top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Natálie Kubálková

Autor(ka):

fakulta:

Natálie

Kubálková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Natálie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Natálie

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Porto

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Natálie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
FEUP byl krásný velký a moderní komplex, kde jsem velmi ráda trávila čas. K dispozici bylo více jídelen a student si tak vybral, kde chce jíst a vše bylo za velmi dostupnou cenu (pro studenty dané fakulty za 2,45 euro). Jediné, co bych vytkla je platba pouze v hotovosti a menu, které bylo vždy v portugalštině i přes velký počet zahraničních studentů. Poblíž byl velký market Continente, kam si studenti chodili též kupovat oběd, svačinu či si dali kávu v mezipauze. Mimo to, komplex fakulty disponoval kavárnami a automaty na jídlo a pití. FEUP vlastní velkou cca šestipatrovou knihovnu, kde se velmi dobře pracuje, ale zejména ve zkouškovém období bývá problém najít místo. Studenti i učitelé byli velmi přátelští, nápomocní a ochotní. Spíše než autority se prezentovali milým a přátelským přístupem, což nám, jakožto zahraničním studentům usnadnilo adaptaci na nové prostředí a systém.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výuka byla zaměřená hodně praktickým způsobem. K dispozici jsme měli hodně případových studií a samotný průběh hodin byl konstuován na skupinové práce a diskuze. Forma atestace byla založená na samostatných úkolech, skupinových pracích a prezentacích. Důraz byl kladen na práci se zahraniční literaturou. Učitelé byli velmi vstřícní a chápali jazykovou i kulturní bariéru. Povinností bylo splnění čtyř předmětů. Tři ze čtyř předmětů byly v anglickém jazyce, jeden z nich byl portugalsky a učitel jej i přes velkou návštěvnost zahraničních studentů nezměnil z portugalštiny na angličtinu (hodiny jsme nenavštěvovali, ale na konci jsme museli prezentovat naší závěrečnou práci v aj a též odevzdat poměrně náročnou písemnou práci).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzitní studentské spolky fungovaly velmi dobře a efektivně (sportovní aktivity, hudební vystoupení, workshopy v prostorách fakulty aj.). Škola a fakulta pořádaly pravidelné akce a party, kam se studenti přihlašovali a účastnili se jich. Univerzita zároveň poskytovala pro zahraniční studenty dobrovolné placené jazykové kurzy (portugalština).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace jak ve škole, tak i mimo ni probíhala v anglickém jazyce. Občas nastaly momenty, kdy v předmětu probíhala diskuze s domácími studenty jejich rodným jazykem, ale to bylo vždy komunikováno ze strany učitelů. Některé prezentace byly též v portugalském jazyce. Někdy se stalo, že v obchodě či v kavárně anglicky nemluvili, takže pak pomohly základní fráze v portugalštině, překladač na mobilu či komunikace "rukama nohama".
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bylo velmi krásné. Centrum Porta disponovalo mnoha památkami a tudíž výhodou byla poměrně krátká docházková vzdálenost. Většina památek se nacházela pouze na jednom břehu historického centra. Určitě stojí za vidění mnoho krásných kostelů, knihkupectví Livraria Lello, kde se údajně inspirovala autorka J. K. Rowling při psaní Harryho Pottera. Za dominantu Porta lze považovat most Ponte Luís I., který spojuje oba břehy historického města. Za návštěvu stojí též mnoho krásných a velkých parků, které se nacházejí v centru i mimo něj. V neposlední řadě je téměř povinností romantická procházka po Riběiře, neboli náplavce podél řeky Douro a také návštěva majáku u atlantického oceánu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokryje základní potřeby jako je ubytování, doprava po městě a strava. Ceny jsou srovnatelné s Českou republikou, ale samozřejmě záleží, co si člověk kupuje (ovoce bylo dražší, maso a káva byly levnější).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Obědy i večeře lze konzumovat ve školní jídelně (zde student ušetří opravdu velké množství peněz). Doprava není drahá, ale na spoustu míst se lze dojít pěšky, případně využít slevy na dopravu do 23 let.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování je vhodné volit dlouho dopředu, dokud je výběr za přijatelnou cenu. Doporučuji stánku Uniplaces, kde se dá sehnat hezké ubytování dle Vašich preferencí. Já bydlela v soukromém sdíleném bytě v univerzitní oblasti (15 minut chůze do školy, 40 minut pěšky do centra, 20 minut jízdy metrem do centra). Byt a společné prostory byly sdílené, ale pokoj s balkónem jsem měla svůj.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování jsem využila. Podívala jsem se do hlavního města Portugalska Lisabonu, kam jezdí pravidelné přímé autobusové spoje za velmi přijatelnou cenu. Mimo to jsem navštívila Azorské ostrovy a Madeiru. Studentům doporučuji co nejvíce cestovat po okolních zemích (od spolku ESN lze využít slevového studentského kódu na letenky od Ryanair).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace jak ve škole, tak i mimo ni probíhala v anglickém jazyce. Občas nastaly momenty, kdy v předmětu probíhala diskuze s domácími studenty jejich rodným jazykem, ale to bylo vždy komunikováno ze strany učitelů. Některé prezentace byly též v portugalském jazyce. Někdy se stalo, že v obchodě či v kavárně anglicky nemluvili, takže pak pomohly základní fráze v portugalštině, překladač na mobilu či komunikace "rukama nohama".

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzitu považuji za velmi prestižní a kvalitní. Portugalsko je opravdu krásnou zemí a tudíž lze zkombinovat studijní povinnosti i cestovatelské zážitky.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více teplého oblečení, protože portugalské byty nemají topení a v zimě je tam opravdu chladno. Repelent na komáry, v létě je jich mnoho. Fén na vlasy pro případ, že zmoknete a mokré oblečení schne v rámci dnů. Pláštěnku a deštník pro deštivé dny, kterých bylo víc než dost.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Na hodně místech neberou platební karty a je potřeba hotovost.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Porto

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page