top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Iveta Tučková

Autor(ka):

fakulta:

Iveta

Tučková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Iveta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Iveta

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Porto

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Iveta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První, co mě na univerzitě překvapilo, byla skvělá organizace. Všichni mi říkali, že v Portugalsku mám očekávat neorganizovaný přístup, hodiny pouze v portugalštině a ignoraci ze strany vedení, ale opak byl pravdou. Už při zasílání potřebných dokumentů rychle komunikovali přes e-mail. Po příjezdu bylo připraveno oficiální přivítání všech erasmáků na fakultě, byl nám představen harmonogram roku a taky nám bylo sděleno, že na nás budou kladeny nároky stejné jako na místní studenty. Na fakultě je jedna pracovnice, která se výhradně stará o erasmáky a se vším pomůže.
Univerzita má tři hlavní oblasti, kde se sdružují fakulty, naše fakulty byla mimo centrem, ale dostupná pár minut metrem. Fakulta sídlí v nově postavené budově. Některé učebny jsou jako posluchárny, většina učeben však vypadá, jak jsme zvyklí na středních školách, díky čemuž se lépe zapojíte do výuky a komunikace s učitelem.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na bakalářském studiu můžete splnit většinu předmětů dvěma možnosti: buď podstoupit midterm test a závěrečný test, oboje za 50% známky, ale k tomu musíte splnit 75% docházku na hodinách, anebo napsat pouze závěrečný test za 100% známky bez nutnosti dodržet docházku, ale na tento test je pouze jeden pokus - další, opravný pokus je po konci semestru. Magisterské předměty bývají za více kreditů a nemusí se dodržovat docházka. První týden semestru můžete navštívit hodiny všech předmětů a do konce prvního týdne si zápis předmětů změnit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Funguje zde nově založený studentský spolek čistě pro ekonomickou fakultu, který pořádá pár akcí během semestru. Obecně ale doporučuji akce a aktivity ESN Porto (Erasmus Student Network), které to pořádají pro všechny univerzity společně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na výběr je dostatek předmětů v angličtině, je možné si je zapsat i v portugalštině, pokud jazyk umíte. Všichni učitelé uměli výborně anglicky a své předměty přednášeli velmi zapáleně.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Porto je prostě super! Je menší, přesto má velké rušné centrum plné hospod, kaváren, restaurací i obchodů, spoustou kostelů a domů obložených typickými modrobílými kachličkami (azulejos). Je to kopcovité město s krásnou atmosférou. Domy v centru jsou staré, někdy až polorozpadlé, což městu dodává historický ráz. Moje nejoblíbenější místo bylo "Jardim de Morro", travnatý kopeček za řekou v centru, který je každý večer plný mladých lidí popíjejících pivo a čekajících na západ slunce nad městem. Večer to ve městě žije, jelikož Portugalci jako jižní národ vyráží ven až později večer, každý den je centrum do noci plné bavících se lidí. Díky ESN je každý týden několik různorodých akcí, takže je snadné se potkat s ostatními studenty. Město je podle mě bezpečné, chodila jsem všude pěšky, i v noci. Jedině pláž je pěšky daleko, ale metrem se tam dostanete z centra za 20-30 minut. Ceny v restauracích za jídlo se pohybují kolem 8-12 EUR, ale našla jsem i pár podniků v centru s plným jídlem za 4 EUR.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium jsem měla 450 EUR měsíčně. Za ubytování mimo centrum, avšak blízko univerzity, jsem platila 270 EUR včetně poplatků za velký 2lůžkový pokoj ve starším domě se zahrádkou, jednolůžkový pokoj stál s poplatky 320 EUR měsíčně. Měsíční studentská hromadná doprava vyšla na 30 EUR, já jsem ale chodila všude pěšky a jen občas jsem se svezla. "Taxi" služby typu Uber, Bolt (nejlevnější je Kapten) jsou o hodně levnější než v Česku (většinou jsme se domů dostali do 4 EUR). Ceny v restauracích jsou lehce vyšší než v Praze, jídlo v obchodech stojí ale víceméně stejně. Co je ale drahé jsou drinky v podnicích, včetně piva, tak jako v jiných západních zemích. Jediné levné je v Portugalsku víno v obchodě, jelikož se v celé zemi pěstuje.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat v supermarketech a ve slevách, dobré je porovnat ceny za různé potraviny v různých řetězcích, některé se výrazně liší. Dobré je, že je zvykem vařit společné večeře u erasmáků doma, a teprve kolem půlnoci vyrazit do města, takže tím člověk trochu ušetří.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporučuji najít si ubytování ideálně s dostatečným předstihem, já využila facebookovou skupinu Erasmus Porto a našla si soukromé ubytování. Koleje bývají dražší, ale ne všechny. Já měla v rámci šetření peněz sdílený pokoj a nelitovala jsem, naopak. Na co si dát pozor je ujistit se, zda jsou poplatky v rámci ceny nebo ne, a kolik to případně měsíčně je. Taky je dobré mít na ubytování funkční topení (spousta ubytování nemá, hlavně starší), nebo alespoň přímotop, obzvlášť v zimním semestru většinou hodně prší a v pokojích je vlhko a zima. Vždy se platí předem i kauce, většinou v hodnotě nájmu za jeden měsíc.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na výběr je dostatek předmětů v angličtině, je možné si je zapsat i v portugalštině, pokud jazyk umíte. Všichni učitelé uměli výborně anglicky a své předměty přednášeli velmi zapáleně.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Porto

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page