top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

David Laufer

Autor(ka):

fakulta:

David

Laufer

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

David je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@laufair

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

David

Filozofická fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Copenhagen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak David hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
moderní, bohatá, prostorná, kampus měl asi 20 krásných budov a vlastní parčík s jezírkem, člověk se cítil jak ve futuristickém resortu, nebo na nějakém hi-tech letišti / v obchoďáku, spousta místa na studium, zásuvky, bistra, bary, knihovna, vše fungovalo, všichni byli ochotní a milí, prostor pro kola na kampusu vypadal jak měsíční krátery
Obecně ze všech aspektů pobytu úplně křičelo, že na to to město / univerzita / stát má peníze. Že má dostatek veřejných zdrojů na to, aby to občanům / studujícím prostě udělali hezké, a ještě se u toho usmívali. Prostě neskutečný rozdíl v infrastruktuře, a to jak akademické, tak kulturní i městské.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Do školy jsem chodil jen dvakrát týdně na 2 a 4 hodiny. Měl jsem jen dva 15kreditové předměty. Jejich náročnost ale odpovídala tak 4kreditovému na CUNI. Docházka nebyla, zakončili jsme předmět asi 15NS esejí na volné téma. Jiné předměty měly třeba midt-erms a portfolio exams, ale my ne. Předměty v angličtině nebyly moc pokročilé nebo výrazně inovativnější, než jsem zvyklý ze Studií nových médií na FF. Kladl se ale dost důraz na skupinovou práci v hodině a hodně četby doma.
Obecně se mi zdálo, že je pro všechny důležité studium přetavit v kariéru a uplatnění studujících; aplikování teorie. Největším tématem všude byly data, datová analýza atp., aby studující byli k něčemu v budoucím zaměstnání, a nejen teoretizující hlavy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jen humanitní kampus měl asi 7 barů, kde se každý pátek sešlo veškeré studentsvo. Univerzita měla nespočet inovačních hubů a feministických labů a aktivit mimo předměty (workshopy, hackathony, semináře, sympozia), každý týden něco. To pro mě byla největší novinka oproti studiu doma.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Anglicky mluvili všichni místní perfektně, i míň anglofonní zahraniční studující se taky vždy v pohodě domluvili. Jazyk nebyl problém. Nemusel jsem dokládat žádný certifikát.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nejhezčí město, co jsem zažil. Evidentně má Kodaň hrozně moc peněz. Obzvlášť v září, kdy bylo ještě hezky léto, to bylo nej. Moderní, prostorné, hrozně čisté, a architektonicky inovativní město plné zeleně, parků, skateparků, zahrad, obchůdků, trhů, atd.atd.atd. Uprostřed města protéká moře, takže za deset minut chůze z kampusu člověk mohl skočit do vody.
My bydleli na jihu, kde je kontrast nekonečné přírody, pasoucího se dobytka s hypermoderní novou výstavbou. Taková simulace perfektního života, ale přesvědčivá.
Jinak cyklostezky všude, centrum bylo nadesignované pro lidi, chodce, kola. Auta byla většinou uklizena na parkovištích nebo parkovacích domech.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium přesně pokrylo ubytování, nic víc. Mimo to jsem měsíčně za život dal cca 12 – 15 000 Kč. Kdybych nemohl pracovat na dálku, tak by to bylo finančně dost problematické. Ceny potravin nejsou zase tak strašné, když člověk kupuje ty nejvíc budget věci. Nejlevnější toasťák za cca 25 Kč, fazole za 20 Kč, sendvič kolem 40 Kč, 4 banány za 32 Kč...
Nejhorší je MHD, kde průměrně měsíc cestování vyjde klidně na 800–1300, skoro jako tady roční studentská lítačka. Takže kolo.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
aplikace Toogoodtogo, což je mezinárodní Nesnězeno, a najít si posh hotely a z nich vykupovat zbytky ze snídaně. Za 100 Kč měl člověk jídlo na dva dny.
Kolo jsem měl 3měsíční membership u Donkey republic, což jsou místni rekola. Vyjde to nejlíp, kolo je na každém rohu a nemusíš půjčené kolo s sebou tahat (jako např. u služby Swapfiets).
Jinak Netto, Rema jsou levné obchody s potravinami.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Housing foundation – Signalhuset. Parádní zkušenost. Luxusní moderní kolej, sdílený obývák s gaučem a kuchyní s třemi dalšími spoluobývajícími, vlastní prostorný pokoj s balkonem, koupelna s vyhřívanou podlahou, prádelna v nájmu... Kromě hodně limitujícího časového okna na vyzvednutí klíčů po příjezdu (musel je za nás vyzvednout ubytovaný student, kterého jsme sehnali přes FB), byla komunikace se správci jedna radost. Takoví pohodoví chlapíci. Rozbila se mi termoregulační hlavice u radiátoru, a tu zdarma opravili.
Ještě mi teda nevrátili zálohu, ale podle všeho by mi ji měli vrátit v plném rozsahu.

