top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Pražáková

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Pražáková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Porto

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studovala jsem na University of Porto Science Faculty, kde se jednotlivé budovy, kde sídlily departmenty, velice lišily. Já studovala převážně v chemické budově, která byla starší a bylo znát, že i vybavení není již odpovídající dnešním moderním potřebám. Každopádně na kvalitě kurzů, které jsem na této univerzitě vykonávala, se starší vybavení neodráželo. Laboratoře byly stroze vybavené, ale obsahovaly vše důležité. Některé budovy, které jsem měla možnost navštívit, byly nové nebo nově zrekonstruované. Bohužel v celém kampusu byla jen jedna velmi malá studentská jídelna, která byla velice přeplněna. celkově na mě univerzita nepůsobila moc příjemně, ale vše potřebné se zde nacházelo.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ze studia jsme měla pocit, že je velmi podobné jako na naší fakultě. Semestr byl posunut kvůli covidovým opatřením, jinak by měl být téměř stejný jako u nás. Přístup vyučujících byl velmi vstřícný. Komunikace probíhala převážně přes fakultní email. Administrativní nároky byly srovnatelné s našimi, akorát odpověď dorazila s velmi dlouhým časovým rozestupem. Na některé mé emaily nebylo doteď odpovězeno. Osobní konzultační hodiny byly dost náhodné a zastihnout studijní referentku nebo jinou administrativní osobu bylo velmi náročné.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Bohužel jsem se nezvládla integrovat do portugalské studentské komunity. Přístup studentů ke mně byl velmi odtažitý. Bohužel veškeré volnočasové aktivity, o kterých jsem věděla, byly v portugalském jazyce. Volitelné předměty např. Portugalský jazyk k dispozici byly, ale na jiné fakultě. Nejvíce zde fungovala ESN organizace, která zajišťovala různé akce pro zahraniční studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v anglickém jazyce. Zvolila jsem si předměty, kde bylo v systému a anotacích napsáno, že jsou vhodné pro anglicky mluvící studenty. I přes to, byli někteří vyučující velmi překvapeni, když jsem je požádala, zda mohou hovořit v anglickém jazyce. Naštěstí všichni byli vstřícní a snažili se na mě mluvit, abych rozuměla. Bohužel veškeré prezentace, protokoly a jiné podklady byly v portugalském jazyce a minimálně 50% lekcí bylo vedeno v portugalském jazyce s tím, že mi ve stručnosti vysvětlili o čem se hovoří osobně.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je velmi krásné a pro studenty ideální. Ve městě se nachází i pláž, kde se dá surfovat a nebo opalovat. V letních měsících je tam velmi živo a schází se tam hodně studentů. Líbilo se mi, že v Portu není tolik vytížená doprava a lze celkem jednoduše cestovat MHD. Porto je plné různých architektonických zajímavostí a barů. Ideální je jeho poloha na řece Douro, která patří pod UNESCO a pěstuje se zde výborné víno, které je i velmi levné.
V průběhu mého zimního semestru se zde v období prosince docela ochladilo, což je velmi znát na vnitřních prostorech budov. V Portugalsku nemají topení a tedy je uvnitř budov celkem zima. Na to je dobré dopředu myslet a přivézt si i teplé oblečení ne jen plavky.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Mé stipendium bylo celkem adekvátní finanční náročnosti Porta. Pokrylo mi soukromé ubytování a dopravu po městě. Ceny jsou srovnatelné nebo lehce vyšší než v ČR (záleží na kurzu Eura). Při přidělování stipendia jsem byla mile překvapena výší, která byla vyšší než v předchozím semestru a přišla mi adekvátní pro tuto zemi.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat lze potraviny v supermarketech a hledat nejnižší ceny a akce. Bydlení ve sdíleném pokoji.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem měla hned u pláže v části Matosinhos ve velkém domě se sdílenou kuchyní a koupelnou. Pokoj jsem měla samostatný. Ubytování bylo skvělé, dokonce jsme měli k dispozici i plynové přímotopy jako topení, což je velký luxus. Toto ubytování jsem našla náhodou přes Facebookovou stránku Erasmus Porto. Koleje byly dávno před mým plánovaným příjezdem plné. Finančně to nebylo tak hrozné a pro mě byl důležitý komfort a pohodlí. Bohužel většina baráků v Portu jsou velmi staré a v zimním období jsou velmi vlhké a občas se tvoří plíseň.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem se co nejvíce cestovat a poznat kulturu. Určitě moc doporučuji navštívit ostrov Madeiru a Azorské ostrovy! Navštívila jsem přilehlá historická města Braga a Coimbra. V Coimbra jsem se byla podívat na univerzitě, která je velice zajímavá pro její stáří a knihovnu. Jinak jsem o víkendech cestovala hlavně podél pobřeží, užívala si dny na plážích, viděla největší vlny na světě v Nazaré a západ slunce na nejzápadnějším bodu Evropy.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v anglickém jazyce. Zvolila jsem si předměty, kde bylo v systému a anotacích napsáno, že jsou vhodné pro anglicky mluvící studenty. I přes to, byli někteří vyučující velmi překvapeni, když jsem je požádala, zda mohou hovořit v anglickém jazyce. Naštěstí všichni byli vstřícní a snažili se na mě mluvit, abych rozuměla. Bohužel veškeré prezentace, protokoly a jiné podklady byly v portugalském jazyce a minimálně 50% lekcí bylo vedeno v portugalském jazyce s tím, že mi ve stručnosti vysvětlili o čem se hovoří osobně.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pobyt v Portu velmi doporučuji. Město je krásné a všude je to kousek k oceánu. Můžete se zde velmi levně naučit surfovat i třeba s ESN partou. Portugalsko není drahá země, takže si nemusíte našetřit moc peněz do předu a i tak si to tu určitě užijete. Na universitě jsou všichni vstřícní a nároky na studium jsou velmi mírné, takže nemusíte celé víkendy ležet v knihách, ale užijete si i hodně cestování a poznávání kultury. Oproti Lisabonu jsou zde lepší ceny a celkově město není tak veliké, takže je to takové komornější. A jako velký bonus pro ty, kteří mají rádi víno, je tu Portské přímo ze zdroje.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplé oblečení na zimní noci
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je úplně normální, že v Portugalsku vše trvá a na odpověď přes email mohu čekat i měsíc.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Portugalci umí anglicky a počasí je i v prosinci a lednu přes den krásné.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vykomunikovat si veškeré dokumenty od univerzity.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Porto

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page