěla Reserva winebar, kde mají levný dobrý víno a nejlepší olivy.
Jediné, co mě na začátku rozčilovalo, byl hluk. Ale člověk si zvykne:) Portugalci rádi troubí v autech, metro furt zvoní, letadla nad barákem a racci! :D Ale po měsíci z toho člověk už nic nevnímá. Portugalci jsou hrozně fajn a milí lidé. Nikde na světě jsem se zatím necítila tak rychle přijatá. O důvod víc učit se Portugalsky:)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
No problémem v Portu je určitě ubytování. Přijde mi, že se na studentech dost vydělává a nájem je tedy extrémní. Moje stipendium bylo 590 €. 490 € jsem dala měsíčně za nájem a 40€ za lítačku na metro. UF. To se mi teda zdá dost. Se zbytkem bych určitě nevyšla. Bez podpory rodičů nebo dalšího side jobu to nejde.
Ceny za potraviny jsou řekla bych v pohodě. Podobné jako u nás. Restaurace jsou samozřejmě dražší, ale člověk tam nechodí denně:) Co je ale můj nejoblíbenější life hack, jsou snídaňové menu v Pingo Doce nebo Continete! Teď už je to za 2,79€, ale dostanete croissant brioche se šunkou a sýrem, espresso, pastel de nata a džusík! Určitě se dá ušetřit:) Bude mi hlavně chybět levné portugalské espresso. Na fakultě tuším 0,80€ a u nás? Určitě přes 2€.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak jsem říkala výše. Snídaně v Pingo Doce je nejlepší věc! Opakuji se zde:
Co je ale můj nejoblíbenější life hack, jsou snídaňové menu v Pingo Doce nebo Continete! Teď už je to za 2,79€, ale dostanete croissant brioche se šunkou a sýrem, espresso, pastel de nata a džusík! Určitě se dá ušetřit:) Bude mi hlavně chybět levné portugalské espresso. Na fakultě tuším 0,80€ a u nás? Určitě přes 2€.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování je oříšek. Nejsem úplně typ na sdílený pokoj na kolejích. Mám ráda svůj řád a klid. Studentské rezidence byly extrémně drahé. Dražší než celé moje stipendium. Nakonec jsem zvolila pokoj na sdíleném domě, ale moc spokojená jsem nebyla. Portugalci si moc nedělají hlavu s plísní. I přesto, že jsme měli paní na úklid, úklid byl více méně hrůza. Všechny tyto mínusy, ale vykompenzovali ti nejlepší spolubydlící, jaké jsem si mohla přát:)
Trochu mi vadí podvody, se kterými se člověk jednoduše setká, takže doporučuji být obezřetný. Žádná smlouva o bydlení, divná pravidla. My měli dokonce na baráku kamery, což mi přišlo jako velké narušení soukromí. No a jestli někdy uvidím svůj deposit zpátky, To netuším. Bylo by skvělé, kdyby nám bylo více pomáhání s nalezením bezpečného ubytování.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Já jsem přijela do Portugalska autem. Řízení v Protugalsku je hrozný! Portugalci jsou nepředvídatelní a nerespektují pravidla. Dálnice jsou extrémně drahé (moje auto už spadalo do class 2). Každopádně auto je svoboda. Cestovala jsem hodně po surf spotech.
Co funguje ale skvěle jsou dálkové autobusy (vlaky jsem nevyužila, ale předpokládám, že také). Flixbus je levný a jezdí fakt rychle:)
Nejlepší zážitky: Asi cesta na Madeiru. Surfování na Costa Caparica, Peniche, lezení v Serra da Arrábida, lezení v Poios, turistika v Geres. Portugalskou je nádherné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem z 99% v angličtině a občas s paní laborantkou pár slov v portugalštině. Portugalci ale jinak mluví skvěle anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Do Portugalska mě motivovalo spoustu mých kamarádů, protože jsme přirozeně workoholic. Portugalsko je skvělé pro naučení se jak zpomalit a vychutnat si život!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Já si zabalila asi všechno:)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Kartičku na metro si vždycky musíš označit venku, než vlezeš do metra. Bohužel označuješ stále dokola i měsíční. I když jen přestupuješ. To mě hodně rozčilovalo. Revizoři jsou opravdu všude.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Portugalci jsou opravdu dobří v angličtině.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjezd přátel po zimním semestru.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Porto

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page