Na internetu kolují konspirace o mafiánských praktikách. Tak pokud mi tu zálohu vrátí, tak tyhle konspirace vyvracím.

Opravdu otřesný byl ale systém bookingu. Je to podobné jako zápis předmětů v Sisu – systém padal, registraci odložili o dva dny, a když ji konečně otevřeli, jen některým se po hodinách refreshování povedlo zarezervovat si kolej. Kdo nestihl, zbyly na něj extrémně předražené koleje na kraji města. My měli štestí, takže fajn, po 6 hodinách F5 jsme našli levné koleje v Signalhusetu, ale upřímnou soustrast ostatním.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nejhorší je MHD, kde průměrně měsíc cestování vyjde klidně na 800–1300, skoro jako tady roční studentská lítačka. Takže kolo.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Anglicky mluvili všichni místní perfektně, i míň anglofonní zahraniční studující se taky vždy v pohodě domluvili. Jazyk nebyl problém. Nemusel jsem dokládat žádný certifikát.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Asi mi to nejvíc otevřelo oči v tom, že svět existuje i mimo Prahu a že nechci strávit zbytek svého života definován jedním městem. Žít někde jinde člověka částečně přeprogramuje na danou lokalitu, a lze si toho všimnout i po týdnu třeba v Berlíně nebo Paříži. Kodaň ale oproti i těmhle ostatním západním městům strašně vynikala. Takový pohled na svět, kde (alespoň na první pohled) vše funguje tak, jak by člověk čekal, že by mělo.
Taky mi ale známý říkal, že tam jsou jen všichni nadopovaní antidepresivy, tak možná ne vše, co se třpytí, je zlato.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
nabíječku od telefonu :)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
To všechno bude v pohodě. Po zařízení všeho toho balastu před odjezdem, a po vyzvednutí klíčů na koleji, v zásadě všechen stres a zařizování a zmatení skončilo. Žilo se mi tam úplně přirozeně.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
(formulář blbne, tak nejdřív píšu o SEKCE: Nejtěžší pro mě bylo.... a pak dole SEKCE: Nejvíc mě překvapilo, že...)
Vyřídit veškerou formální, logistickou, byrokratickou stránku odjezdu, papírovaní, přihlášky, registrace, e-maily. Zorientovat se ve všem. Fakulta byla velmi nápomocná, ale pokud se člověk sám aktivně a rýpavě nedoptává, v zásadě mu nikdo nic kromě těch nejzákladnějších informací nevysvětlí. A i ty se liší na různých webech.Vyřídit veškerou formální, logistickou, byrokratickou stránku před odjezdem. Papírování, přihlášky, registrace, e-maily. Zorientovat se ve všem. Domácí FFUK byla velmi nápomocná, i zahraniční oddělení UCPH, ale pokud se člověk sám aktivně a rýpavě nedoptává a nestráví měsíce researchem, v zásadě se nic kromě těch nejzákladnějších informací nedozví. A i ty se liší na různých webech.
Plánování Erasmu začalo tak v lednu, a stres a zmatek skončil až po příchodu do pokoje na koleji. Teď po návratu zase tápu, kam všude odevzdat dokumenty po návratu, které už raději posílám na všechny emailové adresy všech oddělení.
I tenhle dotazník je evidentně jen jeden ze tři různých závěrečných zpráv.

(SEKCE: Nejvíc mě překvapilo, že....)
Nejzajímavější je asi zjistit, že všechny ty prázdné fráze typu „otevře vám to oči" nebo „rozšíří obzory" reálně něco znamenají. Akorát to nikdy ti lidé nedovysvětlí, jakože v čem. Teď už vím, jak to mysleli a souhlasím s tím. V zásadě zůstat v Praze se po Erasmu v „západnějším" a „rozvinutějším" městě zdá trochu škoda. Že sice je na takových místech více konkurence a ambiciózních projektů a lidí, protože to stát podporuje a místní (kulturní, akademická) infrastruktura umožňuje, takže je těžší prorazit, ale zase je škoda limitovat se jen na Prahu. Kterou jakože mám hrozně moc rád, ale realita je taková, jaká je.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Copenhagen

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page