top of page

.png)
.png)

Autor(ka):
Klára Pukovcová
Klára
Pukovcová
fakulta:
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2024/2025
Máš otázku? Kontaktuj mě!
.png)
email:
Klára je k dispozici na sítích:


.png)
.png)

.png)
.png)
Autor(ka):
Klára
fakulta:
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
.png)
2024/2025
University of Copenhagen
praktická stáž
studijní pobyt
krátkodobá mobilita
jiný
Jak Klára hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Fakulta univerzity (South Campus) byla velká a moderní s dobrou knihovnou. Erasmus+ studenti ale měli výuku úplně v zadní části, což nás jakoby oddělovalo od zbytku studentstva. Navíc v posledních týdnech našli v naší budově plíseň, tak jsme měli zbylé hodiny online.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Až na to rozdělení prostoru nedokážu porovnat. Celkově jsme nebyli moc zapojováni.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Studentské spolky existují, akce se konají, ale nebyli jsme o nich dobře informování. Celkově začlenění Erasmus+ studentů do dění na univerzitě mi přišlo špatné (možná je to tím, že jsem měla výuku jen dvakrát týdně).
Volitelné předměty byly kamenem úrazu, jelikož na univerzitě můžete získat max 30 ECTS za semestr, a Eramus+ předměty byly - pro mě nepochopitelně - každý za 15 ECTS. Proto jsem měla daleko míň předmětů, než bych chtěla. Navíc, ač mě univerzita přijala na studijní program journalism and information, tak nevyučuje žurnalistiku ani média. Zbyly na mě tak právě společné předměty pro Eramsus+ studenty o Dánsku.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Výuka i finální práce byly v angličtině. Jazykově nebyl problém. Univerzita navíc nabízí skrze smluvenou instituci kurzy dánštiny, jsou zdarma, ale podmíněné úspěšným absolvováním.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kodaň je podle různých průzkumů nejlepším městem pro život. Pro mě největším potěšením bylo četné venkovní posezení - narozdíl od Česka nejsou místa podmíněna konzumací. Když vysvitne sluníčko, lidé posedávají venku, jezdí na kole (to tedy i v zimě) a koupou se v moři. Cením si přístupnosti parků - například Botanické zahrady.
Čeho si necením je cena MHD. Jelikož se bojím jezdit na kole ve velkých městech, tak jsem se dopravovala metrem. Používala jsem aplikaci Rejsekort a denně mě to stálo asi 100 Kč (God bless Lítačka). Doporučuji těm, kteří nemají strach, si tedy pořídit kolo. Silnice jsou tomu vhodně přizpůsobeny.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Myslím, že Eramus+ v Kodani je jen pro dobře zajištěné studenty a studentky. Stipendium pokryje sotva ubytování, zbytek jako stravování, dopravu, nebo volnočasové aktivity platí dotyční ze svého. Ceny jsou podobné jak v ČR, jen se násobí 3,4x, dá to tak peněžence dost zabrat. Pokud chcete ušetřit nebo neutratit moc peněz, Kodaň nedoporučuju.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Nakupovat na Too Good To Go, vařit doma, najít levné podniky.
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Studenstvu je univerzitou nabízeno ubytování přes Housing Foundation. Je to ale drahé (já platila cca 18k Kč za měsíc) a na tu cenu hodnotím ubytování a službu podprůměrně. Navíc Housing Foundation nemá dle online recenzí moc dobrou reputaci. Nejspíš se ale jedná o nejjednodušší variantu a co vím, dělají to tak všichni.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji jet přes Öresundský most do Malmö či sjet metrem na pláže.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všude se domluvíte anglicky, ač někde na vás kvůli tomu začnou koukat jako na druhořadé.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Doporučuji jet do Kodaně na Erasmus+ těm, kteří po městě vyloženě touží či si na univerzitě našli jejich vysněné předměty. V jiných případech bych upřednostnila cestu za studiem do levnější destinace. Jako plusy každopádně vnímám super kulturní akce, přístupnost vnějších prostorů a posezení a neformální, ale vkusný styl Dánů.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...

Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
.png)
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Copenhagen
Další zprávy z regionu Dánsko
bottom of page